Končí tak nutnost tuto funkcionalitu aktivovat ručně v dostupných vlastnostech operačního systému, vše lze instalovat jednoduše z Microsoft Store.
Vzhledem k tomu, že v těch vlastnostech musíte stejně aktivovat podporu virtualizace, tak to takové zjednodušení není.
I když za mě je nejhorší povolit virtualizaci v BIOSu (Ryzen na Gigabyte):
"Advance frequency Settings"> "Advanced Core CPU Settings">"SVM Mode"
Že tomu říkají SVM je divný, a umístění pod Frequency Settings je dost dobrá skrýš.
Ale k tomu WSL: jo, když to používáte, jděte do této verze.
12. 10. 2021, 10:13 editováno autorem komentáře
Ale developeri to chcú zmerniť
Operating system
Windows Subsystem for Linux (WSL) 3.29%
BSD 0.18%
detto profíci
Windows 41.2%
MacOS 30.04%
Linux-based 25.17%
Windows Subsystem for Linux (WSL) 3%
https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#most-popular-technologies-op-sys-prof
package managers / stores sú skvelé veci práve preto že nemusím riešiť aktualizáciu manuálne, resp. aplikácie sa aktualizujú aj keď sa nepoužívajú, na druhú stranu ten store v podaní Microsoftu je paskvil.
To naopak v Linuxu "Gnome Store" alebo "Ubuntu Software" sú omnoho lepšie...
A najväčší nezmysel je keď operačný systém povinne vyžaduje online konto.
Adobe reader je tam jen v "touch" verzi.
Zkuste si tam najít Google Chrome, nebo nedej bože Mozilla....
Např. taková moje představa... je to store Microsoftu, mělo by tam být přeci Visual studio... také není!
Celkově je M$ Store taková srandovní snůžka aplikací pro uživatele, kteří si chtějí nainstalovat nějakou malou hru nebo nějakou B-čkovou aplikaci.
Ale praktické použití příliš smysl nedává.
Je docela pohodlné mít aplikace nainstalované a nevědět o tom, že se aktualizují.
Souhlasím. A dodám, že je dosti nepohodlné mít aplikace nainstalované a při každé aktualizaci se rozčilovat, kam se poděla ta která funkce, proč to najednou padá a proč se nedá používat předchozí verze, která fungovala dobře.
V korporatech je casto pristup do store zakazany, anebo je nahrazeny vlastnim storem se setem vlastnich aplikaci. WSL2 pouziva virtualizaci coz muze byt problem poukud uz windows jede ve VMware.
Sam WSL pouzivam, ale jen tu prvni verzi, protoze ve firmach kde jsem delal nebylo mozny mit virtualizaci na Notebooku/VDI.
13. 10. 2021, 09:55 editováno autorem komentáře
Nejak jsem nepochopil, co se zjednodusuje. "Končí tak nutnost tuto funkcionalitu aktivovat ručně v dostupných vlastnostech operačního systému. O vikendu jsem instaloval W11 na baremetal a wsl bylo automaticky dostupne. Stacilo otevrit terminal a wsl slo pouzivat. Nevim tedy o jake aktivaci se mluvi.
Naopak mi prijde krok zpatky, aby bylo nutne wsl instalovat ze storu, protoze msstore opravdu dekuji, nechci.
Co mi prijde horsi, wsl je stale dostupne ve verzi 1 a na verzi 2 je nutne manualne instalovat jakysi update. To jsem doufal, ze uz ve W11 nebude nutne.
PS: Jeste k tomu storu, nemile me prekvapilo, ze winget utilita ma ted prednastaveny dva source - winget a msstore. Msstore je uprednostnovan, pokud tedy vyhladany balicek je dostupny na store, winget jej instaluje ze storu, pricemz a to je zdaleko nejhorsi, k tomu vyzaduje prihlaseni. Takze nasledovalo 'winget source remove msstore'. "Problem" nastal v zapeti, kdy jsem zjistil ze konkretne Lenovo Vantage je k dispozici pouze na msstore a pres winget tedy nejde nainstalovat. Zaroven stahli binarky z webu, takze beze storu holt smula. Vidim za tim snahu M$ presunout vsechno do storu skrze dohodu s prum. partnery.
Samotny winget je docela hruza sama o sobe. Nektere prikazy jsou znacne neintuitivni az nelogicke. Namatkou seznam outdated/upgradable se pak zobrazi pomoci 'winget upgrade' - jak muze toto proboha ziveho byt prikaz pro vypis outdated?? Instalace taky funguje jaksi podivne. U nekterych balicku se mi stalo, ze response na dotaz 'winget search <pkg>' byla jediny balicek. Pri naslednem pokusu o instalaci 'winget install <pkg>' vratil warning, ze nasel mnoho balicku odpovidajicich <pkg>. Jak mohou pro stejny string byt dve ruzne odpovedi? Je tam toho vic.
Doufal jsem, ze kdyz M$ prisel s vlastni open source utilitou, bude to lepsi nez pouzivat cokoladu, ale minimalne zatim, bohuzel.
Ten winget asi neni uplne 'vlastni' microsoftu. Vypada ze zkopirovali AppGet, opensourcovy projekt:
https://www.theverge.com/2020/5/28/21272964/microsoft-winget-windows-package-manager-appget-copied
No ako Microsoft kopíruje veľmi veľa vecí z Linuxu... napríklad Workscapes (virtuálne plochy), niečo čo malo Linux už v minulom storočí, a len vo Win10 to prišlo... hypervisor hyper-v, tiež vo Win10, čo KVM je súčasť Linuxu už tiež dlho. A ako vidíš tak aj package manager. A to ešte je kopec iných vecí...
Nehledal si blbe... ono to vo Win moc nejede... ako tiež hovorím že virtuálne plochy vo Win sú len taká náhražka voči tomu čo vie Linux... v Linuxu používam virtuálne plochy každý deň, vo Windowse som je použil raz od doby čo vznikli, a následne už nepoužil, lebo sa mi sama pracovná plocha stratila.
Zkratky nejsou.
Kdysi jeste v dobach win95 - winxp existovaly nahrazky windowsiho gui (LiteStep a dalsi), ktere mely virtualni plochy. ty fungovaly tak dvakrat lepe nez ty mikrosofti. Ale problem byl s hromadou programu, ktere casto pouzivaly triky typu schovani okna rovna se presun na pozici x,y=3000,0. Coz naprosto sabotovalo pouzitelnost virtualnich ploch. Taky se casto stavalo ze se okna samovolne presunuly zpatky na prvni plochu, i u tech mikrosoftich virtualnich ploch.
Pak jsem pochopil ze Windows naprosto nezvladaji management oken, a tak jsem presel na linux :)
Bohužel si v práci nemohu vybrat OS, takže jsem na Windows 10. Tam používám náhražku VirtuaWin a naštěstí nepoužívám programy, které by využívaly triky s pozicí, takže mi to obstojně funguje.
Můj dojem, jak VirtuaWin funguje je, že při přepínání mezi plochami mění viditelnost oken, takže když nějaké zamrzne (tímto zdravím Visual Studio aka freeze-fest), tak bude viset, dokud nezpracuje frontu událostí, ale s tím se dá žít.
Nicméně doma si na Linuxu správu oken samozřejmě nemohu vynachválit.