Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Knihovny
Knihovny
Knihovny pro programátory.
151
–
180
/
552
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Přehrávač Audacious plánuje přechod na framework Qt
Přestože hudební přehrávač Audacious přešel na GTK+ třetí generace, v nadcházející verzi se vrátí zpět ke GTK+ 2. Vývojářům se v novém GTK+ nelíbí několik designových změn, které podle nich spíše komplikují vývoj, pokud jde o klasický desktopový…
Roman Bořánek
25. 6. 2014
Počet nových komentářů
3
Google zakládá vlastní fork OpenSSL
Po LibreSSL tu máme další fork knihovny OpenSSL, ovšem trochu jiného rázu. Nový fork s pracovním názvem BoringSSL zakládá Google a bude jej používat ve svých projektech jako Chromium nebo Android. Založení forku má především praktický, nikoliv…
Roman Bořánek
23. 6. 2014
Počet nových komentářů
2
Vyšla nová verze JavaScriptové knihovny pro diagramy JointJS v0.9
Nová verze knihovny pro tvorbu a interakci s diagramy a grafy JointJS přináší chytré zobrazování spojovacích čar automaticky se vyhýbající jiným elementům v diagramu. Dále pak knihovna Vectorizer pro jednodušší manipulaci s SVG, která je součástí…
anonymní
14. 5. 2014
Počet nových komentářů
4
LibreSSL: odstraníme balast z OpenSSL
Vývojáři unixového systému OpenBSD se rozhodli forknout knihovnu OpenSSL a vytvořili tak LibreSSL. Kód knihovny OpenSSL je podle nich zaplaven balastem a nutně potřebuje překopat. Poslední kapkou potom bylo objevení chyby Heartbleed, o které jsme…
Roman Bořánek
23. 4. 2014
Počet nových komentářů
20
Heartbleed bug: vážná zranitelnost v OpenSSL
Tento týden zahýbala světem zpráva o zranitelnosti knihovny OpenSSL, umožňující vzdáleně vylákat ze serveru důvěrné informace včetně privátních klíčů nebo hesel uživatelů. V dnešní analýze se pokusíme odpovědět na otázky, kde se daná zranitelnost vzala a co dělat, pokud vaše systémy byly také postiženy.
Ondřej Caletka
11. 4. 2014
Počet nových komentářů
77
Doba čtení:
6 minut
Microsoft osvobodí části projektu .NET
Na konferenci v San Franciscu Microsoft oznámil založení .NET Foundation, která bude organizovat rozvoj platformy .NET. A aby bylo na čem pracovat, tak zveřejní řadu jejích částí po svobodnou licencí Apache 2.0. Mezi první čtyřiadvacítkou projektů…
Roman Bořánek
4. 4. 2014
Počet nových komentářů
70
Ve Fedoře 21 bude KDE Frameworks 5
KDE Frameworks 5 je nová generace knihoven vyvíjená v rámci projektu KDE. Většina z frameworku pochází z kdelibs, které byly pročištěny, zjednodušeny závislosti a zároveň přidány nové vlastnosti. Projekt mimo jiné těží z Qt 5 a QML. Balíčky už…
Petr Němec
3. 4. 2014
Ujorm, knihovna pro ORM vychází ve verzi 1.45
Vyšla nová verze Java knihovny Ujorm 1.45 postavená na key-value architektuře doménových objektů, která poskytuje lehký ORM modul pro typově bezpečné sestavování databázových dotazů nad relační databází. Mezi novinky řady 1.4× patří zejména:…
pop
26. 3. 2014
Knihovny KDE Frameworks 5 vyšly v ukázkové verzi
Projekt KDE vydal „technologickou ukázku“ knihoven KDE Frameworks 5, které přinášejí opravdovou revoluci. Zatímco dosud knihovny KDE tvořily jeden velký balík, Frameworks jednotlivé funkcionality rozdělují do modulů. Pokud tak například budete…
Roman Bořánek
7. 1. 2014
Počet nových komentářů
2
Knihovny GTK+ 3 už jsou dostupné i pro Windows
Je to už víc než dva a půl roku, co vyšla třetí generace frameworku GTK+. Až nyní ale framework může opravdu dostát svému přívlastku „multiplatformní“ – vyšla totiž verze (3.6.4) pro Microsoft Windows (2000 a vyšší). GTK+ 3 přineslo řadu spíš…
Roman Bořánek
29. 10. 2013
Počet nových komentářů
19
Qt Developer Days: jak se daří Qt bez Nokie?
