Nejspíš nechce. Na 2KRO klávesnicích sice může být problém současný stisk více než dvou kláves (ghosting / blocking), ale běžně se musí počítat se stiskem více modifikátorů zároveň, jde o relativně běžnou situaci.
Nevím, jak to přesně řeší výrobci v matici, asi modifikátory nejdou úplně samostatně, když je na mnohých klávesnicích problém ShiftLeft + CapsLock + S.
V protokolu USB to už vůbec není problém, tam lze speciálních bez triků poslat současně až 6 kláves + modifikátory.
Úplně ne, aspoň s většinou klávesnic:
1. Snímání – většina klávesnic (2KRO) při stisku některých kombinací tří a více kláves nazná, že nejsou schopny rozpoznat, co vše je stisknuto, tak radši nepošlou nic. Nicméně některé klávesnice (NKRO/6KRO) mají u každé klávesy diodu, která ten problém řeší.
2. USB dovoluje z jedné klávesnice poslat současně max 6 kláves + 8 modifikátorů. (8B packet — 6B na až šest kláves + 1B bitfield na modifikátory + 1B rezerva) Některé klávesnice toto obcházejí tím, že se tváří jako několik klávesnic připojených jedním konektorem (asi ± ekvivalent několika klávesnic v jednom USB hubu). Na běžnou klávesnici bychom potřebovali se chovat jako 17 klávesnic, pak bychom mohli poslat 8 modifikátorů + 102 jiných kláves. Pokud jde modifikátory určit v deskriptoru klávesnice libovolně (nevím), pak by stačilo se tvářit jako pouhých 8 klávesnic, každá by mohla poslat až 13 kláves.
3. Některé pokročilejší klávesnice vynechávají blbosti jako scroll lock (což si asi lze ještě vyčíst z deskriptoru; otázka je pak chování s více skutečnými klávesnicemi – při notebooku s externí klávesnicí bychom asi museli stisknout i ten, pokud je na notebooku).
4. Některé redukované klavesnicet mají Fn, tam fakt z pohledu počítače nelze stisknout všechno…
Aha. Tak proto mi klávesnice za tehdá 1300Kč, označená jako herní a antighosting atd. neumí více kláves v dané oblasti, co se používá na hry nejvíc.
Pokud stisknu totiž na klávesnici kombinaci pohybu jistých 3 kláves (typicky například nějaké to ASE) a k tomu potřebuji další klávesu, tak smůla. Některé kombinace 4 kláves v té oblasti fungují, některé ne.
A toto známý výrobce označil jako herní. Tak nevím zda je vadná nebo je to vlastnost. A naopak jinde, kde ale nepotřebuju u nějaké hry mačkat více kláves, tak naopak více kláves bere.
22. 9. 2023, 14:02 editováno autorem komentáře
Tuším, že někteří výrobci za antighosting vydávají i matici optimalizovanou tak, aby při nějakém očekávaném použití ke ghostingu/blockingu moc nedocházelo. Ale tady to vypadá, že se jim to moc nepovedlo…
Detailněji (včetně elektrického schématu) to rozebírá například https://deskthority.net/wiki/Rollover%2C_blocking_and_ghosting .
Děkuji za odkaz. Později to prozkoumám.
A ještě bych měl takový dotaz.
Myslíte že je normální, aby se minimálně 1x týdně instaloval firmware do klávesnice a vlastně při kontrole nového firmwaru nějakou bastl aplikací od výrobce se při každém zapnutí Windows na klávesnici buď nedalo psát nebo psala nějakou hatmatilku a musel jsem čekat třeba několik desítek vteřin, abych ji mohl používat? /neplést s inicializací při startu OS-jde vyloženě o update utilitu výrobce/
Takhle. Je to u těchto "lepších" klávesnic běžné nebo jde o selhání jedné sady produktu nebo kusu? A ještě jednou případně díky a pěkný víkend.
Soft k Windows tomu je. Ale to takový, ze instalátor nainstaluje asi 20 aplikací do Windows. A ty palikace ani nejsou třeba od výrobce, ale nějakého jiného asijského výrobce, které se používají.
Takže nejlepší je nic neinstalovat. Ovládat podsvícení lze hardwarově, ač ne všechny kombinace. A makra nepoužívám.
Přijde mi, že levné klávesnice i napříč výrobci používají celkem ustálenou maticí. I proto třeba je u různých výrobců problém s ShoftLeft+CapsLock+S. Klávesnice s optimalizovanou maticí asi nebude mít méně problematických kombinací (ledaže by měli matici třeba s více sloupci a více řádky), spíše bude mít jiné problematické kombinace kláves. Co bude fungovat na jedné, nemusí na druhé, a naopak.
Hádám, že to nebude vadný kus, podle chování mi to přijde spíše jako vlastnost produktu.
Pokud tomu správně rozumím, tak USB HID klávesnici lze provozovat ve dvou módech: boot/legacy mode a report mode. Ten první mód používá jednoduchý protokol, který se dá snadno implementovat i v BIOSu. Podporuje posílání až 6 stisknutých kláves, a k tomu modifikátory. Pro účely BIOSu, tj. cca kurzorové klávesy, y/n/mezera, to bohatě stačí. V report mode zařízení má plný HID descriptor, který je zatraceně dlouhý a složitý, a může pak posílat prakticky neomezený počet stisků kláves najednou.
Levné klávesnice, i ty "bez key rollover", zjevně jedou v boot/legacy mode.
HID specifikace, stránky 59+, 73
https://www.usb.org/sites/default/files/documents/hid1_11.pdf
Krátké vysvětlení
https://www.devever.net/~hl/usbnkro
Pěkné video (tedy pro geeky), kde autor ukazuje klávesnici od fyzického drátu až po ten boot/legacy protocol
https://www.youtube.com/watch?v=wdgULBpRoXk
Using the Office Key
Some modern keyboards include a new key that can help you be more productive with Office.
Proste nove klavesnice maji office key, ktera je u starych suplovana Ctrl+Shift+Alt+Win.
Dopr...kynka duboveho, kdo potrebuje Office key? Abych si klavesovou zkratkou poustel Word a LinkedIn? Se uplne zblaznili v tom redmondu. A to uz je zabranych vsech 26 kombinaci Win+neco, ze potrebuji novou klavesu na officy?
A ten linkedin - windows uz jsou reklamni platforma jak vysita. A jeste jim za to lidi furt plati.
Jestli už je zabraných všech 26 kombinací Win+něco? Jen 26?
Tady máte 250+ klávesových zkratek ve Windows:
https://technastic.com/windows-10-keyboard-shortcuts/
Take jsem vubec o existenci office key netusil. Zajimave, kam se svet ubira. Zaujala mne i ta klavesa s tim smajlikem.
Celkove ten smajlikovy svet na mne dela dojem, ze to za chvili bude uceleny "jazyk", mozna takova japonstina "pro neandrtalce". Clovek tim sice vyjadri to, co si mysli, ze citi, ale .... A treba se to prevede do reci (audio) - predpokladam, ze se budeme inspirovat nekde u krovaku. Takze pak bude pozdrav treba Ahoj Krk Hrk Eeeeeeeeeh.
==========
Bylo by ale fajn, kdyby Linux doladil ruzne klavesove zkratky a to jak se chova treba Xfce. Je to hodne daleko od optimalu (pro mne).
No ono uplne nezalezi v jakem poradi se zmackne ctrl+win+alt+shift + nejake pismeno viz: https://support.microsoft.com/en-us/topic/using-the-office-key-df8665d3-761b-4a16-84b8-2cfb830e6aff
Takze pak je to vcelku rychla zkratka, protoze stiknes tech par klaves u sebe najednou + pismeno a akce provedena.
Ano, to ze ctrl+alt funguje jako alt gr je sw zalezitost (tedy aspon obvykle, nemohu vyloucit, ze jsou klavesnice, ktere to resi samy, jako je to bezne u kombinaci s fn), ale tady resime opacnou vec, tedy jestli nektere klavesnice neposilaji misto alt gr (praveho altu) levy alt a ctrl, podle prispevku nekterych diskuteru se zda, ze je to mozne. Ja to na rovinu nevim, protoze vetsinou nemam nejmensi duvod toto zkoumat, tech situaci, kdy je rozdil mezi levym a pravym modifikatorem je naproste minimum a ta nejtypictejsi, kdy na ceske klavesnici potrebujete nejaky znak pres alt gr typicky funguje s alt gr i s levym alt+ctrl.
Omlouvam se, to jsme si nerozumneli. Ja vim pouze o tom, ze alt + ctrl umi fungovat jako alt gr (aspon ve Windows), ale nejsem si vedom, ze by alt gr nekde fungovalo jako alt+ctrl. Mylne jsem se domnival, ze z funkce jednim smerem usuzujete na fungovani ve smeru opacnem a proto jsem s vami polemizoval.