Linux na desktopu roste, ale už pomaleji

21. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před dvěma lety jsme psali o tom, že se za dva roky zdvojnásobil počet linuxových desktopů. Protože uplynuly další dva roky, rozhodli jsme se náš průzkum zopakovat. Zjistili jsme, že desktopový Linux stále ještě roste, ale tempo se zmírnilo a další růst je už spíše pozvolný. Kolik lidí Linux používá?

Jak je to se zastoupením?

Jsou to téměř přesně dva roky, co jsme přinesli článek Počet linuxových desktopů se za dva roky zdvojnásobil. V něm jsme poukázali na to, že mezi lety 2005 a 2007 vzrostlo zastoupení Linuxu na desktopech z 0,35 % na 0,7 % – tedy přesně na dvojnásobek.

O necelý rok později jsme pak rozebrali vliv zastoupení linuxových systémů na dnech v týdnu. Ukázali jsme, že o víkendech má Linux o 40 % více uživatelů. Totéž potvrdila i anketa ve stejném článku, kde dva tisíce našich čtenářů potvrdilo, že ve 40 % případů používají Linux jen doma.

V roce 2008 jsme se podívali na statistiky z druhé strany – na zastoupení Linuxu na serverech. Výsledkem byla velmi zajímavá čísla, která ukázala, že na českých webových serverech je Linux v 70 % případů a server Apache je dokonce na 88 % serverů.

Jaké rozšíření Linuxu byste chtěli?

Současná čísla

Po dvou letech od prvního jmenovaného průzkumu jsme se rozhodli k našim číslům vrátit a porovnat je s aktuální situací. Pokud by se tempo růstu nezměnilo, měl by mít Linux na desktopech přibližně 1,4 %.

Tentokrát jsme se rozhodli získat čísla z české i zahraniční služby, abychom mohli porovnat situaci ve světě se situací v Česku. Data ze světa jsme získali od společnosti Net Applications, z jejichž údajů jsme čerpali i před dvěma lety. Data pro Českou republiku máme z našeho serveru NAVRCHOLU.cz.

Dobrou zprávou je, že Linux na desktopu stále roste, špatnou je, že růst zpomaluje. Zatímco mezi lety 2006 a 2008 vyrostl z 0,3 % na 0,75 %, za další tři roky zaznamenal nárůst jen na 1,05 %. Z původního 100% nárůstu za dva roky je tedy jen nárůst o 40 %.

Grafy Linux

V Česku je situace velmi podobná. Česká čísla jsou dlouhodobě zhruba o 20 % nad těmi světovými. Zatímco před dvěma lety jsme byli na 0,86% zastoupení, dnes linuxové desktopy využívá asi 1,3 % uživatelů. Nárůst za poslední dva roky tedy činí asi 50 %.

Zastoupení ostatních systémů

Zajímaly nás také poměry ostatních operačních systémů, zejména samozřejmě MS Windows a Mac OS X. Ty společně s Linuxem zabírají na světovém trhu 99 % a na českém dokonce 99,7 % všech používaných systémů.

Celosvětově jsou MS Windows na desktopových počítačích zastoupena v 93,04 % případů. V Česku je to podstatně více – 97 %. Hlavním důvodem je především Mac OS X, který u nás nemá tak velké zastoupení, a tak neukusuje majoritnímu systému tolik jako jinde. V Česku systém od Apple najdeme na 1,05 % počítačů, světově ale na 4,86 %, což je výrazně jiné číslo.

Ostatní operační systémy mají jen minimální zastoupení, v Česku jen 0,35 %, ve světě pak 1,05 %. To je přesně tolik, kolik mají dohromady linuxové distribuce. Ohromnou převahu MS Windows zobrazují následující grafy:

Pro svět:

ict ve školství 24

Grafy Linux

Pro Česko:

Grafy Linux

Rostu, ale pomalu

Bohužel růst linuxových desktopů začíná zpomalovat, ačkoliv se všude hovoří o tom, že uživatelé hledají alternativy a moderní linuxové distribuce nabízejí komfortní prostředí pro běžného uživatele. Situaci budeme samozřejmě i nadále sledovat.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.