Druhý říjnový týden se v Berlíně konalo velké setkání vývojářů a uživatelů prostředí Qt. Tato setkání probíhají už desátým rokem a vždy se na nich dozvíte nejnovější informace nejen o Qt, ale i o celém ekosystému okolo něj. Jak se vede Qt knihovně rok poté, co ji Nokia prodala? O tom se mluví po celém Berlíně.
Jan 'Kovis' Struhár
23. 10. 2013
Počet nových komentářů
17
Doba čtení:
12 minut
Wireshark přechází na framework Qt. Kvůli OS X a tabletům
Na blogu Wiresharku, populárního síťového analyzéru, bylo oznámeno, že přejde z frameworku GTK+ na jeho největšího konkurenta Qt. Hlavním důvodem přechodu je špatná podpora GTK+ v operačním systému OS X. Vývojáři také zvažují portaci nástroje pro…
Roman Bořánek
18. 10. 2013
Počet nových komentářů
5
KDElibs se ve verzi 5 rozdělí na více malých knihoven
Howard Chan zveřejnil aktuální informace o stavu vývoje KDE Frameworks 5. Zajímavou novinkou bude modularizace KDElibs, která se z jedné velké knihovny rozdělí do mnoha menších celků. To umožní Qt aplikaci používat jen tu část kódu, kterou skutečně…
Petr Krčmář
2. 10. 2013
Knihovny KDE budou rozděleny do samostatných Qt modulů
Na webu KDE.news vyšel článek o budoucnosti knihoven tohoto prostředí. Chystá se totiž poměrně výrazná změna. Knihovny KDE budou „rozsekány“ na samostatné Qt moduly, které posléze půjdou použít v jakémkoliv projektu založeném na frameworku Qt…
Roman Bořánek
26. 9. 2013
FLTK na Atmel AT91SAM9260
Článek popisující kompilaci knihovny FLTK pro mikroprocesor Atmel AT91SAM9260 a její zprovoznění nad Nano-X na TFT LCD vyšel na uCSimply.
Vít Mareš
11. 9. 2013
Počet nových komentářů
3
Vyšla Mesa 9.2
Po šesti měsících vývoje vyšla nová verze svobodné knihovny Mesa 9.2. Ta implementuje standard OpenGL, ale jak jsme vás již dříve informovali, oproti proprietárním ovladačům zde není implementována nejnovější specifikace OpenGL. I přes tento…
Kamil Pošvic
28. 8. 2013
SDL 2.0 přináší vylepšení 2D i 3D grafiky a zvuku
Knihovna Simple DirectMedia Layer, známá spíše pod zkratkou SDL, byla vydána ve verzi 2.0. Multiplatformní multimediální vrstva využívaná především řadou her se dočkala aktualizace po mnoha letech. K dispozici je řada novinek včetně podpory GL3…
Petr Krčmář
14. 8. 2013
Knihovna x265 je náročnější než x264, ale nabízí lepší kvalitu
Byla vydána alfaverze knihovny x265, která by se měla stát open-source protějškem standardu HEVC/H.265 uznaného v lednu letošního roku. Mělo by tedy jít prakticky o stejný vztah, jaký dnes má x264 k H.264. Server Tom's Hardware podrobil knihovnu…
Petr Krčmář
24. 7. 2013
Qt 5.1 vyjde tento měsíc s řadou novinek
Během dubna by měla být pod taktovkou společnosti Digia vydána nová verze Qt 5.1. Mezi hlavní chystané novinky patří vylepšená podpora Waylandu, Androidu a iOS. Kromě toho vývojáři rozšíří podporu OpenGL a přidají nové moduly pro Qt Quick Controls, Qt X11 Extras, Qt Sensors a Qt Serial Port.
Petr Krčmář
3. 4. 2013
Počet nových komentářů
2
Qt 5.1 s podporou Androida
Vývojáři knihovny Qt plánují zahrnutí podpory pro operační systém Android do další verze s označením 5.1. Zařazení do hlavní vývojové větve proběhne během následujících dvou týdnů. Qt 5.1 by mělo být uvolněno během druhého kvartálů tohoto roku.
Adam Štrauch
7. 2. 2013
GTK+ bude v Ubuntu 13.04 podporovat Wayland
I když se Canonical koncem roku neměl moc k podpoře Waylandu v GTK+ ve verzi 13.04, tak nyní otáčí a ve vývojové verzi už najdete tuto knihovnu zkompilovanou s jeho podporou. Pro uživatele to znamená, že nebudou muset používat PPA, kde bylo…
Adam Štrauch
10. 1. 2013
Počet nových komentářů
1
Qt 5.0 RC je venku, finální vydání do týdne
Před týdnem jsme vás informovali o tom, že plány pro Qt 5.0 počítají s vydáním do konce letošního roku. Po několika testovacích vydáních a betách byla vydána RC verze. Ostré vydání je tak plánováno zhruba do týdne. Lars Knoll v oznámení píše:…
Petr Krčmář
7. 12. 2012
Qt 5.0 má vyjít před koncem roku
Vedoucí vývojář projektu Qt, Lars Knoll, oznámil plán přípravy na vydání Qt 5.0. Podle něj se nové verze knihovny dočkáme ještě do konce roku. Původně bylo první major vydání po osmi letech plánováno už na letošní léto, ale vše se zdrželo kvůli…
Petr Krčmář
30. 11. 2012
Qt 5.0 beta už měla vyjít, věci se ale zkomplikovaly
Beta verze knihovny Qt 5.0 měla podle původního plánu vyjít už během července, ale vydání bylo posunuto na začátek srpna. Blížíme se ovšem ke konci měsíce a po betě není ani stopa. Uživatelé se proto zeptali vývojářů a odpověděl Lars Knoll: „Ano,…
Petr Krčmář
21. 8. 2012
Qt 5.0 bude začátkem srpna
Vývoj knihovny Qt verze 5.0 si vyžádal zpoždění vůči původnímu plánu, ale nyní se na vývojářském mailinglistu objevila informace, že nová verze Qt by mohla být hotova začátkem srpna. Důvodem zdržení jsou hlavně dovolené vývojářů v Evropě.
Adam Štrauch
25. 7. 2012
GTK 3.6 rozšiřuje podporu CSS
Cosimo Cecchi, zaměstnanec Red Hatu a člen GNOME Foundation, se na svém blogu rozepsal o novinkách GTK 3.6. Verze 3.4 přinesla, mimo jiné, podporu CSS pro práci s pozadím, okraji a prací se vzhledem neaktivního okna. Ve verzi 3.6 tato podpora…
Kamil Pošvic
5. 6. 2012
Facebook uvolnil knihovnu Folly
Facebook uvolnil knihovnu Folly, kterou ve svých službách velmi intenzivně používá a vývojářům usnadňuje často opakované činnosti. Na rozdíl třeba od knihovny Boost, bylo Folly vyvinuto v prostředí, kde stejný kód používají miliony uživatelů každý…
Adam Štrauch
4. 6. 2012
Počet nových komentářů
11
Fork libusb do libusbx
Někteří vývojáři multiplatformní knihovny libusb, která umožňuje aplikacím pracovat s USB sběrnicí, jsou nespokojení se stavem, v jakém se libusb nachází a s přístupem hlavního vývojáře. Stabilní verze nevyšla již více než rok a půl, takže…
Adam Štrauch
24. 5. 2012
Qt 5.0 se opozdí
Podle Larse Knolla, ředitele Qt R&D společnosti Nokia, bylo rozhodnuto, že se vydání Qt 5.0 posune z června na srpen. I když je pro vývojáře důležité vydat nové Qt co nejdříve, je pro ně zároveň důležité udržet vysokou kvalitu. Vývoj aktuálně…
Adam Štrauch
3. 5. 2012
Počet nových komentářů
5
Framework Qt se dočkal alphy verze 5.0
Po sedmi letech vývoje uvolnili vývojáři frameworku Qt jeho novou majoritní verzi. Jedná se o vývojovou verzi s označením 5.0 Alpha, takže není určena pro nasazení na místech, kde je potřeba stabilita nebo dokonce funkčnost či neměnné API, ale…
Adam Štrauch
5. 4. 2012
151
–
180
/
552
První strana
Předchozí strana
3
4
5
6
7
8
9
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
14:42
Počet nových komentářů
1
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU