Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Věda a výzkum
Věda a výzkum
Vědecké nástroje, studie, pokusy, sci-fi.
181
–
210
/
715
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
Můžete si zahrát StarCraft II proti AlphaStar
Začátkem roku umělá inteligence DeepMind s názvem AlphaStar porazila profesionály ve StarCraftu II. Nyní mohou hráči v Evropě potkat AlphaStar v bitvách 1v1 na Battle.net, pokud zmáčknete tlačítko „DeepMind opt-in“ ve hře. AlphaStar bude hrát…
Jan Fikar
12. 7. 2019
Umělá inteligence porazila nejlepší lidské hráče v pokeru
Výzkumníci z Facebooku a univeristy Carnegie Mellon vytvořili poker hrající AI se jménem Pluribus. Dříve umělá inteligence zvládala vyhrávat v pokeru pro dva hráče. Pluribus hraje Texas Hold'em pro šest hráčů. Pět kopií Pluribusu hrálo 5 000 her…
Jan Fikar
12. 7. 2019
Počet nových komentářů
3
Velmi úsporná paměť RAM
Vědci z university v Lancasteru vyvinuli extrémně úspornou paměť RAM na bázi InAs/AlSb, která vyžaduje napětí pouze 2,6 V a navíc udrží informaci po téměř tři hodiny. Oproti tomu DRAM udrží informaci jen desítky milisekund a musí tak být milionkrát…
Jan Fikar
1. 7. 2019
Počet nových komentářů
25
TOP500: všechny superpočítače v žebříčku mají přes petaflops a běží na Linuxu
Vyšel další z pravidelných žebříčků nejvýkonnějších superpočítačů světa. V TOP500 už všechny stroje běží na Linuxu, ale poprvé mají všechny výkon přes jeden petaflops. Jejich celkový výkon je 1,5 exaflops.
Redakce
20. 6. 2019
CERN se chce zbavit Microsoftu a nasadit víc open source
CERN, neboli Evropská organizace pro jaderný výzkum, ohlásila nový projekt migrace na open-source nástroje a opuštění produktů společnosti Microsoft. Cílem projektu Microsoft Alternatives (MAlt) je zbavit se nepříjemných licenčních poplatků a…
Petr Krčmář
13. 6. 2019
Počet nových komentářů
39
Malí létající roboti na ISS používají Ubuntu/ROS a Android
NASA má na ISS tři volně létající roboty Astrobee (vesmírná včela) s jmény Honey, Queen a Bumble. Jsou používáni pro rutinní úkoly na palubě a také k experimentům ve stavu beztíže. Každý robot je řízen třemi počítači s procesorem ARM. První z nich…
Jan Fikar
24. 5. 2019
Počet nových komentářů
5
Cray je na prodej, Hewlett Packard Enterprise ho chce koupit za 1,3 miliardy dolarů
Hewlett Packard Enterprise (HPE) má v plánu za 1,3 miliardy dolarů odkoupit legendárního výrobce superpočítačů Cray. Ten vznikl už v roce 1972 a stále je ve vývoji superpočítačů aktivní. V současné době má podepsaný kontrakt na stavbu dvou…
Petr Krčmář
20. 5. 2019
Na návštěvě meteoradaru Skalky: kde se berou radarové mapy srážek
Nebude za chvíli pršet? Obloha je sice bez mráčků, ale co když se to brzy přižene? Stačí se podívat do mobilu a víme to, protože máme přece radar. Jak ale mapy srážek vznikají? Byli jsme se na to podívat.
Petr Krčmář
15. 4. 2019
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
16 minut
Prohlídka meteoradaru Skalky: věž ukrytá uprostřed lesů (obrazem)
Navštívili jsme meteoradar Skalky, kde se dálkově detekuje srážková oblačnost. Tady se získávají data pro mapy srážek, které používáme v mobilu i na webu. Vydali jsme o tom obsáhlou reportáž, podívejte se na fotky.
Redakce
14. 4. 2019
Na fotografii černé díry bylo potřeba zpracovat 5 PB dat
Na fotografii černé díry v centru galaxie M87 bylo potřeba zpracovat 5 PB dat. Navíc takové množství dat bylo obtížné přenést po internetu. Proto byly disky přepraveny letecky do výpočetních center v Německu a Bostonu, kde byly zpracovány. Na…
Jan Fikar
12. 4. 2019
Počet nových komentářů
26
Zveřejněna historicky první fotografie černé díry v centru galaxie M87
Jak bylo před týdnem přislíbeno, zveřejnila Evropská vesmírná agentura fotografii z Event Horizon Telescope (EHT), která je vůbec prvním snímkem černé díry. Data vedoucí k získání snímku byla pořízena v dubnu 2017 za pomoci EHT a celkem osmi…
David Ježek
10. 4. 2019
Počet nových komentářů
12
GPS přijímače mohou přestat fungovat, po 20 letech se mění epocha
V noci ze 6. na 7. dubna 2019 se v systému GPS změní jedno z počítadel, které určuje takzvanou epochu – počet týdnů ve zhruba 20letém cyklu. Co to bude znamenat pro přijímače a kolik jich přestane fungovat?
Petr Krčmář
4. 4. 2019
Počet nových komentářů
36
Doba čtení:
7 minut
Notebook můžete nechat v batohu, zazní díky novým rentgenům brzy na letištích
Na stále rostoucím počtu letišť se objevuje nový typ rentgenu, který umožňuje vytvořit 3D obraz obsahu batohu či kufru. Výpočetní (počítačová) tomografie dovolí podrobněji nahlédnout do zavazadla, aniž by musel cestující vytahovat obsah do…
Petr Krčmář
3. 4. 2019
Počet nových komentářů
4
Američané chtějí postavit první exascale supersuperpočítač v roce 2021, Čína o rok dříve
Argonne National Laboratory oznámila, že do dvou let spustí nový superpočítač Aurora, který bude patřit do oblasti exascale. To znamená, že jeho výkon dosáhne nejméně na jeden exaFLOPS – tedy miliardu miliard operací za sekundu. Laboratoř…
Petr Krčmář
19. 3. 2019
Vyrábíme OpenColu: co a jak smíchat pro výrobu vlastní coly (obrazem)
Na InstallFestu se letos vyráběla OpenCola. Co to obnáší, co je potřeba sehnat a jak přesně se mají které ingredience míchat? Projděte si s námi celý postup a zkuste si doma vyrobit vlastní černý nápoj.
Redakce
6. 3. 2019
Mozilla zveřejnila rozšířenou sbírku hlasových nahrávek Common Voice
Mozilla zveřejnila rozšířenou sbírku hlasových nahrávek Common Voice, ve které je nyní přes 1 400 hodin nahrávek od 42 tisíc lidí v 18 jazycích. Projekt je určen hlavně pro strojové učení. Před více než rokem bylo ve sbírce 400 tisíc nahrávek od…
Jan Fikar
1. 3. 2019
D-Wave má kvantový počítač s 5000 qubity, dodávat ho bude za rok
Společnost D-Wave Systems odhalila harmonogram svého 5000qubitového kvantového počítače. Komponenty se na trhu budou objevovat postupně v průběhu letošního roku a v první půlce roku příštího – půjde o kvantovou procesorovou jednotku (QPU) a…
Petr Krčmář
28. 2. 2019
Počet nových komentářů
2
Umělá inteligence DeepMind porazila 10:1 profesionály ve StarCraftu II
Již před rokem a půl se DeepMind připravoval na StarCraft II. Umělá inteligence pojmenovaná AlphaStar se trénovala na záznamech lidských her a pak také hrála sama se sebou. Dohromady získala 200 let herní zkušenosti. Poté AlphaStar hrála s Dario…
Jan Fikar
25. 1. 2019
Počet nových komentářů
153
V pondělí ráno uvidíme úplné zatmění Měsíce
V pondělí 21. ledna uvidíme na našem území úplné zatmění Měsíce. Zajímavý astronomický úkaz bude z Česka viditelný naposled na řadu let, příští budeme mít možnost pozorovat až v roce 2025. Nenechte si tedy zatmění ujít, počasí nám zřejmě bude přát…
Petr Krčmář
20. 1. 2019
Počet nových komentářů
13
Kognitivní inteligence pomáhá v boji proti polymorfnímu malwaru
Kyberútočníci neustále zdokonalují metody, jak uniknout detekci. Ochrana založená na signaturách a běžné statické analýze selhává při použití balíčkovačů, obfuskátorů, polymorfismu nebo metamorfismu.
Jevgenij Mirolyubov
18. 1. 2019
Počet nových komentářů
25
Doba čtení:
3 minuty
Kvantové počítače jsou hrozba, na kterou nejsme připraveni
Bude trvat nejméně 20 let připravit řešení odolná proti lámání šifer kvantovými počítači. Ale kvantové počítače přijdou ještě dříve. Je celý svět výhledově v nebezpečí?
David Ježek
7. 12. 2018
Počet nových komentářů
151
Doba čtení:
2 minuty
Nové transistory kov-vzduch: návrat elektronek a konec polovodičů?
Výzkumníci university v Melbourne vyvinuli na kovu založený transistor se vzduchovou mezerou, který používá emisi polem. Nazývají jej ACT (air channel transistor). Jde v podstatě o elektronku, kde v mezeře pod 35 nm se elektrony ve vzduchu chovají…
Jan Fikar
3. 12. 2018
Počet nových komentářů
39
Skončil projekt Mediwikis.com, otevřená wiki komunita pro studenty medicíny
Před pár dny oznámili tvůrci projektu Mediwikis.com ukončení činnosti. Server byl postaven na open-source softwaru MediaWiki a poskytoval anglicky hovořícím studentům medicíny a mladým lékařům různé studijní materiály a diskusní prostor. Podle…
anonymní
1. 12. 2018
Počet nových komentářů
55
ECCploit: Rowhammer na ECC paměti
Útoky na DDR paměti Rowhamer jsou známé již přes tři roky. Obecně se mělo za to, že ECC paměti jsou proti Rowhammer odolnější, protože samy opraví přepnutý bit a útok na ně se časově nevyplatí. Nyní však výzkumníci z university v Amsterdamu našli…
Jan Fikar
23. 11. 2018
Počet nových komentářů
20
Tvorba grafů v systému Incanter (pokračování)
Ve čtvrtém článku o systému Incanter budeme pokračovat tématem, kterému jsme se začali věnovat minule. Popíšeme si totiž způsob tvorby dalších typů grafů, které Incanter podporuje kromě již zmíněného sloupcového a spojnicového grafu.
Pavel Tišnovský
15. 11. 2018
Doba čtení:
25 minut
Wolfram Mathematica je zase bezplatně dostupná pro Raspberry Pi
Při posledním vydání Raspbianu 2018–10–09 došlo k odstranění balíku Wolfram Mathematica. Vývojáři sdělili, že původní smlouva byla na 5 let a právě vypršela. Wolfram však smlouvu prodloužil a tak i nadále můžete Mathematicu v Raspbianu bezplatně…
Jan Fikar
9. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Tvorba jednoduchých grafů v systému Incanter
Ve třetím článku o systému Incanter se seznámíme s tvorbou grafů, které mnohdy tvoří významný (někdy i jediný) výsledek statistických výpočtů. Incanter pro tvorbu grafů interně používá knihovnu JFreeChart.
Pavel Tišnovský
8. 11. 2018
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
26 minut
SpiNNaker: největší superpočítač napodobující mozek
Superpočítač napodobující mozek SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture) byl včera spuštěn na universitě v Manchesteru. Počítač má milion ARM9 jader a na rozdíl od klasického počítače dokáže jeden uzel poslat informaci o délce 40 nebo…
Jan Fikar
5. 11. 2018
Počet nových komentářů
39
Incanter: operace s maticemi
V úvodním článku o projektu Incanter jsme si řekli, že základní datovou strukturou, s níž se pracuje, jsou matice. Projekt Incanter samozřejmě nabízí uživatelům prakticky všechny užitečné funkce pro práci s maticemi.
Pavel Tišnovský
30. 10. 2018
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
29 minut
Portrét namalovaný AI se vydražil za téměř půl miliónu dolarů
Obraz natištěný na plátně s názvem Edmond de Belamy, from La Famille de Belamy byl vydražen ve čtvrtek v Christie's v New Yorku za 432 500 dolarů. Autorem obrazu je umělá inteligence Generative Adversarial Network (GAN), která dostala data…
Jan Fikar
26. 10. 2018
Počet nových komentářů
18
181
–
210
/
715
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU