IPv4 je jako Bitcoin - je to uměle vytvořený jedinečný statek, jeho získatelnost klesá, cena stoupá, z původně (primitivního) technického prostředku se stala obchodní komodita. Jednoho dne (výrazný přesun na IPv6) se to celé zese*e (=> cena IPv4 mizivá). Jistě existuje mnoho takových, kteří v tom chtějí jet co nejdéle (levně získané adresy a business na tom = takový malý monopol).
Již nyní je jasné, že je to past, která nemá řešení, akorát se pobyt v ní dá protahovat (cui bono?). Z tohoto pohledu řešení, které nadhodil Kamui, se nazývá „čím hůře, tím lépe“ nebo také pragmatismus.
Vyplatí se to každému.
Pro nové klienty tak jako tak musíte vyřešít IPv4, protože bez IPv4 nemůžete poskytovat žádnou službu. A provozovat vše v dual stack módu je objektivně dražší, protože každý úkon který děláte z pohledu síťe na L3 vrstvě, musíte udělat 2x. Statisticky řešíte 2x víc problémů.
Něco jiného by bylo, když by člověk viděl to světlo na konci tunelu - tedy dnes provozuju síť jako dual stack, ale vím že do 5 let IPv4 zcela zahodím. Ale co si budeme namlouvat ... o potřebě přechodu na IPv6 se mluví už 20 let ( což je z pohledu IT světa pravěk ) .... a od finálního přechodu na IPv6 jsme vzdáleni pořád stejně.
Nebo někdo věříte tomu, že třeba do konce této dekády nějaký ISP nebo content provider bude mít koule na to, aby poskytoval IPv6 only službu ?
Jako vtip dobry.
Firmy drzi vetsinu ipv4. Firmy CHTEJI NAT. Nechteji primou komunikaci klienta. Firmy chteji zabezpecit site. S dual-stack je to nightmare. Detekce a orientace v siti s ipv6 taky super. Router solicitation - zkusil jste zapnout rychly lte router v siti plne ntb, na lokalnim segmentu ? Tusite vubec, ze vetsina firem v interni infrastrukture ipv6 blokuje a zhusta detekuje jako utok ?
Maximum je reverz proxy v dmz na ipv6 pro pristup na weby v dmz z inetu po ipv6
Loni UPC natlacila kolegovi do routeru update politiky pro jine zarizeni, vysledek - ipv6 only. Fungoval akorat google a facebook, ale odkazy z nich uz ne. Tristni.
Firmy nechtějí NAT. Přímá komunikace se zakazuje na firewallu, s NATem nijak nesouvisí. Teda vlastně může to souviset – když máte na stejném zařízení firewall i NAT, je konfigurace složitější a snáz se v tom udělá chyba.
Detekce a orientace v siti s ipv6 taky super.
Že jo? Prostě má každé zařízení veřejnou IPv6 adresu, která platí v celém internetu. A nemusíte přemýšlet, jestli jste zrovna za NATem a za kterým.
Router solicitation - zkusil jste zapnout rychly lte router v siti plne ntb, na lokalnim segmentu ?
To, že něco neumíte, není problém technologie.
Tusite vubec, ze vetsina firem v interni infrastrukture ipv6 blokuje a zhusta detekuje jako utok ?
Tak určitě. Nejdřív nakonfigurují veškerou infrastrukturu, aby jim fungovala s IPv6, a pak vše zablokují,. To opravdu dává smysl. Proč se ptáte, zda něco tuším, když vy o tom netušíte vůbec nic?
Detekce a orientace v siti s ipv6 taky super.
Že jo? Prostě má každé zařízení veřejnou IPv6 adresu, která platí v celém internetu. A nemusíte přemýšlet, jestli jste zrovna za NATem a za kterým.
-> řekl bych, že musím přemýšlet, kde jsem. Prefix dostávám z té sítě. Ať se přestěhuji kam chci, pokaždé mám jiný prefix ... Pokud si tedy odmyslím "mobility", který snad nikomu nefunguje pořádně.
řekl bych, že musím přemýšlet, kde jsem. Prefix dostávám z té sítě. Ať se přestěhuji kam chci, pokaždé mám jiný prefix ... Pokud si tedy odmyslím "mobility", který snad nikomu nefunguje pořádně.
To je ovšem jenom jeden typ adresy. Pořád mi připadá lepší podle adresy z místní sítě poznat, v jaké jsem síti, než mít všude 192.168.0.0/24.
To je "najtmér" - romantika při sledování vln v noci u moře z latinského mare=moře :-P.
Pravděpodobně to souvisí s dual-stack, což budou ty dvě roztomilé kupičky pod svetrem kamarádky, se kterou to moře sledujete místo toho, abyste pořádně zabezpečil komunikaci ve firemní síti, kterou jste nakonec jen odflákl tím, že si myslíte, že síť je bezpečná, když jsou stroje schované za NATem, který sotva stíhá udržet tabulky otevřených spojení na torrentové servery, které vaši "zcela bezpeční notebookáři" v lokální síti ždímají o sto sedm ;-).
Jo, někteří romantici rádi sledují racky: https://www.root.cz/clanky/komiks-laska-pres-internet/
O dualstacku tu nikdo nemluvil, pro fejsbukáče je zcela dostačující NAT64 (třeba u poskytovatele), na straně serverů/služeb to jde zrovna tak (ale opačně), protože inet stejně zdegeneroval na TCP (nebo rovnou HTTP) a UDP.
„...o potřebě přechodu na IPv6 se mluví už 20 let ( což je z pohledu IT světa pravěk ) .... a od finálního přechodu na IPv6 jsme vzdáleni pořád stejně.“
Tak tohle už je vyloženě lež.
Jak lež ? Před 20 lety se o potřebě přejít na IPv6 alespoň aktivně mluvilo. Blocker byl technický - nepodporovaly to routery, implementace v OS byla žádná nebo mizerná.
Dnes žádný technický blocker není, IPv6 podporuje každá soho krabička, a jaký je stav? Pár operátorů má IPv6 nasazenou, dělá to pár procent datového toku.
Problém je, že musíte mít na IPv6 naprostou většinu obsahu, abyste jako ISP mohl IPv4 zahodit a nemusel jste řešit stížnosti klientů, že to nefunguje. Tak si schválně zkuste jen tak ze zvědavosti IPv4 vypnout a dejte vědět co funguje a co ne.
Třeba se pletu … ale za sebe mám pochybnosti, že bude do konce této dekády možné mít pouze IPv6. Tedy oproti stavu před 20 lety žádný rozdíl.
6 mají snad všechny velké služby a jdou přes ni dnes na rozdíl od minulosti obrovské toky, např. Seznam (v rámci ČR), Google, Youtube, Facebook (ne že bych ho měl rád, ale prostě tu je), Instagram, Wikipedia, ... Takže situace se mění stále a 6 přibývá. Dle mě tedy jednoznačná lež.
Další lež: IPv6 podporuje každá „soho krabička“. Nepodporuje, ale když ji chcete, tak ji bez problémů získáte.
„...abyste jako ISP mohl IPv4 zahodit“ - to ale nikdo nepožadoval => manipulace.
Co je „blocker“?
Proč s vámi diskutovat?
Protokol IPv6 vznikl, aby nahradil IPv4. Pokud nepředpokládáte, že se IPv4 někdy vypne, tak pro nasazení IPv6 není mnoho důvodů.
Ostatně přečtěte si specifikaci k IPv6, hned na zařátku je napsáno toto:
IP version 6 (IPv6) is a new version of the Internet Protocol, designed as the successor to IP version 4 (IPv4)
O významu slova successor snad diskutovat nebudeme.
Ať to vezmete z libovolné strany, tak na konci vždy rozhodují peníze. Tak si to pojďme projít:
Firmy co se soustředí na poskytvání hostingových služeb - každá služba IPv4 mít musí, takže za nákup drahých IPv4 neušetří. Pokud na servery přidám IPv6, musím řešit konfiguraci každé služby, udržovat na každém serveru firewall pro oba protokoly, každý debug řešit specificky pro oba protokoly, řešít více problémů.
A pak tu máme část, která bude pro poskytovatele hostingu i pro ISP společná - tedy vše na síti konfiguruju 2x ( routing, brány, access listy, .... ) + musím zajistit ochranu té sítě před útokem, což je pro dualstack síť o dost složitější.
Jediný ekonomický smysl pro nasazení dualstacku v tuto chvíli je u klasických ISP s hromadou koncáků - pokud dokážu odbavit část provozu na IPv6, tak mohu být odvážný a nekupovat tak velký a drahý CGN. Samozřejmě s rizikem, že když mi ta IPv6 padne, tak to s sebou vezme i IPv4, protože to zařízení zahltím.
Ať se Vám to líbí nebo ne, provoz dualstack řešení je drahý. Takže pokud jako firma mám udělat nějakou investici, chci znát její návratnost. A ta návratnost v tomto případě má být to, že ten dualstack po pár letech zahodím, přejdu zcela na IPv6 a vím, že už nikdy nebudu muset kupovat další IPv4.
Pavel Rauš: Protokol IPv6 vznikl proto, že IPv4 měl a má nedostatek adres. Tento problém řeší IPv6 bez ohledu na to, zda se někdy IPv4 vypne nebo nevypne. Ostatně, co podle váz znamená „se vypne“? Nějaký globální správce internetu zmáčkne nějaké velké červené tlačítko? Ne, nic takového se nestane. Prostě bude čím dál větší podíl provozu na IPv6, pak se bude IPv4 spíš tunelovat skrze IPv6, postupně se bude celosvětové routování IPv4 rozpadat, takže se občas stane, že se mezi veřejnými IPv4 nenajde síťová cesta. No a nakonec zůstanou různé ostrůvky IPv4 sítí, které občas budou zvládat komunikaci s jinými vybranými ostrůvky IPv4. Tou dobou už IPv4 dávno nebude skoro nikoho zajímat, i když stále nebude „vypnuté“.
Každopádně to, že by se mělo IPv4 v nejbližší době vypínat, je čistá demagogie. IPv6 je potřeba ke koncovým uživatelům dostat ne pro to, že by se mělo IPv4 vypínat, ale proto, aby mohly vznikat služby používající čistě IPv6.
každá služba IPv4 mít musí
Nemusela by, pokud by koncoví uživatelé měli IPv6. Backendové služby nemusí mít IPv4 už teď.
takže za nákup drahých IPv4 neušetří
To by platilo pouze tehdy, pokud by se platilo za to, že máte libovolný počet IPv4 adres. Ve skutečnosti se ale platí za každou jednotlivou IPv4 adresu, takže lze ušetřit tím, že jich máte méně.
A ta návratnost v tomto případě má být to, že ten dualstack po pár letech zahodím, přejdu zcela na IPv6 a vím, že už nikdy nebudu muset kupovat další IPv4.
Pořád stejná chyba – počítáte jenom část nákladů, která je spojená s tím, zda nějaký protokol podporujete. Jenže druhá část nákladů závisí na tom, jak velký objem dat přes ten protokol teče – a tyhle náklady se u IPv4 budou neustále zdražovat, jak porostou ceny IPv4 adres.
Krátce, bez zbytečných litanií:
Dva protokoly tu dlouhodobě nebudou. 6 stále přibývá a 4 stagnuje (pochopitelně, když nejsou adresy), který asi zbyde?
Časem IPv4 zůstane na starých zařízeních jako okrajová síť, jinak než tunely či překladem se k ní nepůjde dostat, protože většina zařízení již IPv4 nebude umět (což je koneckonců ekonomicky úsporné řešení, po kterém tolik prahnete).
