Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Témata
»
Go
Go
121
–
150
/
154
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
Následující strana
Poslední strana
Uživatelé nechtějí logo Google na nové stránce programovacího jazyka Go
Programovací jazyk Go má od minulého týdne novou stránku s trochu změněným vzhledem. Když se uživatelů na Twitteru zeptali, jak se jim líbí, jeden napsal, že by se mělo oddělat logo Google zcela dole vpravo. Lidé by si mohli myslet, že jde…
Jan Fikar
19. 7. 2019
Počet nových komentářů
14
Mikroslužby založené na REST API
V úvodních částech seriálu jsme se zabývali teoretickým popisem technologií, které jsou při tvorbě a provozu mikroslužeb používány. Pochopitelně nás však budou zajímat i praktické příklady, jimiž se začneme zabývat dnes.
Pavel Tišnovský
11. 7. 2019
Počet nových komentářů
62
Doba čtení:
40 minut
Vydána betaverze Go 1.13
Před několika dny byla vydána betaverze Go 1.13. Mezi novinky patří například literály pro imaginární čísla, zhruba o třetinu rychlejší defer, podpora více instrukcí v assembleru pro ARM a zejména nová escape analýza, díky níž se umisťuje méně…
Calculon
3. 7. 2019
Počet nových komentářů
19
Skriptovací jazyk Lua v aplikacích naprogramovaných v Go
Dnes se seznámíme s tím, jak je možné aplikace naprogramované v Go ovládat (skriptovat) s využitím skriptovacího jazyka Lua, který je pro tyto účely, tj. pro vestavění do jiných aplikací, poměrně často používán.
Pavel Tišnovský
28. 5. 2019
Doba čtení:
46 minut
Ladění aplikací v Go s využitím GNU Debuggeru a debuggeru Delve
Důležitou součástí vývoje aplikací je samozřejmě i jejich ladění, k němuž lze v případě jazyka Go využít jak GNU Debugger, tak i debugger nazvaný Delve, který je určen primárně pro potřeby Go.
Pavel Tišnovský
14. 5. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
37 minut
Pokročilejší použití vstupně-výstupních funkcí standardní knihovny jazyka Go
Dnes si ukážeme další (pokročilejší) možnosti, které nám poskytuje standardní knihovna u vstupně-výstupních operací. Popíšeme si komprimaci dat, přesun (seek) v načítaných a ukládaných souborech, tvorbu rour (pipe) atd.
Pavel Tišnovský
30. 4. 2019
Doba čtení:
41 minut
Knihovny pro Go umožňující naplánování a spouštění periodických úloh
Mezi další užitečné knihovny jazyka Go patří ty zajišťující periodické spouštění úloh. Jedná se vlastně o reimplementaci chování nástroje cron, ovšem všechny plánované úlohy jsou spouštěny v jediném procesu, každá v samostatné gorutině.
Pavel Tišnovský
16. 4. 2019
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
36 minut
Využití WebAssembly z programovacího jazyka Go
Standardní překladač a linker jazyka Go dokáže vytvářet spustitelné binární soubory jak pro všechny podporované architektury, tak i pro virtuální stroj WebAssembly. Dnes se tedy s touto zajímavou technologií podrobněji seznámíme.
Pavel Tišnovský
4. 4. 2019
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
30 minut
Naučte se programovat v Go (školení)
Víte, co mají společného Kubernetes, Docker, InfluxDB nebo Caddy web server? Programovací jazyk Go! Pojďte se s ním seznámit na naše nové školení Úvod do Go. Seznámíte se s ekosystém Go, co je třeba než začnete programovat a na praktických ukázkách…
Redakce
3. 4. 2019
Knihovny určené pro tvorbu testů v programovacím jazyce Go
Dnes navážeme na část předchozí, v níž jsme se seznámili s psaním jednotkových testů i s mockováním funkcí a metod. Dnes si popíšeme další knihovny, které jsou určeny pro usnadnění psaní jednotkových i integračních testů.
