Ubuntu ruší obrazy se zdrojovými kódy
Ubuntu nedávno přerušilo sestavování zdrojových obrazů. Jedná se o ISO soubory obsahující všechny balíčky zdrojových kódů k Ubuntu Linuxu s motivací napomoci dodržování licence GPL a zajistit snadnou dostupnost kódu. Jejich užitečnost v praxi je však omezená, kdo by taky chtěl stahovat zdrojové balíčky Ubuntu na šesti DVD.
Proto taky různé edice Ubuntu ani jejich deriváty podobná média nevydávají. Zdrojové kódy Ubuntu zůstanou k dispozici a nejde o nic, co by se týkalo jejich uzavření, ale spíše o to, že se nevyplatí sestavovat zdrojové ISO.
Debian a 32bitová architektura
Projekt Debian plánuje postupně ukončit podporu 32bitových instalačních médií. V oznámení nazvaném „Budoucnost architektury i386“ Paul Gevers nastínil, jak bude Debian zacházet s 32bitovými systémy. K dispozici nabízí dvě cesty, jak provozovat i386:
- jako vícearchitekturní volba na amd64 systému
- jako i386 chroot na systému jiné architektury
Vývojáři Debianu neplánují z i386 udělat částečnou architekturu tak, jak to má Ubuntu. Debian bude i nadále dodávat 32bitové balíčky, projekt pouze postupně vyřadí instalační média pro stárnoucí architekturu. Distribuce založené na Debianu budou moci nadále vydávat 32bitové edice.
Linux má na desktopu skoro 4 %
Podle webu Statcounter stoupl podíl Linuxu v segmentu osobních počítačů na téměř 4 %. Na tomto nárůstu se nejvíce podílela Indie, kde podíl Linuxu na PC vystoupal až na 14,6 %. V České republice se podíl Linuxu drží kolem 2,4 %.
Kromě toho společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů herní služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,97 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou podle něj Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux.
Operační systém Maestro
Čtyřiadvacetiletý vývojář Luc Lenôtre představil svůj projekt Maestro. Jedná se o monolitické unixové jádro a experimentální operační systém napsaný od nuly v jazyce Rust a uvolněný pod licencí MIT. Cílem bylo od nuly vytvořit lehký operační systém kompatibilní s Linuxem.
Vše začalo jako školní projekt v roce 2018, kdy vzniklo první vydání jádra, které bylo původně napsáno v jazyce C. Podporovanou architekturou je zatím pouze x86.
Nově vydáno
Uživatelský přívětivá modifikace Fedora Linuxu Nobara Project 39 je venku. Na Ubuntu postavená linuxová distribuce Zorin OS vydala novou verzi s číslem 17. Od FreeBSD odvozený operační systém MidnightBSD vyšel ve verzi 3.1.3.Vyšel wattOS R13, nové vydání na Debianu postavené distribuce se správcem oken Openbox.