Take jsem mel podobny nazor. Google skutecne standardne vyzaduje souhlas s tim, ze smi vase dokumenty cist, zpracovavat a pripadne zpristupnit (nebo jak prelozit "disclose"). Proto jsem se desil, kdyz na to firma presla. Jak jsem se pak dozvedel, Google samozrejme firmam nabizi zcela jina pravidla. Dokumenty nasi spolecnosti nesmi cist, nesmi je zpracovavat, nesmi je nikomu vyzradit (ani americke vlade - ta si musi o zpristupneni zadat u nas) a nesmi je ztratit. Google zodpovida za pripadnou zpusobenou skodu a nejde o malou castku. Preci jen nase spolecnost zpracovava lekarske zaznamy milionu americanu a kanadanu a cisla desitek milionu kreditnich karet.
Takze otazka je, jak velka spolecnost musite byt, aby se vuci vam Google zacal chovat slusne. Evidentne to umi. Je zajimave si zkusit zjistit, jake velke firmy Google sluzby pouzivaji, a zamyslet se nad tim, jestli by tyhle firmy skutecne byly ochotny spolupracovat s Googlem za tech podminek, co standardne nabizi.
Pokud je Google americká společnost, tak logicky podléhá tamním zákonům. Takže pokud využívám jejich služeb, tak ani neuvažuji, že by se k mým datům nemohly jejich autority dostat. Jen to teď nedávno bylo explicitně uvedeno.
Pravidelné lustrování to sotva bude a pokud by bylo třeba, data své policii vydá každý poskytovatel, ať je od nás, či z USA a zneužití dat v rámci "vyšetřování" se může stát a stává i u nás.
Není to úplně v pořádku, to chápu, ale jak striktně oddělit data evropských uživatelů od těch z USA? Podle IP sotva. Snad jedině digitálně podepsaná registrace či podobné řešení, ale to je moc komplikované.
Situace neni tak jednoducha. Google sice podleha americkym zakonum, ale i americane musi dodrzovat mezinarodni smlouvy. Proto hodne zalezi na tom, jakou mate smlouvu s Google - ta standardni (a vetsina lidi si mysli ze jedina) dava Google veskera prava s temi dokumenty nakladat (cist, zpracovat, predat nekomu dalsimu). Pro vybrane zakazniky nabizi i jine podminky (necte, nezpracovava, nepreda nikomu vcetne americkych uradu, pouze jim rekne ci ty dokumenty jsou). Kdyby se americke urady byt jen pokusily dostat kuprikladu ke zdravotni dokumentaci svych obcanu, byl by z toho velky poprask.
Bohužel ta standardní smlouva se týká naprosté většiny uživatelů. Nevím jestli jsou lidé tak tupí, nebo jim šmírování prostě nevadí. Na americké poměry to celkem pěkně napálil Microsoft v téhle reklamě (anglické titulky):
http://www.youtube.com/watch?v=yXqrTfOWx60#t=00m26s
Kdo by měl problém s angličtinou: cat je kočka, ale také číča, slang pro ženské genitálie. dander=vztek, zlost