Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Knihovny
Knihovny
Knihovny pro programátory.
91
–
120
/
552
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Wikipedie oslavila 20 let
Včera uběhlo 20 let od chvíle, kdy byla zaregistrována doména wikipedia.org, přičemž projekt se rozběhl o tři dny později. Netřeba jistě dodávat více než prosté konstatování, že během těch dvou dekád se z Wikipedie stal jeden z nejnavštěvovanějších…
David Ježek
13. 1. 2021
Počet nových komentářů
56
Párování zboží pomocí CatBoost a praktické zkušeností ze Zboží.cz
Na Zboží.cz najdete u každého produktu nabídky jednotlivých e-shopů. Uvidíte, za kolik jej prodávají či zda ho mají skladem. Potřebujeme ke každému produktu v databázi automaticky najít vystavené nabídky e-shopů, které ho prodávají.
Martin Bumba
12. 1. 2021
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
5 minut
Vychází GTK 4.0, zároveň končí podpora pro GTK 2
Vývojáři uvolnili očekávanou novou verzi frameworku GTK 4.0. Za čtyři roky vývoje proběhlo 18 000 commitů a bylo vydáno 20 vývojových verzí. Novinek je taková hromada, že je vývojáři popisovali celý rok v samostatných článcích: Data transfers,…
Petr Krčmář
17. 12. 2020
Počet nových komentářů
2
Rozhraní mezi nástrojem jq a programovacím jazykem Python
Minulý týden jsme se seznámili s nástrojem jq, který slouží pro zpracování dat uložených ve formátu JSON z příkazové řádky. Tento nástroj, resp. jeho DSL lze ovšem použít i ve skriptech psaných v Pythonu.
Pavel Tišnovský
11. 8. 2020
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
29 minut
Dnes proběhl online sraz PHPčkářů #posobota
Sraz PHPčkařů, kteří mají rádi Nette, dnes proběhl na YouTube. Přednášky: Jakub Englický – Komplexní vývojářský stack pro Nette aplikaci v Dockeru (PHP, MariaDB, Redis, Elasticsearch) Jan Kuchař – Event Sourcing 101 / Proč event sourcing? Co…
martyd420
28. 3. 2020
Počet nových komentářů
3
Moravská zemská knihovna spustila webového průvodce e-zdroji #KnihovnyPROTIviru
Všechny veřejné knihovny se v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru uzavřely 12. března. Mnoho čtenářů tak najednou bylo odříznuto od přístupu ke knihám i informacím. Moravská zemská knihovna proto již včera spustila webového…
Moravska_zemska_knihovna
20. 3. 2020
Qt4 odstraněno z Debianu Sid
Debian Sid (unstable) se v sobotu zbavil zastaralé verze knihoven pro grafické rozhraní Qt4. Balíčky využívající Qt4 v současnosti nepůjdou nainstalovat a v budoucnosti by měly přejít na aktuální Qt5. Více informací na Wiki stránkách Debianu.
Jan Fikar
9. 3. 2020
Qt 4 odstraněna z Debianu testing (Bullseye), brzy zmizí i z unstable
Vývojáři Debianu už v roce 2017 oznámili, že verze Buster nebude obsahovat Qt 4. Nakonec byla tato změna odložena až do příští verze Bullseye, která by měla vyjít příští rok. Lisandro Meyer nyní oznámil, že z vývojové verze už knihovna Qt…
Petr Krčmář
10. 1. 2020
Huawei zrychlilo Glibc pro aarch64
Huawei včera zaslalo záplaty do knihovny GNU C, které zrychlují výkon pro architekturu aarch64. Jde o funkce strlen_asimd, memrchr, strnlen, strcpy a memcpy a budou z nich profitovat všechny 64bitové ARM procesory, nejen ty od Huawei. Zlepšení…
Jan Fikar
20. 12. 2019
Počet nových komentářů
9
Matematická knihovna Eigen se stěhuje z Bitbucket na Gitlab.com
V srpnu server bitbucket.org oznámil, že skončí s podporou verzovacího systému Mercurial. Všechny projekty používající Mercurial tak měly na výběr buď přechod na Git, nebo úplný odchod z bitbucket.org. Matematická C++ knihovna Eigen se rozhodla…
peci1
6. 12. 2019
Počet nových komentářů
1
Komunikace s využitím knihovny nanomsg a programovacího jazyka Python
V závěrečném článku o knihovně nanomsg se seznámíme s použitím této knihovny z dalších jazyků, zejména z Pythonu. Taktéž si ukážeme, že některé operace je možné provádět přímo z příkazové řádky.
Pavel Tišnovský
9. 5. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
37 minut
Dokončení popisu komunikačních strategií poskytovaných knihovnou nanomsg
V dnešní části seriálu o message brokerech dokončíme popis základních komunikačních strategií poskytovaných knihovnou nanomsg. Všechny strategie budou pochopitelně implementovány i v demonstračních příkladech.
Pavel Tišnovský
2. 5. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
47 minut
Představení knihovny Scrapy pro tvorbu web crawlerů
Každý už určitě slyšel o pojmu web crawling/scraping. Teoreticky si vysvětlíme, co to skutečně znamená na obecném modelu a také na knihovně Scrapy, ke které bude rovněž zahrnuta praktická ukázka.
Tomáš Kocman
23. 4. 2019
Doba čtení:
16 minut
Zend Framework přechází pod Linux Foundation pod názvem Laminas
Linux Foundation oznámila, že pod její křídla přechází Zend Framework. Během letošního roku se stane jedním z jejich projektů pod novým názvem Laminas. Nadace vytvoří pro projekt a komunitu neutrální prostředí, ve kterém bude probíhat další vývoj…
Petr Krčmář
18. 4. 2019
Implementace různých komunikačních strategií s využitím knihovny nanomsg
V seriálu o message brokerech a k nim přidružených technologiích jsme se mj. seznámili i s knihovnou ZeroMQ. Ideovým následovníkem této knihovny je projekt nazvaný nanomsg s jehož základními možnostmi se seznámíme v dnešním článku.
Pavel Tišnovský
18. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
43 minut
Použití message brokeru NATS
V dnešní části seriálu o message brokerech se seznámíme se základními možnostmi nabízenými systémem NATS. Ukážeme si jak instalaci a spuštění serveru NATS, tak i komunikaci s ním s využitím klientů naprogramovaných v jazyce Go.
Pavel Tišnovský
21. 3. 2019
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
34 minut
Komunikace s message brokery z programovacího jazyka Go
Seriál o message brokerech by nebyl úplný, pokud bychom se neseznámili s implementací klientů v jazyku Go. Proto si ukážeme balíčky stomp a rmq. Taktéž se seznámíme se systémem NATS, který je naprogramován právě v Go.
Pavel Tišnovský
7. 3. 2019
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
36 minut
Použití Apache ActiveMQ s protokolem AMQP, jazyk Go a message brokeři
Dnes si nejdříve ukážeme, jaký je možné komunikovat se systémem Apache ActiveMQ při použití protokolu AMQP. Druhá část článku je věnována spolupráci mezi Apache ActiveMQ a aplikacemi naprogramovanými v jazyku Go.
Pavel Tišnovský
28. 2. 2019
Doba čtení:
34 minut
Použití Apache ActiveMQ s protokolem STOMP
Dnes si ukážeme některé praktické příklady naprogramované v Pythonu, které komunikují s message brokerem Apache ActiveMQ (AMQ) s využitím protokolu STOMP. Vysvětlíme si potvrzování zpráv, použití transakcí i posílání binárních zpráv.
Pavel Tišnovský
21. 2. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
41 minut
Apache ActiveMQ – další systém implementující message brokera
Další implementací message brokeru, s níž se seznámíme, je nástroj nazvaný Apache ActiveMQ. Dnes si ukážeme jeho instalaci, základní metody komunikace s ním a také utility pro sledování a ovládání tohoto nástroje.
Pavel Tišnovský
12. 2. 2019
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
29 minut
Další možnosti nabízené knihovnou ØMQ, implementace protokolů ØMQ v čisté Javě
Dnes si ukážeme některé další použití knihovny ØMQ. Nejprve dokončíme popis komunikační strategie PUSH-PULL, ukážeme si zařízení PyZMQ a pak si řekneme, jak je možné použít knihovnu ØMQ v programovacím jazyce Java.
Pavel Tišnovský
7. 2. 2019
Doba čtení:
31 minut
Využití zařízení v knihovně ØMQ při tvorbě systému se složitější architekturou
V další části seriálu o knihovně ØMQ a rozhraní PyZMQ se budeme zabývat využitím takzvaných zařízení (device), která se poměrně často používají při implementaci systémů se složitější architekturou a s větším počtem uzlů.
Pavel Tišnovský
29. 1. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
38 minut
Další možnosti poskytované knihovnou ØMQ
Ve druhém článku o knihovně ØMQ a rozhraní PyZMQ si ukážeme, jak korektně zavírat připojení s využitím správců kontextu, popř. dekorátorů. Dále si popíšeme přenos strukturovaných dat a komunikační strategii PUSH-PULL.
Pavel Tišnovský
22. 1. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
39 minut
Qt 5.13 bude patrně mít volitelnou telemetrii
Příští vydání grafické knihovny Qt5 bude patrně obsahovat kontroverzní modul Qt Telemetry, který má volitelně (ve výchozím stavu neposílá) a anonymně posílat informace o běhu Qt aplikací vývojářům. Kód Qt Telemetry je posuzován již od loňského…
Jan Fikar
18. 1. 2019
Počet nových komentářů
58
ØMQ: knihovna pro asynchronní předávání zpráv
V šesté části seriálu o nástrojích pro asynchronní posílání a zpracování zpráv se seznámíme se základními vlastnostmi knihovny ØMQ, která je též známá pod jmény 0MQ, ZMQ či ZeroMQ.
Pavel Tišnovský
15. 1. 2019
Počet nových komentářů
37
Doba čtení:
37 minut
Z „leden“ je „ledna“ – glibc mění názvy měsíců
Od nepaměti jsou v českém nastavení prostředí názvy měsíců prezentovány sice česky, ale v prvním pádu, což není ideální. Tato dlouhotrvající vlastnost byla nedávno opravena, oprava se ale neobejde bez komplikací.
Ondřej Caletka
4. 1. 2019
Počet nových komentářů
294
Doba čtení:
4 minuty
NVIDIA vydala open source knihovnu PhysX 4.0
Jak jsme již psali, NVIDIA otevřela svoji knihovnu PhysX na začátku měsíce, na GitHubu však byla jen stará verze 3.4. Od včerejška tam je již nová verze 4.0. Nový je například více robustní Temporal Gauss-Seidel Solver (TGS), což lze použít na…
Jan Fikar
21. 12. 2018
Počet nových komentářů
21
NVIDIA vydává PhysX jako open source
NVIDIA dnes překvapivě oznámila, že vydává knihovnu PhysX pro simulování fyziky pod open source licencí BSD-3. PhysX NVIDIA koupila před deseti lety od firmy AGEIA a knihovna byla využívána hlavně hrami ve spojitosti s GPU. Kód je zveřejněn na…
Jan Fikar
3. 12. 2018
Počet nových komentářů
8
OpenSSL zjednodušuje číslování verzí, mátlo prý uživatele
Vývojáři OpenSSL oznámili, že změní značení verzí své knihovny, které je příliš unikátní a mate uživatele. Současný formát používá čtyři pole: MAJOR.MINOR.FIX[PATCH] (například 1.1.0j), nová varianta si vystačí s klasickým MAJOR.MINOR.PATCH a…
Petr Krčmář
29. 11. 2018
Počet nových komentářů
31
Qt 6.0 nejspíš přijde v roce 2020 s podporou C++17
V rámci prací na projektu Qt se pomalu rozvíjejí plány na příští číselně velké vydání Qt 6.0. To by dle aktuálních informací mohlo přijít po verzi 5.14 někdy v roce 2020 a bude nejspíš vyžadovat C++17, jelikož setrvání na verzi předchozí by projekt…
David Ježek
14. 6. 2018
Počet nových komentářů
7
91
–
120
/
552
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
2
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU