Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
Go
Go
61
–
90
/
154
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
Následující strana
Poslední strana
Jazyk Go a textový terminál ve funkci základního prvku uživatelského rozhraní
Jazyk Go se většinou nepoužívá pro tvorbu klasických desktopových aplikací. Je ovšem často využívaný pro tvorbu backendu webových aplikací. Setkáme se i s nástroji (například gotop), které využívají emulátor textového terminálu.
Pavel Tišnovský
15. 7. 2021
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
25 minut
Jednoduchý nástroj na šifrování souborů age
Na serveru opensource.com vyšel včera návod, jak používat jednoduchý šifrovací nástroj age (může to být zkratka pro Actually Good Encryption) pro šifrování pomocí veřejného a privátního klíče, případně pomocí hesla. Age je napsané v Go. Existuje…
Jan Fikar
9. 7. 2021
Počet nových komentářů
2
Vývoj služeb postavených na systému Apache Kafka v jazyku Go
Dnes si ukážeme, jak lze použít základní funkce Apache Kafky v jazyku Go. Demonstrační příklady budou využívat dvě knihovny, a to konkrétně confluent-kafka-go a Sarama. Důležitým tématem je však i testování aplikací.
Pavel Tišnovský
15. 6. 2021
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
32 minut
Vyšla první veřejná beta Go 1.17
Byla vydána první beta verze jazyka Go 1.17 s několika podstatnými novinkami. Největší novinkou je změna ABI (prozatím na platformě amd64), nyní se místo zásobníku používají k předávání hodnot registry. Nová je také podpora Windows na ARM64 včetně…
Calculon
11. 6. 2021
Knihovny Diagrams a go-diagrams určené pro tvorbu diagramů s architekturou systémů
Nejprve dokončíme popis knihovny Diagrams navržené pro tvorbu grafů definovaných v Pythonu. Ve druhé části článku se zaměříme na popis knihovny go-diagrams, což je obdoba Diagrams, ovšem určená pro Go.
Pavel Tišnovský
27. 5. 2021
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
28 minut
Formát EDN: extensible data notation (dokončení)
Ve druhém článku o formátu EDN si ukážeme vybrané příklady použití tohoto datového formátu v jazyce Go, některé specifické vlastnosti práce s EDN v Pythonu a taktéž se budeme zabývat problematikou tvorby vlastních štítků (tags).
Pavel Tišnovský
22. 4. 2021
Doba čtení:
30 minut
Formát EDN: extensible data notation
V dnešním článku se seznámíme se základními vlastnostmi datového formátu pojmenovaného EDN, což je zkratka celého názvu Extensible Data Notation. Jedná se o formát určený pro reprezentaci a přenosy strukturovaných dat.
Pavel Tišnovský
20. 4. 2021
Počet nových komentářů
19
Doba čtení:
32 minut
Jazyk Go prakticky: jednotkové testy kódu, který přistupuje k SQL databázím (dokončení)
Dnes dokončíme téma, kterému jsme se věnovali minule: tvorbě jednotkových testů pro práci s relačními databázemi. Ukážeme si testování funkcí/metod, které do databáze přidávají nebo mažou řádky a taktéž databázových transakcí.
Pavel Tišnovský
25. 3. 2021
Doba čtení:
39 minut
Jazyk Go prakticky: jednotkové testy kódu, který přistupuje k SQL databázím
Při psaní jednotkových testů se mnohdy nevyhneme nutnosti otestovat i ty funkce a metody, které přistupují k SQL (relačním) databázím. V takových případech je nutné funkcionalitu nabízenou SQL databází vhodným způsobem mockovat.
Pavel Tišnovský
18. 3. 2021
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
39 minut
Vykreslení tabulek do terminálu v jazyce Go
Dnes se budeme zabývat zdánlivě triviálním tématem – jak do terminálu vykreslit tabulku s proměnnou šířkou sloupců, popř. s využitím různých textových efektů. Použijeme k tomu balíčky tabwriter, tablewriter a tableprinter.
