Rozhodně nestojí, aspoň ne ve formě, jakým je použití olovnaté pájky použito dnes. Je to spíš vyhánění čerta ďáblem, jak je v posledních letech u podobných skvělých (hlavně zelených) nápadů zvykem. Jen tak pro zamyšlení:
- Prodej je omezen pouze na IČO. Kolik odpadu by asi tak vyprodukoval průměrný elektrokutil? Kolik takových kutilů by se asi tak za život otrávilo olovem z pájky, nebo si aspoň přivodilo podstatné zdravotní komplikace?
- Nebudu se přít, že neexistuje kvalitní bezolovnatá pájka, nejspíš existuje. Ale kolik bude stát? A kolik asi tak vznikne zbytečného elektroodpadu typickým použitím bezolovnatých pájek, které mají horší vlastnosti než pájky olovnaté? Stojí pak nějaké ušetřené olovo ze životního prostředí za všechen další sajrajt, který se tam dostane z elektrozařízení, která odešla vinou nekvalitní pájky?
- Kolik evropského elektroodpadu jen tak nazdařbůh shoří nebo skončí na pochybných skládkách různě po světě? Buď žádný/málo (pak netřeba olovo zakazovat) nebo hodně, ale to se pak bavíme o úplně jiném problému než o (ne)vhodnosti olovnaté pájky ve vztahu k životnímu prostředí.
19. 10. 2021, 15:01 editováno autorem komentáře