Základy Linuxu

  • Co je to GNU/Linux? Co od něj mohu čekat? Co mi může nabídnout? Proč bych měl na tento systém přejít? Na všechny naše otázky vám odpoví naše texty.

Sdílet

GNU/Linux (zkráceně jen Linux) je svobodný operační systém. Slovo „svobodný” (anglicky free) vyjadřuje jeho hlavní rysy: je zdarma a každý jej může používat k libovolným účelům. Navíc je jeho kompletní dokumentace včetně zdrojových kódů dostupná každému. Kdokoliv může systém libovolně studovat, zkoumat a také měnit.

Co vám nabízí?

  • moderní koncepce
  • stabilní systém
  • svoboda použití
  • žádné viry
  • žádný spyware
  • ohromná základna aplikací zdarma
  • samotný systém je také zdarma

Operační systém GNU/Linux není žádným nováčkem a jeho vývoj už probíhá více než dvacet let. V roce 1984 se jej rozhodl vytvořit Richard Stallman. O deset let později se přidal Linus Torvalds, který vytvořil jádro systému.

Tux

Historie operačního systému GNU/Linux

Chcete se o historii GNU/Linuxu dozvědět víc? Nevíte, jak to celé začalo? Zajímá vás, jakou roli při jeho vývoji hrál Linus Torvalds? Chcete vědět, co má společného Linux s GNU? Přečtěte si podrobný text Historie operačního systému GNU/Linux.

Proč používat Linux?

Existuje mnoho důvodů, proč se rozhodnout používat operační systém GNU/Linux. Možná ale vůbec netušíte, jaké výhody by vám mohl přinést a jestli se vůbec vyplatí do něj investovat svůj čas. Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět. Prostudujte si dobré vlastnosti Linuxu a porovnejte jej se svým stávajícím systémem.

Bedna

Proč používat Linux?

Proč se vůbec o Linux zajímat? Jaké jsou jeho výhody? Má něco, co ostatní nemají? Měl bych uvažovat o přechodu? Přečtěte si o několika desítkách dobrých vlastností Linuxu, které vás možná přesvědčí o jeho kvalitách..

Distribuce

GNU/Linux se od jiných systémů v mnoha věcech liší. Především neexistuje žádný „ten Linux”, systém se dodává v takzvaných distribucích. To jsou jakési kompilace samotného systému a dalších balíčků, doplněné o instalátor, konfigurační nástroje a balíčkovací systém, který se stará o instalace.

Distribucí existují stovky, některé jsou zaměřeny na server, další na desktop a jiné na specifické činnosti. Výběr distribuce je velmi důležitý a je potřeba se u něj zaměřit na pohodlnou správu, širokou základnu uživatelů, optimální vývojový cyklus, dostupnost dokumentace a další detaily.

Distribuce se mohou vzájemně lišit, ale software, který na nich provozujete, je vždy stejný. Prohlížeč Firefox můžete nainstalovat, ať používáte Debian, Slackware nebo SUSE.

cdrom

Přehled linuxových distribucí

Neznáte žádné linuxové distribuce? Chcete pomoci s výběrem té správné? Nevíte, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Potřebujete zjistit, kde svou distribuci získáte? Podívejte se na přehled linuxových distribucí.

Software

Tím se dostáváme k otázce software, která trápí většinu nových uživatelů. Ti se často ptají právě na software a jeho dostupnost. Budu mít v Linuxu k dispozici své oblíbené programy? Budu moci provádět stejné operace, jaké jsem dělával na starém systému? Záleží na tom, co jste používali doposud, obecně lze ale říci, že alternativy můžete najít téměř k libovolné aplikaci.

Pro Linux existují zástupci všech běžných kategorií software: internetové prohlížeče, přehrávače audia, přehrávače videa, word editory, tabulkové procesory, grafické editory, prohlížeče fotografií, programy pro vypalování a další. Mnoho software je také multiplatformní, to znamená, že jej naleznete na mnoha systémech. Pokud jste zvyklí používat například Firefox, Thunderbird, Gimp nebo OpenOffice.org, potěší vás, že je naleznete i v Linuxu.

Mys

Nejpoužívanější linuxové aplikace

Chcete vědět, s jakou výbavou začít? Potřebujete se zorientovat v aplikacích pro Linux? Máte zájem zjistit, co potřebujete pro práci s multimédii, internetem nebo grafikou? Ztrácíte se v ohromném množství linuxových aplikací? Připravili jsme pro vás informace o nejpoužívanějších linuxových aplikacích.

Jak přejít

Pokud jste se rozhodli přejít na Linux, budete potřebovat několik věcí. Jednak byste si měli ověřit, že budete mít k dispozici veškerý potřebný software. Kromě klasických desktopových aplikací prověřte, zda nepoužíváte specializovaný software, ke kterému není k dispozici alternativa. Dále byste měli zvolit správnou distribuci, ušitou na míru vašim potřebám.

Dalším krokem je získání této distribuce a prostudování její dokumentace. Distribuci můžete buďto zakoupit nebo ji stáhnout z internetu. Obvykle se dodávají na CD nebo dnes čím dál častěji na DVD. Se systémem dostanete často také rovnou několik gigabajtů programů, které musíte u jiných systémů kupovat zvlášť. Přesvědčte se, že dostanete vše potřebné.

Harddisk

Jak přejít na Linux?

Nevíte, co vše budete potřebovat k hladkému přechodu? Potřebujete poradit, na co nezapomenout a co všechno zvážit? Chcete vědět, na co se připravit? Podrobné informace k tomu, jak přejít bezbolestně na Linux najdete v našem textu Jak přejít na Linux.

Pomoc s problémy

Pokud si v některé fázi nebudete vědět rady, nezoufejte. Linuxová uživatelská základna je ohromná a na internetu najdete spoustu návodů, postupů, triků a rad. Dobrým základem je archív článků na Root.cz nebo diskusní fórum. Pomůže vám také Google a především jeho vyhledávání v usenetových skupinách.

Vždy se ale pokuste nejprve problém vyřešit sami. Čtenáři diskusních fór jsou obvykle velmi rozhořčeni, pokud se nováček ptá stále na stejné otázky, které už byly zodpovězeny mnohokrát. Nejprve hledejte a pokud opravdu odpověď nenaleznete, položte teprve vlastní dotaz.

Spoustu informací naleznete také v odborné literatuře. Na Root.cz přinášíme pravidelné recenze knižních novinek i starších zajímavých titulů. Jejich kompletní seznam naleznete v naší knihovničce.

Help

Terminologie a slovník

Chcete vědět, jak se správně zeptat? Nevíte, jak správně napsat některé pojmy? Potřebujete pomoci se skloňováním některých cizích slov? Nerozumíte některým výrazům? Než se začnete ptát ve fóru, prostudujte si správnou terminologii a navštivte náš slovník.