Pavel Tišnovský
2. 4. 2019
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
45 minut
Google vydal Go 1.12.1 a 1.11.6
Google vydal update nedávno představené verze 1.12 svého jazyka Go. Jde vesměs o opravy chyb v cgo a standardní knihovně. Verze 1.12 vydaná koncem února přinesla například efektivnější správu paměti, TLS 1.3, syscally přes libSystem na operačním…
Calculon
15. 3. 2019
Komunikace s message brokery z programovacího jazyka Go
Seriál o message brokerech by nebyl úplný, pokud bychom se neseznámili s implementací klientů v jazyku Go. Proto si ukážeme balíčky stomp a rmq. Taktéž se seznámíme se systémem NATS, který je naprogramován právě v Go.
Pavel Tišnovský
7. 3. 2019
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
36 minut
Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go
Jednou z oblastí, v níž je jazyk Go úspěšně používán, jsou síťové aplikace, ať již se jedná o jednoúčelové utility, nebo i o mnohdy komplikované servery. V dnešním článku se budeme zabývat právě tímto důležitým tématem.
Pavel Tišnovský
14. 2. 2019
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
31 minut
Nechte Go plavat, teď sviští Java
Go se používá hlavně v systémech, kde je potřeba rychlý start, malé nároky na paměť, snadná komunikace mezi více vlákny a kde se použití Céčka jeví příliš nebezpečné. Ale Go není jediná cesta, jak něco takového dosáhnout.
Jaroslav Tulach
4. 12. 2018
Počet nových komentářů
286
Doba čtení:
7 minut
Datové typy v programovacím jazyku Go
Ve druhé části seriálu o jazyku Go se seznámíme s typovým systémem tohoto jazyka. Kromě jednoduchých datových typů si samozřejmě popíšeme i složené datové typy, především pole, řetězce, řezy a později i struktury a mapy.
Pavel Tišnovský
27. 11. 2018
Počet nových komentářů
41
Doba čtení:
33 minut
Go: minimalistický a překvapivě výkonný programovací jazyk
V novém seriálu se seznámíme s jazykem Go. Umožňuje překlad do nativního kódu, takže výsledkem by měly být rychlé aplikace. Současně se ovšem Go v některých ohledech od nízkoúrovňových jazyků liší.
Pavel Tišnovský
20. 11. 2018
Počet nových komentářů
238
Doba čtení:
30 minut
Bude příští kernel napsaný v Go?
Skupina výzkumníků z MIT, mezi nimiž je i známý Robert Tappan Morris, autor pravděpodobně prvního červa šířícího se přes Internet (1988) a první člověk, který byl za takovou činnost odsouzen, prezentovala tento týden výzkumnou zprávu zabývající se…
ivoszz
10. 10. 2018
Počet nových komentářů
62
Router7: router kompletně napsaný v Go
Router7 je softwarový router (DHCPv4, DHCPv6, DNS, …) kompletně napsaný v Go. Napsal jej bývalý uživatel Turris Omnia, kterému po aktualizaci odhcp6c přestalo fungovat DHCP s jeho ISP (Fiber7). Nedostatky byly patrně na obou stranách. Autor…
Jan Fikar
27. 8. 2018
Počet nových komentářů
13
Chyba v Go ve funkci big.Int.Exp může ovlivnit kryptografický software
Bezpečnostní výzkumník Guido Vranken, který letos našel chyby v OpenVPN a loni bicyklový útok na HTTPS, tentokrát našel chybu ve funkci exponenty pro velká přirozená číslabig.Int.Exp v jazyce Go. Tato funkce může teoreticky ovlivnit kryptografický…
Jan Fikar
24. 11. 2017
Počet nových komentářů
6
GopherOS - experimentální OS napsaný v Go
Ne nejedná se o předchůdce webu, službu gopher ale pokus o napsaní operačního systému v Go. Projekt GopherOS začal Achilleas Anagnostopoulos jako zábavu při učení se programovat v Go. Volně k stažení pod MIT licencí je na GitHubu. (zdroj: OSNews)
anonymní
13. 6. 2017
Počet nových komentářů
3
Google pracuje na překladači Go pro LLVM, asi se bude jmenovat Gollvm
Google pracuje na novém experimentálním překladači jazyka Go založeném na LLVM. Bude se asi jmenovat Gollvm, ale finální rozhodnutí ještě nepadlo. Zdrojové kódy jsou dostupné pomocí Gitu. (zdroj: phoronix)
Jan Fikar
30. 5. 2017
Počet nových komentářů
6
Moderní textový editor pro konzoli micro
Na serveru Tecmint vyšel článek o moderním textovém editoru se zvýrazňováním syntaxe micro. Editor by měl být lepším nano, je napsaný v Go a používá všech vymožeností moderních linuxových terminálů. Měl by se jednoduše používat, lze lehce…
Jan Fikar
12. 4. 2017
Počet nových komentářů
11
Oblíbenost jazyka C v TIOBE stále klesá
Nedávno byly zveřejněny výsledky indexu oblíbenosti programovacích jazyků TIOBE za únor 2017. Pořadí na předních místech je v podstatě stejné jako loni, i když první tři stále výrazně klesají. První je Java (16,7 %), druhé C (8,4 %), pak C++…
Jan Fikar
7. 3. 2017
Počet nových komentářů
51
Golang setkání v Brně zná program
Přijďte se dozvědět více o programovacím jazyce Go na další brněnské setkání. Tentokrát se můžete těšit na následující přednášky: Reimplementing Manatee from C++ to Go od Radoslava Rábary z Lexical Computing Testing and Mocks od Petera…
anonymní
9. 9. 2016
Programovací jazyk C má nejnižší oblíbenost v TIOBE za posledních 15 let
Programovací jazyk C má nejnižší oblíbenost v TIOBE za posledních 15 let a to 11,3 % oproti loňským 14,7 %. Index TIOBE je v podstatě počet výsledků vyhledávačů na dotaz +"<jazyk> programming". Pokles C je dáván do souvislosti s nástupem…
Jan Fikar
30. 8. 2016
Počet nových komentářů
52
Golang meetup #2 v Brně má opět našlapaný program
Ve čtvrtek 16. 6. proběhne v Brně již druhé setkání kolem programovacího jazyka Go. Na programu jsou tři přednášky: The Go features I can't live without, 2nd round (Rodolfo Henrique Carvalho, Red Hat) TL ; DR Go channels internals (Vilibald…
anonymní
3. 6. 2016
Golang meetup v Brně zná program
V úterý 17.5. proběhne v Brně první setkání kolem programovacího jazyka Go. Na programu jsou čtyři přednášky: 1. The Go features I can't live without (Rodolfo Henrique Carvalho, Red Hat) 2. Duck! An interface love story (Aaron Cruz, lektor Go…
anonymní
28. 4. 2016
Go 1.6 s podporou HTTP/2
Včera vyšel programovací jazyk Go 1.6. Hlavní změnou je podpora HTTP/2 v net/http, HTTP/2 je zapnuto jak pro server tak pro klienta při použití HTTPS. To přinese výhody řadě Go projektům, například webovému serveru Caddy. Uživatelé cgo by měli…
Jan Fikar
18. 2. 2016
Předpověď počasí z příkazové řádky
Pro skalní příznivce příkazové řádky vyšel podrobný návod jak zjistit předpověď počasí pomocí příkazu wego. Zajímavostí je, že je napsán v progresivním jazyce Go a používá knihovnu ncurses. Tak se možná bude hodit i návod na instalaci Go. Pro…
Jan Fikar
15. 9. 2015
Počet nových komentářů
3
Go 1.5 - eliminuje další kód v jazyku C
Byl vypuštěn programovací jazyk Go verze 1.5. Cílem projektu je mít vše napsané v jazyku Go (kromě Cgo) a zbavit se jazyka C. To znamená mít překladač, assembler, linker a runtime kompletně přepsány do Go. To se daří nové verzi naplnit. Zbavila se…
Michal Strnad
20. 8. 2015
Počet nových komentářů
33
121
–
150
/
154
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU