Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Programovací jazyky
Programovací jazyky
C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...
481
–
510
/
1 943
První strana
Předchozí strana
10
15
16
17
18
19
20
Následující strana
Poslední strana
Programovací jazyk R: úvodní informace
R je doménově specifickým jazykem pro zpracování a statistickou analýzu dat, včetně jejich grafického zobrazení, popř. zveřejnění na webu. V novém seriálu se seznámíme jak se samotným jazykem R, tak i s jeho rozsáhlým ekosystémem.
Pavel Tišnovský
1. 9. 2020
Počet nových komentářů
17
Doba čtení:
19 minut
Vydán .NET 5.0, nebude v Mono, protože funguje dobře ve Wine
V úterý Microsoft vydal .NET 5.0 Preview 8, který už by měl mít všechny funkce finální verze. .NET 5.0 není zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Co to znamená pro Wine a Mono? Esme Povirk z CodeWeaveres ve středu napsal, že Mono neplánuje…
Jan Fikar
28. 8. 2020
Počet nových komentářů
28
Tvorba sešitů pro tabulkové procesory v programovacím jazyku Go – formát xlsx
Na předchozí článek, v němž jsme se seznámili se základními vlastnostmi knihoven encoding/csv a tealeg/xlsx dnes navážeme. Zaměříme se totiž na popis dalších vlastností formátu Office Open XML Workbook neboli (podle používané koncovky) xlsx i toho, jak tyto vlastnosti ovlivňují tvorbu sešitů.
Pavel Tišnovský
27. 8. 2020
Doba čtení:
57 minut
Tvorba sešitů pro tabulkové procesory v programovacím jazyku Go
V poměrně velkém množství informačních systémů se setkáme s požadavkem na vytváření a export tabulek, které bude možné otevřít v tabulkovém procesoru (spreadsheetu). Pro jazyk Go vzniklo několik knihoven, které export do tabulkových procesorů umožňují. Dnes si stručně představíme dvě z nich.
Pavel Tišnovský
25. 8. 2020
Počet nových komentářů
23
Doba čtení:
51 minut
Podpora funkcionálního programování v jazyku Lua s využitím knihovny Moses (dokončení)
Ve třetím a současně i závěrečném článku o knihovně Moses dokončíme popis prakticky všech zbývajících funkcí určených jak pro práci s poli, tak i se slovníky. Obě struktury jsou přitom reprezentovány jediným typem – tabulkou.
Pavel Tišnovský
20. 8. 2020
Doba čtení:
39 minut
Mozilla a vývojáři jazyka Rust formují Rust Foundation
Mozilla utlumuje či ruší některé projekty a ve velkém propouští, což se částečně dotýká i některých vývojářů Rustu. Aby se Rust měl dál dobře, zakládá tak Mozilla s klíčovými vývojáři tohoto jazyka Rust Foundation. Příslušná právní entita nadace…
David Ježek
19. 8. 2020
Jak naučit děti Python: nový jazyk Hedy
Profesorka university v Leidenu Felienne Hermans vymyslela nový programovací jazyk Hedy, který má lépe naučit děti programovat v Pythonu. Dětem dělají ze začátku problémy pravidla syntaxe. Hedy se snaží snížit počet pravidel a zároveň postupovat…
Jan Fikar
17. 8. 2020
Počet nových komentářů
4
Vyšlo Go 1.15
Bylo vydáno Go 1.15. Nová verze tentokrát nepřináší nové syntaktické konstrukce ani novinky ve standardní knihovně, jen mnoho drobných vylepšení. Rychlejší a méně náročný na paměť je linker, správce paměti byl optimalizován pro alokaci velkého…
Calculon
13. 8. 2020
Babashka: interpret Clojure určený pro rychlé spouštění utilit z příkazového řádku
Jazyk Clojure existuje ve třech oficiálně podporovaných variantách. Jednak pro JVM, dále pak o variantu pro CLR a nakonec existuje ClojureScript. Ovšem žádná z těchto variant se nehodí pro psaní utilit pro příkazový řádek.
Pavel Tišnovský
13. 8. 2020
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
36 minut
Vytváření vlastních řídicích struktur v jazyce Smalltalk
Před téměř 40 lety byl světu představen Smalltalk-80, produkt deseti let vývoje ve firmě Xerox. V článku představíme jednu z jeho zajímavých vlastností – možnost vytvářet vlastní řídicí struktury.
Lukáš Petrlík
4. 8. 2020
Počet nových komentářů
60
Doba čtení:
6 minut
Podpora funkcionálního programovaní v jazyku Lua s využitím knihovny Moses (pokračování)
Ve druhém článku o knihovně Moses se budeme zabývat funkcemi, které jsou určeny pro zpracování tabulek. Oproti knihovně Lua Fun je nabídka operací implementovaná v knihovně Moses mnohem rozmanitější, proto si ukážeme i více příkladů.
Pavel Tišnovský
4. 8. 2020
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
41 minut
Testování nativních funkcí s využitím programovacího jazyka Python
V dnešní části seriálu o testování aplikací s využitím Pythonu se budeme zabývat možná poněkud méně známým tématem. Bude se jednat o testování nativních funkcí (či celých nativních knihoven nebo dokonce aplikací) s využitím Pythonu.
Pavel Tišnovský
31. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
56 minut
Podpora funkcionálního programovaní v jazyku Lua s využitím knihovny Moses
Druhou knihovnou určenou pro podporu funkcionálního programování v jazyku Lua je knihovna Moses. Ta se v některých ohledech odlišuje od již popsané knihovny Lua Fun a volba záleží na požadavcích konkrétního projektu.
Pavel Tišnovský
28. 7. 2020
Doba čtení:
35 minut
Lua Fun: knihovna pro zpracování konečných i nekonečných sekvencí v jazyce Lua (dokončení)
Ve druhé části článku o knihovně Lua Fun dokončíme popis práce s nekonečnými sekvencemi a dále se budeme věnovat dalším užitečným funkcionálním technikám, které tato knihovna programátorům nabízí.
Pavel Tišnovský
23. 7. 2020
Doba čtení:
38 minut
Korutiny pre Javu
Firma Alibaba zverejnila svoju implementáciu korutin pre Javu. Alibaba túto funkcionalitu využíva vo svojom internom JDK (Alibaba JDK) už niekoľko rokov, aby znížila záťaž na infraštruktúru pri najväčších online nákupných akciách ako je napr…
anonymní
22. 7. 2020
Počet nových komentářů
11
Lua Fun: knihovna pro zpracování konečných i nekonečných sekvencí v jazyce Lua
Sekvence, a to včetně sekvencí nekonečných, jsou velmi užitečnou datovou abstrakcí, s níž jsme se již nesčetněkrát setkali zejména při popisu jazyka Clojure. Podobný koncept ovšem můžeme využít i v jazyce Lua.
Pavel Tišnovský
21. 7. 2020
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
37 minut
Testování webových aplikací s REST API z Pythonu (3)
Dnes konečně dojde ke spojení dvou technologií, které již známe: frameworku Pytest a knihovny Requests. Uvidíme, že psaní testů s využitím těchto dvou technologií je snadné a poměrně rychlé.
Pavel Tišnovský
16. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
49 minut
Interpret programovacího jazyka Clojure integrovaný do Jupyter Notebooku
Jazyk Clojure je, podobně jako většina LISPovských jazyků, vybaven interaktivní smyčkou REPL. Existuje i interaktivní prostředí Gorilla s GUI, podporou grafů atd. Ovšem mnohem zajímavější je kombinace Clojure s Jupyter Notebookem.
Pavel Tišnovský
14. 7. 2020
Doba čtení:
49 minut
V indexu popularity programovacích jazyků TIOBE překvapilo R, Go, Perl, Scratch a Rust
Společnost TIOBE zveřejnila svůj pravidelný žebříček oblíbenosti programovacích nástrojů. Na prvním místě je C (loni druhé), druhá Java (loni první) a třetí Python (bez změny). Popularita jazyka C klesala až do půlky roku 2017 a od té doby zase…
Jan Fikar
13. 7. 2020
Počet nových komentářů
9
Předprodej učebnice Java s webovými příklady na třídě Element
blog
Ukázkové příklady k připravované knize tvoří servlety jednoho Maven projektu, který se spouští příkazem jako webová aplikace na kontejneru Tomcat.
Redakce
10. 7. 2020
Python 2.7 pravděpodobně bude i v Debianu Bullseye
Matthias Klose, správce interpretru jazyka Python v Debianu i Ubuntu informoval o svém plánu ponechat Python 2.7 i pro následující stabilní verzi Debianu s kódovým jménem Bullseye. Důvodem je, že některé aplikace stále vyžadují Python 2 a jejich…
Ondřej Nový
9. 7. 2020
Testování webových aplikací s REST API z Pythonu (2)
Dnes se zaměříme na složitější dennodenně používané techniky – čtení binárních dat, práci s cookies, využití session atd. Uvidíme, že knihovna většinu operací přímo podporuje, a to tak, aby bylo její využití snadné.
Pavel Tišnovský
9. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
41 minut
Testování webových aplikací s REST API z Pythonu
Důležitým typem testů jsou testy aplikačního programového rozhraní, dnes typicky (ale nejenom) REST API. Tyto testy mohou být spouštěny samostatně (vůči jedné izolované komponentě), nebo mohou být součástí end-to-end testů.
Pavel Tišnovský
7. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
45 minut
Předprodej průvodce jazykem Java: od základů až po interaktivní webové aplikace
Ve spolupráci s nakladatelstvím Pointa byl zahájen předprodej knihy o programování v jazyce Java pro začátečníky s barevnými ilustracemi a grafy, která cílí zejména na studenty středních škol. Řešené příklady v jsou orientované na webové…
pop
3. 7. 2020
Počet nových komentářů
17
Perl 7 bude jen evolucí Perlu 5 s moderním výchozím nastavením
Během online konference Conference in the Cloud věnované jazykům Perl a Raku (dříve Perl 6) byl představen Perl 7. Nejde o žádnou revoluční novinku, ale v podstatě to bude Perl 5.32 s moderním výchozím nastavením. „Nebudete muset zapínat spoustu…
Petr Krčmář
25. 6. 2020
Počet nových komentářů
1
Použití databáze Redis v aplikacích naprogramovaných v Go (2)
V dalším článku o využití databáze Redis v aplikacích v Go si ukážeme některé pokročilejší vlastnosti Redisu. Zejména bude vysvětlena implementace základních komunikačních strategií, použití kanálů, pipeline a skriptů.
Pavel Tišnovský
25. 6. 2020
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
47 minut
Použití databáze Redis v aplikacích naprogramovaných v Go
Dnes si ukážeme způsob přístupu k databázi Redis. Tu lze využít pro mnoho účelů – od centrálního uložení konfigurace přes dokumentovou databázi až pro implementaci vlastního message brokera.
Pavel Tišnovský
23. 6. 2020
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
52 minut
Generické typy v Go
Vývojáři se na blogu věnovaném jazyku Go pochlubili novou experimentální implementací generických typů. Prozatím jde o pomocný nástroj (go2go) převádějící zdrojový kód na “běžné” Go. Po testovací fázi bude překladač podporovat generické typy přímo…
Calculon
22. 6. 2020
Počet nových komentářů
6
Testování aplikací s využitím nástroje Hypothesis (dokončení)
V deváté části seriálu o tvorbě testů s využitím programovacího jazyka Python dokončíme popis některých možností poskytovaných knihovnou Hypothesis při generování dat pro jednotkové testy i při zpracování výsledků testů.
Pavel Tišnovský
16. 6. 2020
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
32 minut
Rekonstruován zdrojový kód Apolla 10
Navigační program pro Apollo 11 (první přistání na Měsíci) byl zveřejněn před 4 roky. Nadšenci vytvořili virtuální AGC (Apollo Guidance Computer) a existuje pro něj spousta programů. Zajímavý je například osud programu z lunárního modulu Apollo 10,…
Jan Fikar
15. 6. 2020
Počet nových komentářů
5
481
–
510
/
1 943
První strana
Předchozí strana
10
15
16
17
18
19
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
V Japonsku doporučují dát uživatelská jména a hesla do závěti
Japonský NCAC (National Consumer Affairs Center) doporučuje lidem, aby plánovali, co se stane po jejich digitální smrti. Doporučeno je:…
22. 11.
Počet nových komentářů
37
Nové PHP 8.4.1: háčky vlastností, nesymetrická viditelnost a líné objekty
Včera vyšla verze 8.4.1 programovacího jazyka PHP. Mezi novinky patří háčky vlastností (property hooks), nesymetrická viditelnost (asymmetric…
22. 11.
Počet nových komentářů
12
Loki: log management v Grafaně (školeni)
Loki je nástroj na sběr, ukládaní a prohlížení logu. Je to nástroj od Grafany, takže je s ní přímo integrovaná. Připravili jsme pro vás nové…
22. 11.
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU