Je fajn, že konečně někdo dohlédne na to, co uživatelé na počítači dělají. Bude to takvý cizí, hodný, starší bráška.
Bude vést, radit a když to jinak nepůjde, tak samozřejmě i trestat. Ale to až později, až si na to lidi zvyknou. Teď by mohla zpovykaná část vyvádět.
28. 4. 2025, 10:29 editováno autorem komentáře
Nepleťte si nepočetné hlasité uživatele a početné běžné uživatele, pro které to bude cool funkce navíc.
... nehledě na početnou skupinu firemních zákazníků. Ty zajásají, nyní budou moci sledovat efektivitu využití pracovní doby i malé firmy, bez dalšího placeného sw (který se tímto ovšem také dále zdokonalí)
Já vždycky měl možnost vybrat si buď macbook nebo windows laptop. Volba byla vždycky jasná, ale teď bude možná i jasnější.
Luxus výběru není samozřejmostí a možnost náhrady též ne. Windows zůstane i nadále standardem a svět se bude točit dál. Mac zkrátka není a nikdy nebude náhradou, o Linux se vůbec nemá smysl bavit (minoritní, bez ohledu kolik "odpovědí" se vyrojí).
Už jen základní distribuce např.: klíčů (ADDS) je pro Mac oříšek, když se k tomu přidá ještě specifický SW, v podstatě si Microsoft může dělat co chce, protože byste musel změnit celý řetězec, což by bylo na min. 10 let a astronomických nákladech, čili tak či onak, zůstanete u Windows.
Ani bych neřekl že jsou standardem. Tedy ono záleží jak definujete standard. Třeba v USA mají Windows na desktopu jen 65%, což není úplně moc (takhle si standard nepředstavuji).
Už jen základní distribuce např.: klíčů (ADDS) - Ano, asi to bude oříšek. Když používate M$ technologie na non-M$ systému.
když se k tomu přidá ještě specifický SW - jaký? Ono jsou i specifické software pro Mac, specifické software pro Linux...
protože byste musel změnit celý řetězec - záleží na tom co specificky používáte. Spousta věcí má dnes webový xicht, je v cloudu atd.
28. 4. 2025, 12:48 editováno autorem komentáře
Definice standardu tkví v tom, že prakticky každý výrobce (dodavatel) počítá s Windows jakožto primárního systému, zbytek už nehraje zásadní úlohu. Samozřejmě, s narůstajícím počtem Mac se přizpůsobuje a podporuje i sekundární systém (plynou mu z toho zisky), přesto základ je Windows (nechávám prostor na zveličování a důležitost výjimek). Koupíte si myš, tiskárnu, řadič, čtečku, … automaticky bude mít podporu (čti ovladače a další SW) pro Windows, se štěstím a výhradně „široce používaný“ i pro Mac.
Standard představuje též zpětnou kompatibilitu, mnohdy vousatou, přesto potřebnou a žádanou. Nic takového u Apple nenajdete. V mém světě není výjimkou, kdy se k systému (Windows) připojuje např.: 30 let staré plně funkční zařízení, u Apple nic takového neexistuje (specializovaní výrobci v průmyslovém světě s Apple nepochodíte, ztráta času).
Používáme technologie Microsoft prostě proto, že neexistuje jiná alternativa. Tak to prostě je, s tím nic nenaděláte.
Degeneráty Genderické mne nezajímají. Tam se jede v první řadě na „imidž“ a zbytek není podstatný, však se Apple dlouhé roky snaží procpat do WokeWoodu, kde v každé první hovadině musí být vidět Mac (PP). Tedy statistika dost … na hlavu.
> Definice standardu tkví v tom, že prakticky každý výrobce (dodavatel) počítá s Windows jakožto primárního systému
Vážně? Ani bych neřekl... Co se např. serverového SW týče tak bych řekl že spíš počítají s Linuxem (RHEL, SLES, ...).
Co se desktopu týče, tak např. Adobe Photoshop (a nejen) začínal na Macu, do Windowsů byl naportován.
> myš, tiskárnu, řadič, čtečku
Čím to bude? Oh wait, protože 99% případů pokrývá Linuxový kernel sám o sobě. Tj. výrobci upstreamují drivery do kernelu, opravdu svět kdy si kvůli myši musíte nainstalovat ovladač je svět divný. (imho až na ty tiskárny, ty jsou pod Linuxem peklo). Co se týče Apple tak tam jsem neměl nikdy problém (s tiskárnami, myší).
> Standard představuje též zpětnou kompatibilitu,
To je výhoda nebo nevýhoda udržovat při životě 30 let staré API které je zabugované? :-) Ve finále to není tak jak tvrdíte. Už vidím jak 30 let starý driver zprovozníte na Windows 11 64-bit. Třeba nějaké grafické karty, která už dávno má EOL.
Pokud myslíte různé specializované zařízení, tak tam to taky není úplně růžové. Bankomaty běžící na Windows XP, lékařské přístroje běžící na Windows NT... Kolikrát hackli za poslední rok nějakou nemocnici protože mají děravé Widle? A výrobce jim nedodá aktualizaci?
Pokud je nějaké 30 let staré zařízení funkční pod novými Windows, vč. driverů které dodává výrobce, je to jen protože je někde smluvně vázán. A stejně tak může dodávat 30 let driver do Linuxu (nebo si to může převzít po pár letech komunita)
> Používáme technologie Microsoft prostě proto, že neexistuje jiná alternativa.
Alternativ je, MacOS, Linux, *bsd
> Degeneráty Genderické mne nezajímají. Tam se jede v první řadě na „imidž“ a zbytek není podstatný
Víte že Microsoft je společnost z USA, že? :-D Když nemáte rád USA proč je podporujete a orodujete tady za poměrně velkou americkou společnost?
Jinak ani bych neřekl že se jede na image, v USA se jede dost na efektivitu. A mezitím co vy budete řešit bluescreen na Windows 10 a pátý restart kvůli aktualizacím, Váš kolega už dávno bude mít hotovou svoji práci :-)
Stačilo napsat, že Ti došli argumenty a ze zoufalství přimícháš server, což je zcela jiné odvětví a o serverech není řeč. Důležitost výjimky na sebe nenechala dlouho čekat.
Jistě, hlavně Linux je znám svou funkčností čteček, obzvláště biometriky. Pokud se vůbec nějakým zázrakem „rozchodí“, klid nebude trvat dlouho. Biometrika není ani standardem pro „linuxové notebooky“ jako System76, Tuxedo, … apod. To hledáš, hledáš, hledáš, … a hledáš.
Dost podstatná, třeba můj RTG (Kodak) na PCB už je 25 let staré, stále funguje jako nové a dokážu ho připojit i na Windows 11 Pro (HP Z1), bez sebemenšího problému. Trošku to kazí ten příšerný mpmodul, který vyžaduje (vendor lock) jednu konkrétní verzi Java – v podstatě sejme (DICOM), udělá šifrovaný archiv a zobrazení už je možné právě přes ten mpmodul. Takových „hraček“ znám hodně. Komunita … má dost práce sama se sebou při hádání se, která z milionu cest je ta správná. To není argument, nýbrž víra.
Alternativy nejsou, to vzdejte předem. Situace, kdy mi rozmlátí token (Yubikey) zažívám více než bych chtěl, řešení v rámci ADDS je záležitostí 1 minuty – zrušit, přiřadit nový (zanesený), odešlu na zařízení, přidělím jako dočasný token (Knox) telefonu, který funguje jako fyzický, tedy neomezí ho v práci a až přijede zpět na firmu, vyfasuje fyzicky nový. To samé při update klíčů (TPM) pro VPN na firmu (všechno co je venku, se připojuje výhradně skrze VPN). Párkrát kliknu a veškeré koncové body dostávají nové sady klíčů … (Dell, HP, Lenovo, Panasonic, Samsung).
Neoroduji za nikoho, chápu že jste zoufalý, ale to na věci nic nemění. Nelíbí se mi to, ale s tím nic nenadělám, protože jinou možnost nemám. Hodně věcí jde dělat jinak, ale všechno zdaleka ne. Pravidelně mě naštvávají jen tím, že v rámci boje za hezčí ikonu rozsekají OpenGL (neustále se to opakuje), pak to Nvidia musí lepit v ovladačích a u velké sestavy (ano, Solidworks vykresluje pomocí OpenGL), je to buďto rozervané, nebo slideshow. V podstatě to samé si může dělat Panasonic se svými Toughbooky, protože si dost dobře uvědomuje, že je fakticky jediným hráčem, který to všechno má a umí. Není alternativa, Getac … ani zdaleka a že vypadá též jako kufr na věci nic nemění.
Buldr
Jistě, hlavně Linux je znám svou funkčností čteček, obzvláště biometriky. Pokud se vůbec nějakým zázrakem „rozchodí“, klid nebude trvat dlouho.
Chapu ze si mel (nebo ti o tom nejaka pani povidala) problem s konkretnim FingerPrint, ale delat z toho genericky zaver je presne pripad toho z ceho osocujes sveho "oponenta"...
Ja pouzivam FP s Linuxem pres 10let, zaclo to Thinkpad X220t, pak T420s, T430s a aktualne T480 (FP funguje pro Login, Sudo, Unlock...)
Pripadne dalsi oblibene tema "nadavacu na Linux" Touchscreen, ten pouzivam na Linuxu tak 20let... od Fujitsu-Lifebook B142 (8.5" + Celeron), pres X220t (2 vrstvy: dotyk prsty + wacom dotyk perem), Lenovo Yoga, UMPC Viliv N5... a dokonce i s takovou "uchylarnou" jako 23" LCD (Acer T231H rok 2010) s "Touch"screen resene 4x infrared cidlama v rozich snimajici "dotyk" par mm nad obrazovkou, tedy bez doteku, take sem pouzival v Linuxu...
narg
[...] imho až na ty tiskárny, ty jsou pod Linuxem peklo [...]
tak asi sem mel (jednotky modelu, vetsinou HP) stesti, protoze mi co pamatuju vzdy tiskarna sla par vterin po zapojeni, naopak bylo peklo jejich zprovoznovani pod Windows, potreba doinstalovavat ovladace, cekani x desitek vterin pro preinstalovani po zapojeni do jineho USB portu, atd...
"tak asi sem mel (jednotky modelu, vetsinou HP) stesti"
Já také. Pod Linuxem v podstatě stačilo zadat IP adresu a tiskárna fungovala (Lexmark, Ricoh). Pod Windows je to navíc shánění ovladače, což v některých případech po několikaminutovém vyhledávání tím jejich nástrojem skončilo chybou - nenalezeno. Na webu výrobce už pro daný model nebyl ovladač pro aktuální Windows. V jednom případě mi to nabídlo jiný model, který ovšem místo zkušební stránky vytiskl 10 listů nesmyslů. Skener od Canonu fungoval na Windows 7, 8, 10 i 11 až do nějaké aktualizace, kdy ho vyřadili. Byl celkem dobrý a fungoval. Ten jsem bohužel nerozjel ani pod Linuxem, takže Canonu se od té doby vyhýbám. Skener od HP však pod Linuxem funguje.
Mám stejnou zkušenost. Jediná tiskárna, která mi kdy pod linuxem nefungovala, byla prastará laserovka od Panasonicu z doby, kdy kralovaly Win 98 nebo Win XP. Ne že bych jich za ta léta potřeboval zprovoznit nějaké velké množství, ale týkalo se to vícero tiskáren od HP, jednou Xerox, jednou nebo dvakrát Canon, jednou Epson a naposledy Brother. I co se týká skenerů, nikdy jsem neměl problém, ať už to byl samostatný skener od Epsonu, nebo následně multifunkční zařízení.
Takže bych spíš řekl, že pokud si člověk nevybere vyloženě špatně, s rozjetím tiskárny pod linuxem problém mít nebude. Ale abych byl fér - musím dodat, že třeba ten posledně jmenovaný Brother jede po síti, aniž bych pro to cokoliv udělal, na druhou stranu bez doinstalování ovladače od výrobce (což zas tak nebolí, naopak alespoň oceňuji, že jej explicitně poskytuje, ačkoliv mít to přímo v upstreamu by bylo úplně ideální) jsou možnosti nastavení tisku velmi omezené.
To si nie som uplne isty ci tak je. Naopak ja som viackrat videl v televiznych filmoch prave to jablko prelepene. Zeby ho tam nesmeli ukazovat?
To si nie som uplne isty ci tak je. Naopak ja som viackrat videl v televiznych filmoch prave to jablko prelepene. Zeby ho tam nesmeli ukazovat?
Nebo směli, ale nechtěli, protože jim výrobce nezaplatil za product placement?
Logo je registrovany trademark. Mozno len do zaverecnych titulkov nechceli lepit reklamne oznamenia prave o tomto.
MS naslouchá, korporátům.
Podepisování driverů vzniklo jako ochrana zájmů vlastníků autorských práv před zájmy uživatelů.
Ani špionážní funkce v Teams nejsou ve prospěch uživatelů na dně korporátního potravního řetězce.
Uvidíme k čemu se bude zneužívat recall ... o různé bosswary je enormní zájem a firmy jsou ochotny za to platit.
"čas udělat Windowsům definitivně pápá"
Což o to, ten čas už nastal dávno, ale co s aplikacemi, které běží jen pod Windows? Třeba vývojová prostředí pro PLC nebo různé specifické aplikace, které ve Wine neběží.
Řešení je jednoduché, odpojit takový počítač od internetu. A můžete na počítači mít windows které se vám líbí. Na komunikaci přes internet používat počítač s linuxem. Pokud potřebujete komunikovat mezi těmíto počítači, tak prostřednictvím flešky. Ta jde snadno zkontrolovat. Nevěřím, že počítače s takto specifickými programy musí být online. Nechci se chlubit, ale takhle už funguji dlouho.
A není možné ten počítač s Windows mít na LAN a nepustit jej do WAN? Nástroje by byly i pro soukromníky.
Akorát že spousta WIN-only programů už bez WAN se raději ani nespustí (Steam, Gog apod)
28. 4. 2025, 15:57 editováno autorem komentáře
byt v te situaci, druhe (po wine) co bych zkusil je Windows ve virtualu a passthrough takoveho zarizeni do nej... pokud je to pres USB necekal bych problem...
My, co jsme to udělali před MNOHA lety, jsme v klidu. Ale jak to bude fungovat třeba v ordinacích lékařů, kteří na daném PC procházejí vysoce citlivá data pacientů atd atd atd, na to bude zajímavé si počkat.
Nebude. Na každém produkčním windows je to zcela stejné, jako na každém produkčním linuxu. Jen tam pouze to, co je potřeba pro práci daného člověka.
Lékař potřebuje psát zprávy, na to mu stačí interní systém nemocnice a potom potřebuje prohlížet obrázky (RTG, MRI, PET, CT) a k tomu má sw dodávaný s tímto HW. Žádný recall u nás ve firmě na windows 11 enterprise není a nebude nainstalován, protože jej ke své práci nepotřebujeme. Stejně jako na serveru nemám všechny balíky z FreeBSD portů a dokonce jsem odinstaloval i sambu, protože není potřeba.
A myslíš, že doktor tam bude mít enterprise? A že pokud bude ta funkce (což předpokládám) ve výchozím stavu zapnutá, tak že ji bude explicitně vypínat? A nebo ji nezapne, protože mu ji systém vnutí a doktor netuše nic zlého to odklikne?
Já nevím, co mu tam jeho IT nainstaloval. Ten doktor musí splnit zákonné požadavky a vzhledem k tomu, že je MUDr. a nikolik JUDr. a už vůbec ne Ing., tak na to potřebuje 2 další osoby.
JUDr. mu řekne, co je platném zákoně, Ing. mu to nainstaluje.
28. 4. 2025, 19:21 editováno autorem komentáře
95% doktorov nema "jeho IT"; je to jeho ambulancia a IT je jeho problem. V lepsom pripade mu tam jeho miestny dodavatel dal Pro, v horsom Home (lebo stacil, bol lacnejsi). A dala sa k tomu pripojit usb dvd mechanika, tak si vedia pozriet rtg co pacient prinesie napalene na cd.
Tohle není pravda!
Buď je ta ambulance součástí nějaké faktulní nemocnice, nebo soukromé firmy (zejména Agel) nebo zcela soukromé a ti doktoři jsou tak chytří, že mají stejný software jako fakultní nemocnice nebo ten od firmy, která prodává i Agelu a sídlí v Ostravě. Znám se s bývalým zaměstnancem a tykám si s ním. Na Moravě (minimálně od Olomouce po Ostravu) to tak mají všichni doktoři, protože sídlí v Ostravě nebo v Olomouci nebo Prostějově!
Nie kazdy doktor pracuje pre nemocnicu.
V poliklinike dostane prenajatu ambulanciu a o zvysok sa stara vo vlastnej rezii. Moze sa spytat svojich znamych lekarov, alebo susedov vo vedlajsich ambulanciach co pouzivaju oni a inspirovat sa nimi.
Ano, to je pravda. Ale to opravdu neznamená, že tam bude mít Windows Home Edition s preview Recall opt in a zapne si to. Tohle prostě do práce lékaře nepatří a žádný lékař to dělat nebude.
"Tohle prostě do práce lékaře nepatří a žádný lékař to dělat nebude."
Lol ... tys vzivote zadnou ordinaci nevidel, ani jednu. 99% doktoru si proste koupi nejakej pocitac protoze se to po nich chce a koupi si ho uplne stejne jako housku = dojde do kramu ukaze ze tenhle se mu libi a odnese si ho. A pak na nej v rezimu next-next ... nainstaluje cosi.
Vubec netusi jaky widle na tom ma nebo nema a je mu to uplne jedno.
Blbost. Temer vsichni lekari maji sveho ITka. Zavolaji mu a ten to udela. Na vsech takovych PC pak je rovnou na plose software na vzdalenou plochu.
Nekdy si ITkari takto predavaji lekare mezi sebou kdyz nestihaji.
Lekare co klika a neco si sam instaluje jsem dlouho nevidel.
Temer vsichni lekari maji sveho ITka.
Můžete to doložit? Pochybuji... Znám ve svém okolí jen jednu lékařku, která má svého ajťáka jen proto, že se za něj vdala a jednoho lékaře, který má svého ajťáka, protože je to jeho syn.
29. 4. 2025, 10:34 editováno autorem komentáře
Takto proste je. Pohybuji se v tech vodach.
Ale mas pravdu nemuzu to dokazat. Je to moje subjektivni tvrzeni.
pozriet rtg co pacient prinesie napalene na cd
A přesně ten snímek byl z toho RTG poslán elektronicky přímo do SW lékaře. To CD je tam navíc jako archív pro pacienta, protože těch 10 rtg snímků nebudou tisknou na papír (také mám cd z RTG - resp z CT - zubu, když mi trhali přerostlou sedmičku).
28. 4. 2025, 20:51 editováno autorem komentáře
Ten snimok je poslany elektronicky len ked je rtg a lekar jeden subjekt (t.j. obe oddelenia su sucastou tej istej nemocnice). Externemu lekarovi to nepride, ten si pozrie prave to cd.
To bude asi složitější. RTG syna si mezi sebou přeposílají dvě nemocnice, praktik a jedna soukromá ambulance. A to to nejsou nijak propojená zařízení.
Svůj RTG chrupu nosím z nemocnice ke svému zubnímu a k zubnímu chirurgovi na CD, a je to jejich jediná verze.
Externemu lekarovi to nepride, ten si pozrie prave to cd.
Každý lékař pro veřejnost má zákonnou povinnost mít pojištění u nějaké zdravotní pojištovny, takže dokumenty od pacienta k lékaři jdou přes pojišťovnu elektronicky a šifrovaně.
Ne nejdou, pojistovna s tim nema zhola nic spolecnyho. To je naprostej blabol. Lekar pojistovne vykazuje vykon a pojistovna mu ze nej plati, ale neposilaji si mezi sebou zdravotni dokumentaci.
Na tuhle vopicarnu vymyslel stat dalsi registr (uz se tesim az budou data verejne). Ale v nem samozrejme neni zadna historie, ta je na papirech a nikdo ji tam nikdy prepisovat nebude.
Jsou zdravotní pojišťovny, které bezpečné uložení dat svému lékaři nabízejí jako službu. Ano, do centrálního státního centrálního úložiště, třeba lékových záznamů.
Něco jsme programovali my v QCM. Například databázi léčit, přistupno na adrese (tehdy) leky.sukl.cz, kde si každý z veřejnosti mohl vyhledat léčivo a k němu si přečíst příbalový leták a tak dále. Potom existuje centrální úložiště, které jsme nepsali my, ale monitorovali právě pro SUKL.
Dual boot s Windows mám dlouhodobě jen kvůli občasnému hraní. Nedávno jsem vyzkoušel pár her s Protonem a Lutrisem pod Linuxem.
Je to paráda, fakt neuvěřitelné, jak jednoduše se dnes dají hrát hry pro Windows na Linuxu.
Konečně nastal čas se Widlí definitivně zbavit.
Uživatelům Windows, které ani tohle nepřesvědčí se toho krámu zbavit tímto přeju příjemnou zábavu :-)
presne. jediny problem byl vzdy s nejakou uzavrenou DRM apod. kontrolou pribalenou ke hre, vetsinou u AAA titulu. to ale krasne resi Steam a v podstate na nove PC, co jsem si ted stavel, uz ani dual boot nesel. jen Arch linux a max. spokojenost. leta jsem mel dual boot pro pripad, kdyby nahodou nekdy neco bylo potreba ve win, ale lezl jsem do nich jen kvuli aktualizaci hernich klientu apod. uz jsem tam ani nehral.
To je nepochybně pravda. Bohužel to má ale stinnou stránku, stejně jako třeba šmírující smrtfouny - že uživatelé s window$ budou chtě nechtě poskytovat nepřímo i informace o těch, kteří windows$ nepoužívají - stačí, aby s nimi jen vedli videohovor, poslali jim mail s důvěrnými informacemi a podobně. M$ to nabagruje všechno.
EDIT: ...v návaznosti na což si říkám, že to vlastně bude nejspíš docela nezákonné a ještě určitě bude legrace.
28. 4. 2025, 11:29 editováno autorem komentáře
Ono uz i dost serveru ma bud linux binarku,nebo to ruzny managery(cubecoders amp,pterodactyl/pelican panel) resi pres wino primo 'nativne'
Poslední věc, která mne opravdu drží ve Windows, je internetové bankovnictví - přihlašování čipovou kartou totiž pod jiným OS nefunguje, a zprovoznit to pod Wine sice lze, ale je to boj, který člověk opakuje s každou novou versí jejich appky (cca 4× do roka).
To asi dá, ale moc bych se nedivil, kdyby se to třeba po každé druhé aktualizaci rozbilo nebo "rozbilo" a bylo to zase zapnuté.
Heh, mozna to pujde vypnout, ale nasi blbi firemni ajtaci to stejne nebudou resit, takze to pobezi vsude.
A pritom kdyz ve firme reknu ze novy software by mel byt open-source, tak se vedeni strasne osiva ze poustime do sveta know-how.
Ale riziko uniku know-how mrkvosoftem se neboji (nebo jinyma kanalama - mame outsorcovane uplne vsechno vcetne emailu, el. podpisu, dochazky, ucetnictvi, kamery, proste vse). Vedeni IT neresi a nasi ajtaci nehnou prstem kdyz nemusi :)
Vic nez to - jestli Recall chcete, musite si ho sam zapnout:
Recall is an opt-in experience. During the set-up experience for Copilot+ PCs, users are given a clear option whether to opt-in to saving snapshots using Recall. If a user doesn’t proactively choose to turn it on, it will be off, and snapshots will not be taken or saved. Users can also remove Recall entirely by using the optional features settings in Windows.
Ne... stejne jako Live ucet pri instalaci Windows, co si vybavuju postupne:
- normalni bylo lokalni ucet
- pridana moznost live uctu
- live ucet vychozi s moznosti na 1 klik prepnout na lokalni
- na lokalni prepnuti na vice kliku s nekolika upozornenima ze "opravdu? prijdete o nase skvele funkce"
- lokalni jen pres vytrzeni lan kabelu a/nebo tajny prikaz
- lokalni jen pri volbe chci do vlastni domeny
Vis v cem je problem? Ze se ti to s kazdym patchem vrati zpet.
Dam ti priklad, kterej si kazdej muze overit. Onedrive ... toho se prakticky neda zbavit. "Oficielni" postup (od MS) je, ze to mas nastartovat a pak tomu rict ze to nechces ... lol. Samozrejme na kazdym jednom stroji zvlast. Je to najebany do uzivatelskyho profilu,a s kazdym prihlasenim usera se to snazi spustit, coz pochopitelne failne a na usera vyskoci hlaska, ze mu admin "cosi" zakazal (co to je tam napsany neni) ... protoze soudruzi z ms nerespektujou ani vlastni nastaveni vlastnich widli = user nemuze spustet nic co neni schvaleny.
Ostatne, widle ignorujou i svuj firewall ... zrovna nedavno sem zjistil, ze ackoli je nastavenej na tema "co neni povoleno je zakazano" tak vesele publikuje do site port 135 ... a vypnout to prej nejde, protoze by se rozbila sit ... lol.
Windows firewall může mít pro každé pravidlo 3 různé hodnoty, které se uplatní podle toho, v jaké síti je počítač připojený. Ve veřejné síti neakceptuje připojení na žádném portu.
Když v důvěryhodné síti zablokujete port 135/TCP (RPC), tak skutečně spousta věcí přestane fungovat, protože tím efektivně počítač odstřihnete od spolupráce v síti.
Je to jeden z portů, které by měly být blokovány na hraničním firewallu (nejlépe spolu s 137, 138, 139, 445, 3389).
V síti exUPC to dokonce hlídají, měl jsem linuxový stroj s RDP (3389) povolený na IPv6 firewallu a dostal jsem mail s varováním, že to není bezpečné.
Další věc u Windows firewallu: port může být povolen z titulu několika pravidel, nejen jako port jako takový, ale i jako aplikace/služba, která na tom portu poslouchá.
Onedrive: u vás nefunguje "winget uninstall onedrive"?
winget uninstall onedrive - zrovna jsem zkoušel - no nefunguje jak by mělo, chvíli něco dělá a pak na mně vyplivne zda souhlasím s podmínkami Microsoft store [Y / N]
No a dál? Je to aplikace z MS Store, takže před prvním použitím nutno odsouhlasit. Jinak to odinstalovat nejde.
Teda asi přes GUI taky, ale to se nedá automatizovat.
Já přes winget instaluju kde co (Chrome, VLC, OpenVPN, ...), takže ten souhlas už dávno mají. Docela snadno se pak aplikace udržují aktuální pomocí winget upgrade.
29. 4. 2025, 11:58 editováno autorem komentáře
Však nemusíte, můžete to odinstalovat přes GUI, akorát to nebude automatizovatelné.
winget umožní instalovat/aktualizovat/odebrat nejen věci z MS-Store, ale taky z githubu, které mají správně udělaný manifest (Firefox, Thunderbird, Pspad, VLC, putty, cmake, Adobe Reader, jsou toho mraky).
Tys to vzivote nedelal ze? ... Problem je, ze to funguje nez se widle patchnou, pak je to zpet.
Import-Module -DisableNameChecking $PSScriptRoot\force-mkdir.psm1
Import-Module -DisableNameChecking $PSScriptRoot\take-own.psm1
echo "73 OneDrive process and explorer"
taskkill.exe /F /IM "OneDrive.exe"
taskkill.exe /F /IM "explorer.exe"
echo "Remove OneDrive"
if (Test-Path "$env:systemroot\System32\OneDriveSetup.exe") {
& "$env:systemroot\System32\OneDriveSetup.exe" /uninstall
}
if (Test-Path "$env:systemroot\SysWOW64\OneDriveSetup.exe") {
& "$env:systemroot\SysWOW64\OneDriveSetup.exe" /uninstall
}
echo "Disable OneDrive via Group Policies"
force-mkdir "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\OneDrive"
sp "HKLM:\SOFTWARE\Wow6432Node\Policies\Microsoft\Windows\OneDrive" "DisableFileSyncNGSC" 1
echo "Removing OneDrive leftovers trash"
rm -Recurse -Force -ErrorAction SilentlyContinue "$env:localappdata\Microsoft\OneDrive"
rm -Recurse -Force -ErrorAction SilentlyContinue "$env:programdata\Microsoft OneDrive"
rm -Recurse -Force -ErrorAction SilentlyContinue "C:\OneDriveTemp"
echo "Remove Onedrive from explorer sidebar"
New-PSDrive -PSProvider "Registry" -Root "HKEY_CLASSES_ROOT" -Name "HKCR"
mkdir -Force "HKCR:\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}"
sp "HKCR:\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" "System.IsPinnedToNameSpaceTree" 0
mkdir -Force "HKCR:\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}"
sp "HKCR:\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" "System.IsPinnedToNameSpaceTree" 0
Remove-PSDrive "HKCR"
echo "Removing run option for new users"
reg load "hku\Default" "C:\Users\Default\NTUSER.DAT"
reg delete "HKEY_USERS\Default\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /v "OneDriveSetup" /f
reg unload "hku\Default"
echo "Removing startmenu junk entry"
rm -Force -ErrorAction SilentlyContinue "$env:userprofile\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\OneDrive.lnk"
echo "Restarting explorer..."
start "explorer.exe"
c:\windows\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall
echo "Wait for EX reload.."
sleep 15
echo "Removing additional OneDrive leftovers"
foreach ($item in (ls "$env:WinDir\WinSxS*onedrive*")) {
Takeown-Folder $item.FullName
rm -Recurse -Force $item.FullName
}
rm -Force c:\windows\SysWOW64\OneDriveSetup.exe
Pro mne jediná (zatím) osvědčená metoda, jak OneDrive udržet mimo, je:
Odinstalovat, a místo adresáře, kam se snaží nainstalovat, vytvořit ( touch
;oD) soubor stejného jména, tomu nastavit atributy HSR
, a spolehnout se na to, že MS instalátor si s tím nebude vědět rady.
V odlehčené formě to funguje i v omezeném korporátním prostředí - stačí mu sebrat a zablokovat adresáře v profilu uživatele.
Jo, stejne se to dela trebas s hosts. Ten ti taky MS cas od casu (ne)prepisou, kdyz so na nej das ro.
Port 135 je uplne nanic, neni k nicemu potreba je to pouze a vyhradne dira. Windowsi firewall nefunguje vubec nijak, protoze widle nepoznaji ani to, ze jsou v AD. Takze pokud je nejaky pravidlo nastaveny na stav "v domene" tak nefunguje. Nemluve ani o tom, ze se neda nijak urcit poradi pravidel, a widle si to nejak random generujou.
Jediny co dava jakoz takoz nekdy smysl je 445 pro sambu.
Pro ty co by je to zajimalo, tak problem toho je (stejne jako vseho u MS) ze to pisou dmnti, takze widle se snazej resolvnout ADcka v okamziku, kdy nebezi sit (nastaveni GPO ze to delat nemaj zcela ignorujou) a ten vysledek si pak ulozej do cache, ktera ma zivotnost cca 1/2 hodiny. Takze minimalne 1/2 hodiny po startu nejsou aplikovany pravidla ktery typicky neco povolujou.
Onedrive odinstalovat lze jedine tak, ze se nabootoje linux a smaze se. Ovsem s dalsi aktualizaci se vrati zpet ze? Apropos, kdyby se nekdo chtel zbavit widloviru, tak odstranit foldery co maj v nazvu "Defender", vypnout to totiz taky normalne nejde.
Jup a pokud se chcete pobavit, tak tady navod ...
Existují scripty kde se dá naklikat instalačka windows 11 a zvolit komponenty které nechci. Já mám třeba tří gigové windows bez defenderu (ohromná úleva), bez nuceného update, bez edge, bez hubu, beze všech "experiencí" (jakmile má funkce v názvu "experience" tak je to prudič), bez spousty dalších vychytávek. Drivery si instlaluji sám, firewall mám od Comodo, a takhle je to skvělý systém.
29. 4. 2025, 14:56 editováno autorem komentáře
A otázka ze všech nejdůležitější - Recall option in, nebo option out s velkými potížemi se toho zbavit a neřáda vypnout?
... a vidím, že prý option in. Uvidíme časem.
28. 4. 2025, 20:01 editováno autorem komentáře