Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Věda a výzkum
Věda a výzkum
Vědecké nástroje, studie, pokusy, sci-fi.
151
–
180
/
715
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Josef Průša nabízí své 3D tiskárny českým školám, získat je mohou i zdarma
Český výrobce 3D tiskáren, firma Prusa Research, spouští spolu se startem nového školního roku speciální program pro školy a další vzdělávací instituce. Pod názvem Průša pro školy nabízí nejen zvýhodněné ceny tiskáren a spotřebního materiálu, ale…
Petr Krčmář
17. 9. 2020
Počet nových komentářů
2
Proč jsou chaotické systémy nepředvídatelné?
Četné zdroje popisují teorii chaosu, ale bez fundamentálního vysvětlení, proč je chaos nepředvídatelný. Vysvětlíme si, proč tomu tak je, s použitím bitových posuvných registrů.
Karel Kulhavý
1. 9. 2020
Počet nových komentářů
52
Doba čtení:
5 minut
Vyplatí se ARM v HPC?
Již dva měsíce je nejrychlejším počítačem světa japonský Fugaku se 159 tisíci procesory ARMv8.2-A. Vyplatí se však používat procesory ARM v superpočítačích finančně? Společnost The Numerical Algorithms Group zveřejnila minulý týden v úterý test…
Jan Fikar
31. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Fotonové TPU pro strojové učení
Výzkumníci z university ve Washingtonu vyvinuli fotonové TPU pro strojové učení, které pracuje velmi rychle a zároveň s nízkou spotřebou elektrické energie. Jde o PTC (photonic tensor core), které zvládá maticového násobení AxB+C na maticích 4×4…
Jan Fikar
27. 7. 2020
Obrazem: projděte se po superpočítači Hawk tvořeném procesory AMD Epyc
Univerzita v německém Stuttgartu spustila nový superpočítač Hawk, který se skládá z 5632 uzlů vybavených procesorem AMD Epyc Rome 7742. Celý stroj potřebuje až 4 MW energie a má výkon 26 petaFLOPS.
Redakce
2. 7. 2020
Nejrychlejší počítač světa je japonský Fugaku s procesory ARM
Server top500.org vydal nový seznam nejrychlejších počítačů světa. Na prvním místě je překvapivě japonský superpočítač Fugaku založený na procesorech ARMv8.2-A. Fugaku je tvořen téměř 159 tisíci procesory Fujitsu A64FX, každý má 48 jader, takže…
Jan Fikar
22. 6. 2020
Počet nových komentářů
1
Pomozte rozšířit výchozí dataset pro Mozilla Common Voice
Projekt Common Voice je iniciativa Mozilly, která pomáhá strojům učit se, jak mluví skuteční lidé. Vytváří databázi hlasových nahrávek zveřejňovanou pod tou nejsvobodnější licencí, to jest jako volné dílo. Tyto nahrávky sbírá od všech možných…
Petr Krčmář
11. 6. 2020
Falcon 9 od SpaceX létá na kapalný kyslík, letecký petrolej a Linux
Na konci května úspěšně do vesmíru odstartovala americká soukromá loď Crew Dragon, která se připojila na oběžné dráze k ISS. Nosičem byla raketa společnosti SpaceX s názvem Falcon 9. Jaký hardware a software ji pohání?
Petr Krčmář
8. 6. 2020
Počet nových komentářů
77
Doba čtení:
5 minut
Milník pro kvantové počítače: „horké“ křemíkové qubity
Dva týmy nezávisle na sobě představily quibity založené na křemíkových kvantových tečkách, které mohou pracovat při teplotách nad 1 K. Týmu z University v Novém Jižním Walesu v Austrálii se podařilo dosáhnout teploty 1,5 K a týmu z Technické…
Jan Fikar
20. 4. 2020
Folding@home dosáhlo výkonu 1,5 ExaFLOPS
O projektu Folding@home jsme nedávno psali, podporuje totiž výzkum choroby COVID-19 a díky tomu se projekt stal v poslední době velmi populární. Tak populární, že je často pro klienty nedostatek práce. Statistika Folding@home ukazuje aktuální…
Jan Fikar
30. 3. 2020
Talent na jazyky je prý pro programování důležitější než matematická gramotnost
Skupina vědců ze Seattlu tvrdí, že programátorské schopnosti spíše než s matematickým myšlením korelují s talentem na jazyky. Článek je ovšem odborníky na kognitivní vědu vesměs kritizován, neboť výzkum byl proveden na malém vzorku a metoda ani…
Calculon
5. 3. 2020
Počet nových komentářů
13
Superpočítač El Capitan překoná současného šampiona desetkrát
Společnost HPE se spojila s výrobcem procesorů AMD, aby společně pro Ministerstvo energetiky Spojených států dodaly nový superpočítač El Capitan. Jeho výkon by měl dosahovat dvou exaFLOPS, tedy 1018 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu. To…
Petr Krčmář
5. 3. 2020
SETI@Home končí, uživatelé na svých počítačích hledali mimozemšťany 21 let
Projekt SETI@home oznámil, že od 31. března přestane distribuovat úlohy klientům. Důvodem je dostatek spočítaných dat a snaha zaměřit se na jejich další analýzu. SETI@home je 21 let starý projekt, do kterého dobrovolníci přispívají svým výpočetním…
Petr Krčmář
5. 3. 2020
Počet nových komentářů
4
JPEG bude mít kodek vyrobený umělou inteligencí
Výbor JPEG (Joint Photographic Experts Group), který se stará o standardy digitálních obrázků, spolu s IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) chce zapojit umělou inteligenci do vývoje nového kodeku pro kompresi obrázků. Na novém…
Jan Fikar
21. 2. 2020
Počet nových komentářů
6
Finský bezplatný kurz AI pro začátečníky
Finsko připravilo jako vánoční dárek bezplatný zhruba šestitýdenní online kurz umělé inteligence pro začátečníky Elements of AI. Kurz je dostupný ve finštině, švédštině, angličtině, němčině a estonštině. Kurz je rozdělen na 6 částí, každá část by…
Jan Fikar
20. 12. 2019
Počet nových komentářů
19
Galerie: superpočítač ve Škoda Auto testuje virtuální škodovky
Škoda Auto před měsícem zprovoznila svůj nový superpočítač, který má 1008 výpočetních uzlů, 24192 procesorových jader a dosahuje s nimi výkonu 2 petaFLOPS. Pojďte s námi do datacentra v Mladé Boleslavi.
Redakce
19. 12. 2019
Nejvýkonnějším superpočítačem světa zůstává Summit, Číňané jich mají zase více
Po půl roce byl aktualizován seznam nejvýkonnějších počítačů světa zvaný TOP500. Celkový výkon počítačů je nyní na 1,65 exaFLOPS a stále roste. Aby se počítač do žebříčku vůbec dostal, musí mít výkon alespoň 1,14 petaFOPS. První desítka zůstává od…
Petr Krčmář
19. 11. 2019
Počet nových komentářů
6
Nový standardní benchmark pro strojové učení MLPerf
Systémy pro strojové učení (machine learning) jsou často velmi odlišné a doposud bylo těžké navzájem porovnávat jejich výkon. Proto rozsáhlý tým expertů ze společností Google, Intel, Microsoft a dalších přišel s komplexním benchmarkem MLPerf…
Jan Fikar
8. 11. 2019
IPv6 přesáhl 50% podíl při přenosech dat z urychlovače LHC v CERN
Na mezinárodní konferenci Computing in High Energy Physics bylo oznámeno, že podíl protokolu IPv6 na přenosech dat z experimentů na urychlovači LHC v CERN přesáhl 50 %. Data se zpracovávají v téměř 200 střediscích po celém světě, jedno z nich je…
Petr Krčmář
8. 11. 2019
Počet nových komentářů
20
Umělá inteligence AlphaStar poráží 99,8 % hráčů ve StarCraftu II
Umělá inteligence AlphaStar od DeepMind již nějakou dobu umí dobře hrát StarCraft II. V lednu porazila profesionální hráče 10:1. V létě jste si pak mohli proti AlphaStar zahrát také, i když AI hrála anonymně. Ve výsledku AlphaStar porazila 99,8 %…
Jan Fikar
1. 11. 2019
Počet nových komentářů
5
Má Sycamore od Google kvantovou převahu? A co to vlastně znamená?
Tým kolem Google nedávno v prestižním časopisu Nature oznámil převahu kvantových počítačů nad klasickými. Na to reagovala IBM s tím, že to není tak horké. Jak to tedy je? Máme se začít zbavovat klasických počítačů?
Jan Fikar
29. 10. 2019
Počet nových komentářů
33
Doba čtení:
6 minut
Google naučil AI rozeznávat vůně
Výzkumníci Google, university v Torontu a v Arizoně použili umělou inteligenci k určení, jak bude neznámá molekula vonět. Bylo vybráno 5 tisíc molekul s vůní třeba máslovou, tropickou nebo vůní sena a dvěma třetinami tohoto souboru byl…
Jan Fikar
25. 10. 2019
Počet nových komentářů
10
Google představil kvantový počítač Sycamore s 53 qubity
Společnost Google představila vlastní kvantový počítač Sycamore disponující 53 qubity, který je podle ní průlomem v oblasti kvantového počítání. Podrobný článek v časopise Nature popisuje technologii celého počítače a také konkrétní úlohu, která na…
Petr Krčmář
24. 10. 2019
Počet nových komentářů
1
Mezinárodní organizace CENTR ocenila práci výzkumníka sdružení CZ.NIC
Programátor pro výzkum a vývoj, Maciej Andziński z Laboratoří CZ.NIC, získal tento týden cenu R&D Working Group Champion od organizace CENTR sdružující nejen evropské doménové registry. Tato prestižní cena je udílena každé dva roky, a to za…
Redakce
14. 10. 2019
Počítače stále hrají Angry Birds hůře než lidé
Umělá inteligence poráží lidi v šachu, go i v Starcraftu II. Kupodivu však zatím lidé vítězí v jednoduché klasické hře Angry Birds. Hra má totiž velké množství akcí, důležité je také správné načasování. Také různých úrovní je prakticky nekonečné…
Jan Fikar
14. 10. 2019
Počet nových komentářů
25
Nový materiál pro kvantové počítače
Výzkumníci z universit Johnse Hopkinse a z Taiwanu studovali nový materiál β-Bi2Pd, který je v tenké vrstvě supravodivý a vhodný pro kvantové počítače. Nový materiál nepotřebuje externí magnetické pole jako stávající materiály. Další zajímavostí…
Jan Fikar
11. 10. 2019
Počet nových komentářů
10
Odhaleno heslo tvůrce unixu Kena Thompsona, grafické kartě to trvalo čtyři dny
Leah Neukirchenová objevila v roce 2014 soubor /etc/passwd , který byl součástí zdrojových kódů operačního systému BSD 3 z roku 1979. Jsou v něm hesla řady osobností zapsaných natrvalo do historie unixu: Dennis Ritchie, Ken Thompson, Brian…
Petr Krčmář
10. 10. 2019
Počet nových komentářů
29
Nobelova cena za chemii 2019 za Li-ion akumulátory
Letošní Nobelovu cen u za chemii obdržela trojice vědců, kteří stojí za existencí současné nejpoužívanější třídy akumulátorů, lithium-iontových. Konkrétně je to John B. Goodenough (aktuálně University of Texas, mimochodem věk 97 let), M. Stanley…
David Ježek
9. 10. 2019
Počet nových komentářů
4
Rozklad na prvočísla pomocí pravděpodobnostního počítače
Japonským a americkým vědcům se povedlo realizovat pravděpodobnostní počítač, který na rozdíl od kvantových počítačů pracuje na pokojové teplotě. Místo q-bitů má p-bity, které se náhodně překlápí mezi stavy 0 a 1 jednou za pár milisekund. P-bity…
Jan Fikar
20. 9. 2019
Počet nových komentářů
5
Malí hmyzem inspirovaní roboti
Na EPFL ve Švýcarsku vytvořili malé roboty s rozměry kolem 10 cm, kteří umí vyskočit do výšky přibližně 2,5 krát větší. Roboti vypadají jako tři totožné tištěné obvody, odtud název triboti. Pohání je energeticky účinné pružiny ze slitiny s tvarovou…
Jan Fikar
12. 7. 2019
Počet nových komentářů
15
151
–
180
/
715
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU