Předně, existuje spousta dobře navržených systému, třeba vojenských, pro které taková věc může být dobrá. Někdo říkal, že 5V TTL logika snáz přečká EMP, resp. nepotřebuje tak složité stínění jako modernější 3.3V logika a nedej bože nějaká 0.7-1.7V logika.
Napadají mě věci jako:
- stabilizace kanónu tanku
- řízení turbíny
- nějaká část rakety
Já osobně bych měl větší důvěru k výtahu, který ovládá Z80ka s programem 2kB, který zkontrolovalo a otestovalo XY lidí, než stejnému zařízení ovládaného nějakou RPI včetně aktualizací...
Nejspíš nějaký legacy system. Každou chvíli na člověka vypadne informace typu "naše obráběcí stroje používají 5 a čtvrt palce diskety". Před rokem nebo dvěma někdo vyfotil Amstrad CPC 128 dosud používaný jako hlavní evidence antikvariátu někde v Londýně.
Když jsem před 15 lety chvíli pracoval pro českou pojišťovnu, pořád tam seděli skoro důchodci kteří jim oprašovali jejích pravěkej IBM mainframe.
Těch legacy systémů, které tak nějak fungují jak mají a nikdo do nich radši nechce šahat musí po světě běhat docela dost.
Tak to je to, co pořád tvrdím. Nic jako "morální zastarávání" neexistuje. Technika buď plní účel, pro který byla pořízena nebo neplní. To je celé.
A k těm legacy systémům, ty provozuje třeba i každá větší knihovna (až na výjimky), i když nevím, jestli hardwarově ale softwarově určitě. Aleph je z velké části fascinujícím způsobem antikvární kus softwaru, na kterém by pomalu šlo vrstvu po vrstvě ilustrovat vývoj softwarového vývoje od osmdesátých let až do současnosti.
Pravda ovšem je, že knihovnictví je se svými MARC standardy založenými na Z39.2 kapitola těžce sama pro sebe což má zase další historické důvody.
Samozřejmě že existuje "morální stárnutí"
Stará televize svůj účel pořád plní, ale potřebuje set-top box, ovládání není tedy přívětivé.
Starým mobilem si pořád zavolám, dostanu se na emaily, ale je to na snešní dobu pomalé.
Starší auto potřebuje častější servis (ale možná taky vydrží déle - hlavně elektronika).
Záleží jenom na mně - s čím smířím a s čím ne
Pokud ta televize potřebuje set-top box, účel neplní protože bez set-top boxu byste se mohl dívat ledatak na šum. Pokud se na starém telefonu nedostanete na maily tak rychle, jak potřebujete, opět to svůj účel již neplní. Starší auto potřebuje častější servis čímž buď plní svůj účel, kterým je mimo jiné i za přiměřených nákladů vás měkam dopravit nebo neplní pokud to ekonomicky nevychází.
Nic z toho není žádné "morální zastarávání". U auta je to obyčejné opotřebení. U mobilu jen vaše netrpělivost pokud za tím není reálná potřeba nebo změna vaší potřeby, tedy požadovaného účelu. A o televizi ani nemluvě.
Morální zastaralost neexistuje.
Proč by neexistovaly? 5 nm technologií analogový obvody prakticky neuděláte, zato na těchhle starých strojích docela dobře.
Mimochodem třeba ST Microelectronics před 5 lety s velkou pompou konečně přešla na 90 nm proces ze 180 nm - a to vyrábí mikráče pro automotive a průmysl. Pro představu, sovětské klony Z80 byly, pokud vím, na 1 um.
Z80 má něco kolem 8500 tranzistorů. Kompletní schema jsem taky nikde nenašel, ale nejblíž k tomu je asi tento článek o tom, jak jsou v Z80 interně implementovány registry. Je to zajímavé čtení, jeden bit registru jsou dva invertory zapojené ve zpětnovazební smyčce a stav se mění tak, že ovládací tranzistor dodá větší proud než invertor, čímž invertory "natvrdo" překlopí.
Zajímavé, díky. Myslím že současné paměťové buňky SRAM jsou udělané podobně, ale u Z80 jsem to nečekal.
Ještě mě zaujalo hradlo XOR: https://www.righto.com/2013/09/understanding-z-80-processor-one-gate.html?m=1
Tušil jsem, že ten čip je udělaný zajímavě.