Mam stejny probelem s laserovou multifunkci Lexmark MB2338.
Kdyz dojde toner (nebo tam neni) = chyba behem "bootu".
Znamena to ze
* s tiskarnou nejde nic delat (tedy: nejde skenovat, pdf to posila mejlem)
* tiskarnu nejde uspat a displej sviti + zere to proud
Nejaky pravnik, ktery by se toho chytil v CR ? :)
18. 10. 2021, 17:46 editováno autorem komentáře
Pokud si dobře vzpomínám, měl jsem s jednou multifunkční tiskárnou od Canonu stejný problém. Akorát s ovladači pod Windows 7 se skenovat dalo a s ovladači pro Windows 10 už to nešlo. Taková vlastnost by měla být uvedena ve specifikaci zboží, aby se s tím zákazník včas seznámil a mohl své rozhodnutí o koupi přehodnotit.
Jsem si jist, že pokud v době vydání existovala verze Windows, s kterou to nejede, tak by to uvedli. A těžko lze předvídat, jestli něco bude fungovat v budoucí verzi OS, třeba i za mnoho let. Jinak běžné je, že lidi přejdou v rámci nové verze zároveň z 32bit Windows na 64bit, a pak se diví. 32bit ovladače potřebují 32bit OS - a MS 32bit verzi Windows 10 nabízí.
Canon a ovladače, to je vůbec kapitola sama pro sebe. Laserové multifunkce nakoupené na konci životního cyklu W7. Ve W7 v pohodě, ve W10 totální opruz.
Ovládat skener jenom z PC nebo jenom z tiskárny, problém. Jakž takž to fungovalo, když se na tiskárně naťukalo, že chci skenovat do počítače a v počítači se ručně spustil software od skeneru, ale komu se to chce dělat? Někteří zákazníci to těžce nesli. A ani to nebylo stoprocentní. Každou chvíli se to rozpadlo při nějakých aktualizacích Windows.
Od té doby jsem přestal kupovat zákazníkům Canony. Já mám jenom jedny nervy.
S Canonem jsem skončil v momentě, kdy mi jedna taková hezká multifunkce po asi 2,5 letech zcela bezproblémového používání a krmení originálními náplněmi vyhlásila po bezproblémovém vytištění poslední stránky jakýsi Error B-nějaké číslo a že mám kontaktovat servis. Tenkrát jsem po troše googlení došel k závěru, že je to předprogramované kurvítko a od té doby jsem se zařekl, že Canon už nikdy více, i přesto, že jsem s ní byl jinak naprosto spokojen.
Jak je vidět, na zákaznickéí politice Canonu se to k lepšímu od té doby neposunulo, spíš naopak.
Kurvitko znamena typicky counter, ktery neni mozno snadno uzivatelsky resetovat.
U tiskaren se jedna typicky o podusku na prebytecny inkoust po tisku/cisteni hlav/..., coz nebyva prodavano jako uzivatelsky vymenitelny part, ale co uz.
Ja jsem na takove "kurvitko" natrefil na prehistoricke Epson C66. Nastesti, spolu s nastrojem na jeho reset pro WinXP na nejakych ruskojazycnych strankach.
Po vymene/vycisteni podusky sup do RU softu, nastroj ma moznost counter resetovat s patricne velkym varovanim - pokud jste nevymenili podusku, pripravte se, ze vam inkoust tiskarnou proste protece a pretece.
Tak presne takovou moznost s varovanim by mel mit jakejkoliv slusnej soft.
Omyl. Bezolovnatá pájka je pouze kurvítko z moci úřední. To si nijak nepřekáží s kurvítky korporátními z nenažranosti managementu. Naopak. To se vzájemně doplňuje k naší škodě.
Jedním z nejhorších kurvítek je ukončení podpory (u zařízení, která by vůbec podporu vyžadovat nemusela, ale díky vypnutí nějaké webové služby přestanou částečně, nebo zcela fungovat...). To je kurvítko hned v závěsu za "morálním zastaráním".
Že se toho ekoaktivisti nechytí? Vždyť umělé omezování životnosti výrobků je násobně horší než to, proti čemu běžně protestují. Jestli ono to není tím, že jsou sice eko a aktivní, ale technice ve skutečnosti nerozumí.
Bezolovnatá pájka je jen reakce na to, že se lidstvo nenaučilo 100% recyklovat elektroodpad a stále docela velká část končí (tj. shoří) na divokých skládkách.
(Tedy netvrdím, že by všechen odpad na divokých skládkách třeba v Africe byl z Evropy, USA, Číny a jiných ROHS-kompatibilních zemí. Ale i tak to za to stojí.)
Rozhodně nestojí, aspoň ne ve formě, jakým je použití olovnaté pájky použito dnes. Je to spíš vyhánění čerta ďáblem, jak je v posledních letech u podobných skvělých (hlavně zelených) nápadů zvykem. Jen tak pro zamyšlení:
- Prodej je omezen pouze na IČO. Kolik odpadu by asi tak vyprodukoval průměrný elektrokutil? Kolik takových kutilů by se asi tak za život otrávilo olovem z pájky, nebo si aspoň přivodilo podstatné zdravotní komplikace?
- Nebudu se přít, že neexistuje kvalitní bezolovnatá pájka, nejspíš existuje. Ale kolik bude stát? A kolik asi tak vznikne zbytečného elektroodpadu typickým použitím bezolovnatých pájek, které mají horší vlastnosti než pájky olovnaté? Stojí pak nějaké ušetřené olovo ze životního prostředí za všechen další sajrajt, který se tam dostane z elektrozařízení, která odešla vinou nekvalitní pájky?
- Kolik evropského elektroodpadu jen tak nazdařbůh shoří nebo skončí na pochybných skládkách různě po světě? Buď žádný/málo (pak netřeba olovo zakazovat) nebo hodně, ale to se pak bavíme o úplně jiném problému než o (ne)vhodnosti olovnaté pájky ve vztahu k životnímu prostředí.
19. 10. 2021, 15:01 editováno autorem komentáře
Bohužel realita, opravdové kurvítko, známá chyba B200 u Canonu.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=canon+b200
Týká se hlav, spousta modelů tiskárny skončila se spálenou tiskovou hlavou velmi často blízko po konci záruky, a to při různém náběhu. Bylo z toho dost velké haló, dneska na to lidi zase pozapomněli, ale tenkrát se o tom dost mluvilo. Nevím, jestli nebyla taky i nějaká žaloba.
Zase k pobavení.
Taky to může být tím, že většina lidí tam po záruce ( pokud ne už dřív ) lila místo inkoustu nejraději razítkovou barvu.
Schválně si v tom vašem odkazu pusťte videa, kdy uživatelé pláčou nad tímhle problémem ( B200 ) a v drtivé většině tam mají neoriginální inkousty.
Stejně jako v tiskárnách, které mi s touhle chybou prošly rukama.
Takže za kurvítko někomu sami zaplatili, ale problém hážou na Canon.
To bude plny zasobnik na odpadni inkoust. Me se to stalo s Epsonem, viz https://www.root.cz/clanky/resetujeme-pocitadlo-tiskarny-epson-ktere-blokuje-tisk/
Canon bude mit jiste neco podobneho, ne-li neco horsiho.
To je skvělé, že jsi skončil s Canonem, ale co jsi použil místo toho? Jak je vidět z diskuze, mé osobní zkušenosti a snadného googlení, minimálně HP, Epson a Samsung mají totéž. Slyšel jsem, že jediný výrobce tiskáren, který se s tebou nesnažil zametat, byl Brother, ale v poslední době se to taky nějak pokazilo.
Přesně tak. Jakmile výrobce vidí, že konkurentovi nějaká nepravost na úkor zákazníků projde, zkusí to taky. Možná ne hned tak drze, ale zkusí.
Podobná situace je třeba s Apple vs Samsung - zrušený jack, zrušený slot na SD kartu, zalepená baterie, která se pak hůř vyměňuje, nově části telefonu, které mají sériové číslo a po jejich výměně přestane něco důležitého fungovat (čtečka otisků prstů, kamera pro rozpoznávání tváří) atd...
A co se tisku týče - v čem jsou ty nové tiskárny lepší než tiskárny řekněme před 20 lety? Ty lepší laserovky 1200dpi uměly už tehdy a na tisk textu v pohodě stačí i 300dpi (600dpi když to má vypadat docela pěkně). Není se kam dál posouvat. Na fotky je lepší víc, ale kolik lidí dnes tiskne fotky? Vytištění stránky na úrovni obchodní grafiky dnes zvládne cokoli z posledních 10 let. A kdo potřebuje 60 stran za minutu, když doma tiskne jednu, nebo dvě stránky za den? (tím neříkám, že se má stránka tisknout minutu, ale i 10 stran za minutu je zcela ok)
Tzn. to co vidíme, je spíš zoufalý boj výrobců o přežití. Inovace pro inovace, ne skutečný vývoj (proč neustále uvádějí nové modely, skoro identické s předchozími?). Snaha o vylevnění za každou cenu i na úkor kvality a výdrže/životnosti výrobku. Ždímání zisku umělým omezením životnosti spotřebáku... (vím, že ink. nevydrží věčně, ale třeba u tiskáren, které mají trysky v zásobníku - mělo to tak HP, ne ve vozíku, není šance něco zničit, buď to tiskne, nebo ne a pak měním).
Smutné je, že na trhu není zařízení, které by si člověk mohl pořídit a měl naději, že bude dlouhodobě udržitelné. Takové byly naposledy tiskárny jehličkové a k tomu se asi vracet nechceme.
První špatná zkušenost v tomto smyslu byla s tiskárnou HP DeskJet 850c, která po několika letech (možná po několika stovkách vytisknutých stran) přešla do režimu, že vytiskla jen část stránky. Když šlo o grafiku tak asi horní pětinu, když šlo o text tak třeba i polovinu. Pak už nic až do restartu. Tatáž závada se stala s odstupem na obou těchto tiskárnách. Od té doby má HP ban.
Canon měl pěkný skener Canoscan 4200, který však nedávno přestal fungovat pod Win10. Vyzkouším, jestli funguje pod Win7.
Nejlépe se mi osvědčilo koupit za zlomek původní ceny několik vyřazených ale funkčních firemních laserových tiskáren v bazaru i s nedobraným spotřebním materiálem a pak je mezi sebou kanibalizovat.
Jakmile výrobce vidí, že konkurentovi nějaká nepravost na úkor zákazníků projde, zkusí to taky. Možná ne hned tak drze, ale zkusí.
Vede ho k tomu konkurenční boj. Tato žaloba by mohla tento trend zmírnit.
A co se tisku týče - v čem jsou ty nové tiskárny lepší než tiskárny řekněme před 20 lety?
Řekl bych, že novější tiskárny mají lepší základní výbavu (barva, LAN, duplexní tisk, multifunkční s duplexním podavačem) a menší velikost i hmotnost.
"A co se tisku týče - v čem jsou ty nové tiskárny lepší než tiskárny řekněme před 20 lety?"
Řekl bych, že novější tiskárny mají lepší základní výbavu (barva, LAN, duplexní tisk, multifunkční s duplexním podavačem) a menší velikost i hmotnost.
Tohle všechno existovalo už před spoustou let, dá se říct, jen to něco stálo. Dneska je to sice dostupné za míň peněz, ale otázka je, jak to je s kvalitou ve srovnání s těmi staršími a dražšími modely. Mimochodem, třeba i ta menší velikost a hmotnost v dnešní době mnohé vypovídá - typicky pokud je dnes něco těžké, znamená to, že se na tom nejspíš tolik nešetřilo.
Mimochodem, třeba i ta menší velikost a hmotnost v dnešní době mnohé vypovídá - typicky pokud je dnes něco těžké, znamená to, že se na tom nejspíš tolik nešetřilo.
Menši velikost a hmotnost může znamenat, že se nějaká důležitá součástka ošidila anebo že se přišlo na způsob, jak udělat stejnou službu levněji. Například srovnání elektronkového a polovodičového počítače. U tiskárny to může být zjednodušení mechanismu, zvýšení účinnosti motorů či jiné vnitřní uspořádání. Také to může být úspora na materiálu podavače, ze kterého po záruce vyprchá měkčidlo a přestane fungovat.
Canoscan 4200F funguje aj pod Windows 10. Treba ale používať drivery z Win 7 a SW, ktorý k nemu pristupuje cez TWAIN API (natívne skenovanie Win 10 už používa proprietárne WIA API). Ja používam Zoner 14, ten má ešte "večnú" licenciu (nie predplatné).
Čo sa týka tlačiarne tak minulý rok som si kúpil Brother DCP-L2552DN a som s ňou maximálne spokojný - ČB laserovka s duplexom a skenerom, Ethernet, fyzické tlačidlá (žiadne dotykové displeje), oficiálna podpora Linuxu.
Canoscan 4200F funguje aj pod Windows 10.
Chce se mi použít minulý čas. Ještě donedávna pod Win10 fungoval. Podle záznamu událostí u skeneru došlo 4.10.2021 k nějakým změnám. A při pokusu o změnu ovladačů systém ohlásil, že změnu nelze provést protože skener má ty nejlepší možné ovladače. Na Win7 skener dál bez problémů funguje, čili HW závadu bych vyloučil.
Stává se i v Linuxu, že po nějaké aktualizaci přestane fungovat nějaký starší HW?
Podobný problém sme pred niekoľkými rokmi riešili v robote. HP tlačiareň mala takmer plné zásobníky atramentu, ale odmietala tlačiť. Nešlo nám to do hlavy, lebo skúšobnú stranu vytlačila bez problémov. Tak sme prečisťovali hlavy a čo ja viem čo, hoci boli čisté a nič nepomohlo. Zavolal som na technickú podporu HP a začali sa diaľ veci:
Dozvedel som sa, že naše zásobníky sú totiž po záruke a preto sa nedá tlačiť. Prekročili sme dátum spotreby. Hovorím ale, že tlačiareň tlačí bezchybne, skúšobnú stránku vytlačí perfektne. To je síce pravda, ale musíme kúpiť nové náplne. Hovorím, 2 roky sa netlačilo, lebo boli zapchaté hlavy, teraz sme kupovali nové hlavy, nebudeme kupovať nový atrament, keď sú zásobníky takmer nepoužité. Nie, to je po záruke, kúpte nové. A len dokola ako pokazené rádio. Tak som sa naňho vys.al a začal som hľadať na internete, čo s tým.
Tak ľudia, aby ste vedeli: V počítači treba zmeniť čas na čas, kedy boli zásobníky ešte v záruke, vytlačiť akúkoľvek stranu mimo skúšobnej a vrátiť čas naspäť. Potom tlačí až do vypnutia tlačiarne.
Nojo Canon, to je fakt zvláštní firma. Její inženýři přišli za ty dekády s hromadou zajímavých inovací a produktů. Namátkou třeba 1200mm tele někdy v 90. letech (?) pro olympiádu. Nebo výběr ostřícího bodu dle toho, kam se dívá oko v hledáčku, a to v kinofilmových zrcadlovkách. Nebo 50mm f/0,95 sklo, byť pro dálkoměry (a taky 50mm f/1.0 pro SLR). A tak by se dalo fakt pokračovat dloooouho. Jenže co je to platný, když ekonomicky tam nezřídka rozhodují ... https://www.databazeknih.cz/knihy/zmrdi-vohnouti-a-my-56847 ...
No manželka si vydupla laserovou Canonku, co se jí líbila u kámošky. Prej nebude hodinu čekat na inkoustovku... A je zvyklá na widle, tak si koupila notes s widlema. Jako funguje to, ale:
- když dám konfigurovat IPv4 po DHCP v síti 10.11.12/24, má IP adresu 169.128.x.x - a nevidím DHCP příděl na routeru. WTF?
- když dám konfigurovat adresu ručně, potřebuje to odpojit od napájení a zase připojit. Wtf? To jako když DHCP hodí jinou adresu po vypršení výpujčky, tak musím naběhnout a na půl minuty vypojit kabel?
- mám to ve VLANě bez přítupu na net a z LANky je to normálně vidět, ping funguje. Z Linuxu tisknu, ve widlích smůla...
- IPv6 - pavnou adresu zapomene po vypnutí. DHCPv6 nefunguje a při autokonfiguraci nevím, kam jí poslat data...
No nezabili by jste ty pitomce? Já s chutí...
Jenom ať jim za tyhle vychytávky dají po kulách
Ovladace pre tlaciarne zvycajne pouzivaju mDNS (macOS, iOS, Android, Linux) a WS-Discovery (Windows) na to, aby tlaciaren nasli. No a tieto veci funguju na zaklade broadcastu, teda len v jednom subnete a reflektovat to cez viacero subnetov vyzaduje router, ktory to vie.
Alternativou je nastavit tlacovu frontu s pevne danou ip adresou.
Je to jako naprat někoho hrstěmi oblbováků a povzbuzováků najednou a pak prohlásit, že pacient vůbec z podstaty nefunguje jak má a potřebuje další prášek.
Na druhou stranu, možná, že kdyby trh nebyl státem regulovaný vůbec, tedy by se dala i volná ruka tomu trhu, tak by uživatelé dávno dávníčko uměli takové obchodní praktiky jak se patří ocenit.
Na druhou stranu, možná, že kdyby trh nebyl státem regulovaný vůbec, tedy by se dala i volná ruka tomu trhu, tak by uživatelé dávno dávníčko uměli takové obchodní praktiky jak se patří ocenit.
Soudy by se také daly považovat za formu státní regulace. V tvrdém ankapu by se to asi řešilo odpálením rakety na sídlo firmy :-)
@Zdeno Sekerák
Já jsem snad říkal něco o neexistenci státu nebo existenci o Ancapu? Citujete mne, ale zdá se, že mluvíte s někým úplně jiným.
Stát není synonymum pro totálně znásilněný trh, regulace není synonymem pro právo či soud, a kritika pře-regulace není volání po Ancapu. Ve skutečnosti můžete vidět, že existují trhy i nad státy a mimo státy, resp. mimo státní regulace, např., pro představu: prodeje "po známosti" apod.
Ani nevolám po neexistenci pravidel. Jenom říkám, že existuje úměra mezi projevením přirozených vlastností trhu a regulacemi. Nevím co je na tom těžkého, abych k tomu musel vyvracet nějaké Ancapy ...
19. 10. 2021, 17:02 editováno autorem komentáře