Pavel Tišnovský
4. 3. 2021
Počet nových komentářů
18
Doba čtení:
25 minut
Generické typy pro Go schváleny
Dnes byl s konečnou platností přijat návrh na přidání generických typů do jazyka Go. Schválená podoba je k nahlédnutí na tomto hřišti. V repozitáři je prozatím k dispozici nástroj go2go, který převádí kód s generickými typy na ekvivalentní kód bez…
Calculon
11. 2. 2021
Počet nových komentářů
16
Go 1.17 dostane podporu pro ARM64 na Windows
Russ Cox včera oznámil funkční port jazyka Go pro Windows/ARM64 včetně podpory cgo (API pro kód v C). Protože Go 1.16 je už za dveřmi (nedávno vyšlo ve verzi Release Candidate 1), bude nový port začleněn do Go 1.17. Go 1.16 nově dostalo podporu…
Calculon
3. 2. 2021
Začalo hlasování o přidání generických typů do jazyka Go
Tým řídící vývoj jazyka Go dokončil další iteraci technického návrhu generických typů a od včerejška je možné jej komentovat a hlasovat o jeho přijetí. Bude-li návrh přijat, jeho implementace by se podle autorů mohla objevit v produkčním kanálu…
Calculon
13. 1. 2021
Počet nových komentářů
54
Vyšla první beta Go 1.16: podporuje procesor M1 od Apple
Google vydal první betu Go 1.16. Nevýznamnější novinkou je podpora Maců s procesorem M1 (ARM64). Nová verze dále přidává a vylepšuje některé další kombinace OS/architektura. Nová je také možnost vkládání datových souborů přímo do binárek pomocí direktivy go:embed.
Calculon
18. 12. 2020
Go portován pro procesor Apple M1
Google přidal do svého jazyka Go podporu pro Apple M1. Kód přeložený s nastavením „darwin/arm64“ běží přibližně dvakrát rychleji než v překladu přes vrstvu Rosetta 2. V produkční verzi bude Apple Silicon podporován od verze Go 1.16, která vyjde…
Calculon
24. 11. 2020
Počet nových komentářů
8
KDE přináší nové téma Breeze Twilight, Seagate uvede 20TB HAMR HDD v prosinci
Stalo se
LLVM/Clang 12 i GCC umí AVX-VNNI, Alder Lake v Intel Compute Runtime, AOMP 11.11 a GPU offloading pro OpenMP LLVM/Clang, Canonical ETrace, Sony může dodávat Huawei, UMC přiznala krádež IP v Micronu.
David Ježek
1. 11. 2020
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
5 minut
Go 1.16 dostane ABI s předáváním argumentů funkcí v registrech
Nadcházející Go 1.16 dostane ABI s předáváním argumentů funkcí v registrech, prozatím experimentálně pro architekturu amd64. Doposud se argumenty předávaly výlučně na zásobníku. V Go musí být ABI sladěné s rozvrhovačem korutin, který zajišťuje…
Calculon
3. 9. 2020
Počet nových komentářů
9
Tvorba sešitů pro tabulkové procesory v programovacím jazyku Go
V poměrně velkém množství informačních systémů se setkáme s požadavkem na vytváření a export tabulek, které bude možné otevřít v tabulkovém procesoru (spreadsheetu). Pro jazyk Go vzniklo několik knihoven, které export do tabulkových procesorů umožňují. Dnes si stručně představíme dvě z nich.
Pavel Tišnovský
25. 8. 2020
Počet nových komentářů
23
Doba čtení:
51 minut
Vyšlo Go 1.15
Bylo vydáno Go 1.15. Nová verze tentokrát nepřináší nové syntaktické konstrukce ani novinky ve standardní knihovně, jen mnoho drobných vylepšení. Rychlejší a méně náročný na paměť je linker, správce paměti byl optimalizován pro alokaci velkého…
Calculon
13. 8. 2020
Použití databáze Redis v aplikacích naprogramovaných v Go (2)
V dalším článku o využití databáze Redis v aplikacích v Go si ukážeme některé pokročilejší vlastnosti Redisu. Zejména bude vysvětlena implementace základních komunikačních strategií, použití kanálů, pipeline a skriptů.
Pavel Tišnovský
25. 6. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
47 minut
Použití databáze Redis v aplikacích naprogramovaných v Go
Dnes si ukážeme způsob přístupu k databázi Redis. Tu lze využít pro mnoho účelů – od centrálního uložení konfigurace přes dokumentovou databázi až pro implementaci vlastního message brokera.
Pavel Tišnovský
23. 6. 2020
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
52 minut
Generické typy v Go
Vývojáři se na blogu věnovaném jazyku Go pochlubili novou experimentální implementací generických typů. Prozatím jde o pomocný nástroj (go2go) převádějící zdrojový kód na “běžné” Go. Po testovací fázi bude překladač podporovat generické typy přímo…
Calculon
22. 6. 2020
Počet nových komentářů
6
GitHub mění master a Google blacklist za korektní alternativy
Nedávno OpenZFS nahradilo urážlivý výraz „slave“ pomocí „dependents“. Nyní se připojil GitHub, kde výchozí větev kódu již nebude „master“, ale „main“. Podobně Google v prohlížeči Chromium a Chrome mění „blacklist“ a „whitelist“ na „blocklist“ a…
Jan Fikar
15. 6. 2020
Počet nových komentářů
375
Mobilní i desktopové aplikace mají v 70 % případů bezpečnostní chyby v open-source knihovnách
Téměř tři čtvrtiny programů pro mobily i desktopy obsahují minimálně jednu bezpečnostní chybu, která je přítomna v použitých open-source knihovnách, tvrdí Veracode ve své pravidelné zprávě o stavu zabezpečení. Experti z Veracode dodávají, že téměř…
David Ježek
26. 5. 2020
Počet nových komentářů
26
Literate programming: kombinace slovního popisu algoritmu s kódem
V dnešním článku si ve stručnosti představíme některé novější nástroje podporující paradigma známé pod jménem literate programming. Jedná se o kombinaci slovního popisu algoritmu společně s vlastním zdrojovým kódem.
Pavel Tišnovský
14. 5. 2020
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
20 minut
Programovací jazyk Go a 2D grafika – kostra jednoduché hry
Velmi důležitá je při tvorbě i relativně jednoduchých her či multimediálních aplikací celková struktura aplikace. Proto si v dnešním článku o knihovně go-sdl ukážeme, jak by se mohlo postupovat při postupných úpravách (stále triviální) hry.
Pavel Tišnovský
2. 4. 2020
Počet nových komentářů
37
Doba čtení:
45 minut
Programovací jazyk Go a 2D grafika – moduly sdl a img
Ve druhém článku s popisem rozhraní mezi Go a knihovnou SDL (Simple DirectMedia Layer) budou popsány základní datové struktury i většina funkcí určených pro vykreslování 2D grafiky a tedy i pro tvorbu her či aplikací.
Pavel Tišnovský
31. 3. 2020
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
66 minut
Programovací jazyk Go a 2D grafika
Dnes začneme zpracovávat nové téma, tentokrát věnované možnostem použití Go při vykreslování 2D i 3D grafiky. Začneme jednodušším tématem, tedy 2D grafikou, konkrétně použitím knihovny SDL2 dostupné přes rozhraní nazvané go-sdl2.
Pavel Tišnovský
26. 3. 2020
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
51 minut
Kite – polointeligentní automatické doplňování kódu založené na AI a ML
Dnes se seznámíme s potenciálně velmi užitečným pomocníkem vývojářů. Jedná se o nástroj nazvaný Kite, jenž vylepšuje kontextovou nápovědu a automatické doplňování kódu na základě populárních technologií AI a ML.
Pavel Tišnovský
24. 3. 2020
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
20 minut
Knihovny libmill a libdill: implementace korutin a kanálů pro jazyk C
Dnes si popíšeme knihovnu libmill. Jedná se o čistě céčkovou knihovnu (použitelnou i v C++), která do tohoto programovacího jazyka přináší technologie známé z jazyka Go – především korutiny a kanály určené pro komunikaci mezi nimi.
Pavel Tišnovský
19. 3. 2020
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
27 minut
61
–
90
/
154
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU