Oracle hlavně začal tlačit své know-how do míst, kde to Sunovské bylo lepší nebo přinejmenším srovnatelné. Stálí uživatelé Oracle webů asi nemají s novým Java portálem problém, ale já se prostě přes to nové www.java.com na API proklikával celou věčnost.
No jo, ale problém bude spíš v tom, že www.java.com byl odjakživa portál pro spotřebitele Javy, ti API nepotřebují.
Pro vývojáře byl primárním zdrojem java.sun.com, které (stejně jako java.oracle.com) přesměrovává na http://www.oracle.com/technetwork/java/index.html, kde je API hned na titulní stránce…
Neni to tak davno, co jsem byl hodne blizko (zevnitr – a neptejte se, jak blizko) tomu, kdyz Oracle pozrel vic jak 20 spolecnosti s ruznymi technologiemi behem nekolika mesicu, vc. Siebel, PeopleSoft, JDEdwards a pod. To, co Oracle tezce a dlouze a po velkem odmlceni se komunikoval na vsechny strany i jakoby privatne, bylo ve finale na hony vzdalene tomu, co pro puvodni zakazniky, partnery i zamestnance (ne-)udelal. Pravdou je, ze takovehle nakupy se nedelaji kvuli zachovani puvodnich technologii a zakazniku (resp. partneru), ale pro potlaceni konkurence a prevedeni zakazniku a partneru na vlastni – tedy puvodni Oraclovske – technologie. Muzeme zacit treba u RDB – pamatujete se jeste nekdo na tuhle vynikajici databazovou platformu ? Zdalo by se, ze RDB je porad zivy produkt (viz napr. http://www.oracle.com/technetwork/database/rdb/overview/index.html), ale pravda je uplne jinde.
Illumos je jediné řešení. Proč? Znáte Larryho příjem? A víte, díky čemu jej dosahuje? Velmi doufám v to, že všichni kolem Sunu, kteří pracovali na OpenSolarisu a táhnou i Nexentu, nebudou spolupracovat s Oraclem bez předen jasně deklarovanými zárukami za strany Oracle, který je pouze mlýnkem na peníze a likvidátorem kvalitních produktů schopné konkurence.