APT vylepšuje uživatelské rozhraní, Ubuntu Pro se zaměří na IoT

15. 4. 2024
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, Canonical
Správce balíčků APT dostává zcela přepracované textové uživatelské rozhraní. Společnost Canonical oznámila předplatné Ubuntu Pro pro zařízení nasazené v internetu věcí. Fedora diskutuje o přechodu z GNOME na KDE Plasma.

APT vylepšuje textové rozhraní

Správce balíčků APT dostává zcela přepracované uživatelské rozhraní se sloupcovým zobrazením, podporou barev a mnoha dalšími funkcemi. Vývojář APT a inženýr společnosti Canonical Julian Andres Klode se pochlubil přepracovaným rozhraním APT poháněným připravovaným správcem balíčků APT 3.0, které má uživatelům poskytnout stručnější a přehlednější výstup příkazového řádku při aktualizaci, instalaci nebo odebírání balíčků prostřednictvím emulátoru terminálu.

Nová verze APT by se měla objevit v Debianu 13 Trixie, který má vyjít v červenci 2025, a samozřejmě v Ubuntu 24.10, které by mělo být k dispozici v říjnu 2024.

APT 3.0APT 3.0

Ubuntu Pro předplatné pro internet věcí

Společnost Canonical oznámila předplatné Ubuntu Pro pro zařízení nasazené v internetu věcí (IoT). Nové předplatné přináší 10 let bezpečnostní údržby Ubuntu a tisíce balíčků s otevřeným zdrojovým kódem.Ubuntu Pro je komerční nabídka pro všechny, kteří chtějí rozšířit pokrytí bezpečnostními aktualizacemi na svých počítačích s Ubuntu a poskytnout jim 10 let bezpečnostní údržby.

Ubuntu Pro bylo původně uvedeno na trh v roce 2021 jako součást Ubuntu Advantage pro podnikové zákazníky nabízející globální služby, kteří chtěli dlouhodobou stabilitu pro svou infrastrukturu a aplikace.

Ubuntu Pro pro IotUbuntu Pro pro Iot

Fedora diskutuje přechod na KDE

Projekt Fedora v současné době diskutuje o změně pro budoucí verze distribuce, která by změnila výchozí prostředí edice Workstation z GNOME na KDE Plasma. Hlavním prostředím distribuce Fedora bylo vždy prostředí GNOME, ale návrh změny popisuje několik oblastí, ve kterých by prostředí KDE Plasma nabídlo lepší zážitek.

Některé z funkcí, na které návrh upozorňuje, jsou systémová lišta Plasma, podpora Waylandu a zkrácení doby učení pro nové uživatele Linuxu. Plasma totiž poskytuje tradičnější uživatelské prostředí, které by mohlo být považováno za přístupnější pro běžné uživatele počítačů a slouží jako plynulejší „vstupní rampa“ pro používání operačních systémů založených na Linuxu. O návrhu se diskutuje a zda bude přijat, zatím nebylo rozhodnuto.

KDE Plasma na FedořeKDE Plasma na Fedoře

Tuxedo Sirius 16 Gen2

Výrobce linuxového hardwaru Tuxedo Computers oznámil dostupnost předobjednávek druhé generace herního notebooku Sirius 16. Sirius 16 byl první linuxový herní notebook společnosti Tuxedo Computers, který byl uveden na trh v listopadu 2023. Nyní je tu Tuxedo Sirius 16 Gen2 s rychlejším procesorem, konkrétně AMD Ryzen 7 8845HS s 8 jádry, 16 vlákny, 24 MB cache, taktem až 5,1 GHz a integrovanou grafikou AMD Radeon 780M.

ict ve školství 24

Notebooky je dodáván s předinstalovaným operačním systémem Tuxedo OS 2.0, Ubuntu 22.04 LTS, Kubuntu 22.04 LTS nebo Ubuntu Budgie 22.04 LTS. Tuxedo Sirius 16 Gen2 si můžete předobjednat za cenu 1 666 eur (42 tisíc korun) v základní konfiguraci.

Sirius 16 Gen2Sirius 16 Gen2

Nově vydáno

ROSA, ruská linuxová distribuce, která se původně odštěpila z rodiny distribucí Mandriva vyšla ve verzi 12.5. Aditya Shakya oznámil vydání Archcraft 2024.04.06, nové verze odlehčené distribuce postavené na Arch Linuxu. Murena, svobodný operační systém pro tablety a chytré telefony je k dispozici ve verzi 1.21. Tvůrci na Arch Linuxu postavené distribuce SDesk oznámili nové vydání 2024.04.03.

ROSA 12.5ROSA 12.5
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.