Dualstack v celé síti netřeba, stačí po překladač 4->6, u webu po reversní proxy.
Když to je tak trochu problém slepice a vejce. Operátoři zavedou řádně IPv6 až na něm bude dost obsahu a bude vyžadován koncovými konzumenty. A poskytovatelé obsahu ještě stále tlačí IPv4 protože na něm jsou konzumenti obsahu. Asi velká část obsahu je už IPv6 ready, ale protože funguje také pod IPv4, tak není opět není žádný tlak na operátory. A takhle se točíme jak dlouho? Dekádu?
Tak jednoduché to není. Pár hráčů (ani těch "největších") není schopno zajistit, aby se z IPv6 nepodporujících stala jen zanedbatelná menšina. Až takovou monopolizaci tady prostě nemáme, naštěstí. To platí podobně, ať už mluvíme o podpoře IPv6 na straně obsahu nebo na straně ISP.
Jediné realističtější "rozseknutí" v dohledném horizontu co mě napadá je regulace... třeba že EU komise zatlačí na straně ISP, že nějaký standard připojení prostě musí mít mezi jinými parametry i funkční IPv6. Třeba mi to připomíná proklínaný zákaz klasických žárovek – možná se sehnat dají, ale z mainstreamu prostě byly vytlačeny a až tolik to koncové zákazníky nebolí (dle mého názoru). Samozřejmě u internetu by nemuselo jít o tvrdý zákaz, ale například nějaké finanční z(ne)výhodnění.
To je jednou z cest (jestli nechceme čekat, než se to tam doklepe samo) - stanovit požadavky na připojení. Doteď nic takového uceleného, koncepčního neexistuje. Poslední věcí, která byla posunem vpřed, byly požadavky na uvádění a dodržování přenosové rychlosti.
Moc to nesouvisí, ale s těmi žárovkami to bylo složitější - EU je tlačila v době, kdy jako náhrada existovaly pouze drahé a šuntoidní zářivky. Zákazníky to nebolí až dnes v době cenově a kvalitativně lepších žárovek LED, to by ani EU nemusela tlačit. A tak je to dnes i s nasaditelností IPv6 - koneckonců se už výrazně používá (pro remcaly upozorňuju, že ČR je v rámci Evropy podprůměrná).
Ty suntoidni zarivky vznikly az v dobe kdyz diky eu zacla byt velika poptavka. Mam velmi starou usporku philips ktera je hodne cyklovana - nocni svetlo na cteni. Je ji uz 20 let a nechce se ji prestat. Tehdy snad stala vic nez 500k. Okamzite rozsveceni, teplejsi svetlo a zadne blikani.
Naproste sunty prisly potom. Odcházející predradniky, pridleva pri rizsveceni, postupny nabeh na plny jas no proste clovek by to nekoupil ani na suchy zachod...
Ale právě že největší hráči nemají na šíření zájem. Mají IP adresy a mají prachy na jeejich kupování.
- Rozjíždíš novou službu? Fajn, ale neuděláš ji P2P, musíš k nám do datacentra.
- Děláš web? Pronajmeme ti server a ... kolik že potřebuješ IPv4 adres? Víc než 0? Ajajaj, tak to bude s příplatkem...
- Chceš nám konkurovat? Hochu, to ti neklapne, nemáš adresy...
Že zapnuli IPv6 neznamená, že ho budou aktivně tlačit. Ale pokud ho někteří zákazníci požadují, tak jim ho dají (drobná konkurenční výhoda proti těm, co ho nemají) a je to drobná konkurenční výhoda, pokud by se třeba nějaký mobilní operátor zbláznil a nasadil 6kovou síť jako core... Navíc využili příležitost si t ov klidu osahat a odladit ještě v době, kdy podpora IPv6 nebyla kritická. Tím ale jejich aktivní snaha hasne a cokoliv navíc je PR.
On by třeba stačilo, kdyby na ČTÚ vytáhli hlavu z kloaky a začít uplatňovat nařízení EU o síťové neutralitě s tím, že IPv6 je naprosto legitimní provoz a jeho odfiltrování se prodraží na pokutách víc, než si pohrát s dual stackem. Ale ti mají koule maximálně na kapesní kulečník...
Asi to je pravda, ale proč se pak Google obtěžuje třeba s nasazováním HTTP2 nebo vynucuje HTTPs ? To by taky klidně nemusel a moh by říct, zařiďte si od nás VPN anebo si kupte rychlejší připojení od našich zpřátelených ISP. Leda že by to byla strategie jak právě omezit vliv ISP, pak by se to dalo chápat. Ale jestli by třeba IPv6 pak taky nemohla mít podobný účinek (vic obsahu by šlo přes ty, poskytovatele obsahu, kteří by na to přešli), stačilo by to udělat jako default pro Chrome a další služby... jen fabuluji, analýzu pro a proti musí udělat jiný...
Určitá regulace už existuje - podle nařízení vlády mají státní orgány kupovat jen služby s podporou IPV6.
V praxi se to ale nedodržuje, například ani prodej dálničních známek, ani očkování proti covidu IPV6 nemá. A to tyto služby vznikly nedávno a nařízení je z roku 2013, takže bylo dost času s tím aspoň u nových projektů počítat.
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/VPRA9EVEBJYC
Vláda ...
II. ukládá
1. členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy
...
"d) zahrnout požadavek na podporu IPv6 do všech relevantních výběrových řízení,
a to jak na dodávky služeb, tak zboží (hardware), i jako nedílnou součást požadavků na všechny nově podpořené projekty a jejich součásti financované ze strukturálních fondů v tomto i nadcházejícím finančním období, "
Namátkou stav pár webů:
IPV4+IPV6:
http://adisspr.mfcr.cz/ - EET
https://www.vlada.cz/
https://www.mfcr.cz/
Jen IPV4:
https://edalnice.cz
https://ockoreport.uzis.cz/
https://www.nukib.cz/
https://www.dpp.cz/
https://www.dpmb.cz/
Problém je, že na IPv6 bohužel ještě zas tak moc obsahu není. K tomu se připočítá zvyk na "jednoduché" IPv4 (jo znám lidi, co si stěžují, že si přece nebudou pamatovat dlouhé IPv6m zatímco IPv4 znají u většiny strojů v síti zpaměti) a nulový tlak na jeho opuštění...
Imho by nejlíp pomohla zákonná povinnost pro státní instituce a providery mít to u všech služeb aktivní...
Root jakožto odborný server a dvě velké zahraniční služby imho nejsou zrovna dobře vybraný statistický soubor ;-).
Zkoušel jsem pár webů na https://ipv6-test.com/validate.php a výsledek je, že podle tohoto validátoru IPv6 nepodporují:
muni.cz (dokonce ani fi.muni.cz)
vut.cz
alza.cz
czc.cz
tsbohemi.cz
itesco.cz
billa.cz
uoou.cz
brnoid.cz
atd.
A k čemu mi je dobré, že si můžu pustit 10 minut 4K videa, které mi jede, ale jak je rok dlouhý, tak si neobjednám na e-shopu, nepřihlásím se ke zkouškám, nevyřídím si šalinkartu...
To, že něco generuje velké objemy dat neříká vůbec nic o frekvenci/četnosti používání služby nebo dokonce její reálné akutní potřebě! Plýtvat kapacitou linky dokážu i naprosto zbytečným přenosem třeba výstupu z /dev/urandom přes ssh spojení do /dev/null na jiném počítači.
Pouštět si videa je každopádně mnohem méně potřebná věc než vyřídit si školní nebo občanskou administrativu či nakoupit zboží. Když přijde na věc, tak videa oželím, mnohem víc mě bude pálit těch pár nepřenesených bajtů nefunkčního mailu nebo e-bankingu.
jinejmuf: Ty pakety, kterými si vyřizujete školní nebo občanskou administrativu či si přes ně nakupujete zboží, se ISP NATují nějak snáz? Nebo si za ně připlácíte? Protože mně to jinak vychází, že když ISP zprovozní IPv6 a 60 % jeho provozu (tj. paketů, bez ohledu na to, zda jsou to vaše bohulibé pakety nebo plýtvání kapacitou linky) půjde přes IPv6 (což je velmi konzervativní odhad, když právě ty služby s největším provozem už IPv6 podporují), bude mu pro NATování stačit 40 % současné kapacity NATu.
A mohl byste konečně přestat s tou demagogií, že něco neuděláte. Věta „nikdo teď nechce IPv4 vypnout“ snad není tak těžká na pochopení.
Co se týká rozšíření IPV6, Google pro ČR udává 16 %, asi jde o objem provozu.
https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=per-country-ipv6-adoption
Pokud má někdo dual stack, tak jeho objem provozu s IPV6 je vyšší, třeba na mém domácí routeru je to takto:
Stahování IPV4 / IPV6 - cca 50 %.
Odesílání - IPV4 60 %, IPV6 40 %.
Pokud má prozíravý ISP IPV6, může uvažovat ve stylu "základ je IPV6, IPV4 jako doplněk na dožití". Ale jak už se párkrát psalo, poskytovatel Internetu moc IP adres nespotřebuje, pokud používá NAT, a asi proto nemají moc zájem přejít na IPV6. Pokud nemá velké ambice s rozšiřováním, většinou si se stávajícími adresami IPV4 vystačí ještě na dlouho.
No vidíš, to je ta degradace internetu jen na web a možná nějaké to UDP. Protože web MUNI sice poo IPv6 nejede, ale to neznamená, že na univerzitě IPv6 není podporované:
$ host radius1.muni.cz
radius1.muni.cz is an alias for krakonos.ics.muni.cz.
krakonos.ics.muni.cz has address 147.251.19.236
krakonos.ics.muni.cz has IPv6 address 2001:718:801:409::236
$ host radius2.muni.cz
radius2.muni.cz is an alias for trautenberk.ics.muni.cz.
trautenberk.ics.muni.cz has address 147.251.19.254
trautenberk.ics.muni.cz has IPv6 address 2001:718:801:409::254
Pokud Ti tyto servery nic neříkají, tak věz, že ověřují uživatele nejen pro eduroam. Těch služeb poskytovaných po IPv6 na muni je docela hodně. Proč zrovna IS není na IPv6 nevím, ale u www.muni.cz byl nějaký problém s použitou technologií (takže ani dnes není vše IPv6 ready). Ale pokud si dobře vzpomínám, dělal jsem zrovna pro www.muni.cz proxy, aby byl dostupný na IPv6. Budu se muset poptat...
Výborně, připojím se sice po IPv6 do Eduroamu, možná si něco i vytisknu na kopírce, ale nepřihlásím se na zkoušky. Co je větší problém? Tisknout můžu i v copycentru, přihlašovat se na zkoušky ne.
Nebavím se o akademických možnostech počítačových sítích. Bavím se o reálném většinovém uživateli, který internet denně využívá k běžným věcem a platí si připojení právě kvůli možnosti používat sociální sítě, e-mail, e-banking, e-shopy a podobné věci.
Pokud bude provider nabízet připojení, na kterém nepojedou elementární služby, jako jsou weby e-shopů, tak zákazníky těžko přesvědčí, že jinak je jeho síť naprosto skvělá...
Nikdo ovsem neprosazuje prechod na IPv6-only provoz vsude a vzdy. Kdyby tomu tak bylo, tak by razem aktivita na strane poskytovatelu pripojeni i obsahu vyrazne vzrostla.
Nerozumim tomu, proc tenhle scenar opakovane pouzivate jako argument proti IPv6.
Prechodove mechanismy maji a dlouho budou mit sve misto.
Zkoušel jsem pár webů na https://ipv6-test.com/validate.php a výsledek je, že podle tohoto validátoru IPv6 nepodporují:
...
alza.cz
...
Opravdu je tomu tak? U té Alzy mě to trochu překvapuje, jestliže nabízeli elektromobil Tesla a platbu v bitcoinech a jestliže dle informací na jejich webu:
Společnost Alza potvrzuje, že se nebojí udávat trendy celému segmentu.
Bohužel podpora IPv6 by si zasloužila trochu větší pozornost, a nejen ze strany státu, ale spíše obecně. EU kdyby na to tlačila jako na elektromobily tak už to tu bylo.
Dokud se tu ty adresy pořád budou překupovat tak tu s nimi možná klidně 20 let ještě budou...
Ani jedna z tuzemských bank nepodporuje web po IPv6 a to mi přijde také žalostné. Že nejdou e-shopy jako je Alza i4wifi či czc tak to je také na pováženou na to, že jsou to obchody, které se zabývají počítačovou/síťovou elektronikou.
no ja nevim, vsecko maji v ruce nezodpovedni operatori / poskytovatele. Pokud vim stale se davaj ( nebo minimalne davaly pred jeste par lety ) vsem v UPC verejky automaticky ke sluzne netu, k verejce pokud sis o ni zazadals si dostal adresy tusim rovnou i 3, otazka je proc... Cetin i kdokoliv jiny nasype XXX ovecek pod jednu verejnou IP a vse bezi jak ma. Problem je ze vyslovene verejnou IP potrebuje prakticky každá stá, tisicatá ovečka treba. Zbytku je to asbolutne k prdu. Tem staci kdyz jim jede facebook, youtube weby, netflix atd. a maj radost velikou. Takze udelat cistky a probiracku u tehle velkych rozhazovacu a ono se jich par tisic pripadne hned najde :o)
Takže moje domácí zkušenosti s IPv6:
1) Připojení mám VDSL, dual stack. 1x veřejná IPv4, /56 prefic pro IPv6
2) Routuju to na OpenWRT, poslední roky jsem nenarazil na to, že by zařízení nemohlo komunikovat po 6ce a že by firewall neodvedl svou práci.
3) Interně používám ULA prefix, pro případ, že se někdo bude vrtat v ústředně a tak.
4) Switchem to proleze vždycky. Jak managovaným, tak i nemanagovaným (je na L2). Dokonce i starým TP LINKem s managementem jenom po IPv4
5) Experiment s hostovskou WiFi. Manželka je společenský tvor, návštěvy se střídají jak na běžícím pásu. Jejich společenskou zábavou je hraní s mobilama, tj. pomlouvání profilů na FB, koukání na videa a na NetFlix, procházení bazarů s tím, co by si kdo koupil... Zkusil jsem na tři měsíce vypnout IPv4. Problém s připojením hlásila jenom jedna její kamarádka z 20.
6) Jako primární OS mám Fedoru. Před 14 dny upgrade, do DNFka jsem zkusil zadat parametr -6 a vše bez problémů.
IPV4 mám zapnutý už jenom kvůli starým spotřebičům (DLNA na telku z výprodeje, designovanou před 15 roky,...), děcku kvůli Teamsům do školy a sobě kvůli GitHubu a VPN do práce a k zákazníkům. Jinak nevím o ničem, co by 4ku explicitně vyžadovalo.
A přišel jste na to, co a proč té jedné pipce nešlo?
Tu poslední větu vám nevěřím - plno webů je jen na 4, ale řešit to jde, vizte dále.
Předpokládám, že přímo IPv4 z toho, co píšete, vyžadují výhradně Teams, které jsou přejmenovaným olemplovaným Skype (nebo to už nemá zadrátované adresy?). Zbytek doporučuju řešit přes NAT64 (Jool) - jo, furt to tu protežuju, protože zbavit se dualstacku je skvělé.