Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Knihovny
Knihovny
Knihovny pro programátory.
181
–
210
/
552
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
uClibc má problém s přechodem na letní čas
Poslední březnová neděle je tradičně spojena s přechodem ze standardního času na letní. Na linuxových systémech se o tento přechod stará obvykle knihovna glibc , která využívá volně šířitelnou databázi tz . Na různých embedded platformách, jako…
Ondřej Caletka
25. 3. 2012
Počet nových komentářů
25
Co kuje Nokia s Qt knihovnami?
Společnost Nokia mění výrazně svou strategii na poli mobilních telefonů. Nechce nasazovat mainstreamový Android, ale chce se soustředit na Windows Phone a sblížit se s Microsoftem. Co ale firemní open-source projekty v čele s Qt a Symbianem? Nokia prozradila detaily na vývojářské konferenci v Mnichově.
Jan 'Kovis' Struhár
2. 11. 2011
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
4 minuty
Projekt Qt se osamostatňuje od firmy Nokia
Vývoj knihoven Qt byl od roku 2008 plně v rukou společnosti Nokia. Ta jej totiž koupila společně s firmou Trolltech. Poté co ale bylo letos oznámeno spojenectví Nokie a Microsoftu, se uživatelé Qt obávali, co bude dál. Nokia přislíbila, že bude ve…
Petr Krčmář
26. 10. 2011
Počet nových komentářů
20
Qt 5.0 bude pravděpodobně používat JS engine V8
Vývojáři frameworku Qt si hrají s myšlenkou, že další velká verze knihovny Qt s označením 5.0 přejde na JavaScriptový engine V8, který mnozí z vás používají třeba v prohlížeči Google Chrome nebo Chromium. Aktuálně Qt používá JavaScriptCore, který…
Adam Štrauch
8. 9. 2011
Počet nových komentářů
3
Nokia už nechce podporovat PySide
Jeden z vývojářů projektu PySide se v mailinglistu rozepsal o budoucím vývoji. V současné době pracuje na PySide brazilský vývojový tým OpenBossa INdT a vývoj je financován týmem MeeGo z firmy Nokia. Jak už bylo mnohokrát řečeno, Nokia nyní…
Adam Štrauch
29. 8. 2011
Počet nových komentářů
3
GTK+ 3.1.10 má předělaný dialog pro výběr souboru
Oblíbená knihovna GTK+, na které stojí například desktopové prostředí GNOME, vyšla v nové vývojové verzi 3.1.10. Mezi novinkami najdeme třeba zařazení Gail modulu, který se stará o usnadnění, vylepšení dialogu pro výběr souboru, vylepšenou podporu témat a opravu hromady bugů.
Adam Štrauch
25. 7. 2011
Počet nových komentářů
7
Libcloud se dostalo pod křídla Apache Foundation
Než se nějaký projekt dostane pod křídla Apache Foundation (AF) projde si tzv. inkubátorem. Z něho pak má šanci dostat se ven a AF bude podporovat jeho vývoj. Nyní se poštěstilo projektu Libcloud psaném v Pythonu, který se v inkubátoru ohříval od…
Adam Štrauch
26. 5. 2011
Gtkmm a jeho spolupráce s Glade
V tomto díle našeho seriálu o knihovně Gtkmm budou popsány základy práce s programem Glade, návrhářem grafického rozhraní GTK+, od samotného návrhu rozhraní po propojení vygenerovaného XML souboru s konečným výtvorem v kódu C++. Ukázkovým programem je tentokrát opravdu malý a jednoduchý formulář.
Tomáš Velecký
12. 5. 2011
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
5 minut
GTK+ 3.1.4: další krůček k 3.2
Vývojáři knihovny GTK+ vydali nový vývojářský snapshot s označením 3.1.4. Do GTK+ se nově dostaly poněkud méně zajímavé vlastnosti jako třeba podpora podpora RGBA v GtkTextView, GtkFileChooser si pamatuje poslední otevřený adresář a mnoho dalších…
Adam Štrauch
9. 5. 2011
Počet nových komentářů
1
Dokončujeme textový editor v Gtkmm
Tento díl seriálu o Gtkmm vylepšuje nás textový editor nutnými novými widgety. Většina z nich jsou prachobyčejné widgety, nicméně tři z nich ale tvoří hned několik widgetů najednou. Ano, jsou to standardizovaná dialogová okna. Pro rychlou úpravu textu se hodí schránka, která také nezůstane opomenuta.
Tomáš Velecký
19. 4. 2011
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
5 minut
Textový editor na 350 řádků v Gtkmm
Pokračování seriálu o gtkmm – dnes spolu začneme v C++ tvořit minimalistický, ale funkční textový editor. Tomu bude pro zajímavost předcházet malý průzkum kódu ostatních „konkurenčních“ editorů. Také si představíme další dva widgety a část XML kódu pocházejícího z knihovny Glade ve formě menu.
Tomáš Velecký
12. 4. 2011
Počet nových komentářů
32
Doba čtení:
6 minut
Vyšlo gtkmm 3.0
Po vydání GNOME 3 vyšlo také gtkmm 3.0. Jde o GUI knihovnu (rozhraní pro GTK+) v jazyce C++. Více v seriálu zde na Root.cz, který se brzy dočká pokračování. Tato verze gtkmm odpovídá GTK+ ve verzi 3.9, stáhnout ji lze z repozitářů GNOME projektu…
Tomáš Velecký
7. 4. 2011
Počet nových komentářů
2
FFMpeg byl forknut do Libav
Část vývojářů projektu FFMpeg se oddělila a vytvořila nový projekt s názvem Libav. Je to důsledek neshod mezi vývojáři uvnitř FFMpeg. Zatím nejsou známy žádné detaily ani seznam vývojářů, kteří se této akce účastnili, ale to se určitě během pár dní…
Adam Štrauch
14. 3. 2011
Počet nových komentářů
3
Oznámena implementace Qt pro Android
Rumunský vývojář Bogdan Vatra oznámil první alfa verzi svého portu Qt pro Android. Ten bude pravděpodobně zajímavý pro mnoho vývojářů, neboť další vývoj Qt u Nokie je po oznámení spolupráce s Microsoftem značně nejistý. Tento neoficiální port,…
Petr Krčmář
23. 2. 2011
Počet nových komentářů
5
Vyšlo GTK+ 3.0
Po několika letech vývoje bylo vydáno dlouho očekávané GTK+ 3.0. Za tu dobu si prošlo mnoha změnami a byla přidána řada nových funkcí. Hezké shrnutí přináší Matthias Clasen na svém blogu. Jde třeba o nové spravování vstupních zařízení, nové API…
Adam Štrauch
11. 2. 2011
Vyšlo Allegro 5.0
Allegro je multiplatformní knihovna napsaná v jazyce C pro tvorbu her a dalších multimediálních aplikací. Nová pátá řada je od základu přepsaná, má nové konzistentnější API, pro grafiku používá OpenGL (a Direct3D na Windows), odstraňuje řadu…
huh
7. 2. 2011
Enlightenment Foundation Libraries 1.0
Vývojáři správce oken Enlightenment vydali novou verzi Enlightenment Foundation Libraries s hezkým kulatým označením 1.0. Oznámení o vydání není zrovna sdílné, ale obsahuje odkazy na jednotlivé knihovny v balíku EFL, kde jsou rozepsány všechny…
Adam Štrauch
31. 1. 2011
Počet nových komentářů
5
Napsat správně mezinárodní aplikaci v Qt nemusí být snadné
Dobře napsaná aplikace – to je kus umění. Přesvědčit vás o tom může i okamžik, kdy se vaše aplikace dostane mezinárodnímu publiku. Rázem je nám osmibitový char těsný a uživatelé si stěžují, že soubor používající německou diakritiku nebo norské znaky nejde otevřít a že je potřeba s tím něco dělat.
Jan Pečiva
27. 12. 2010
Počet nových komentářů
44
Doba čtení:
8 minut
Signály a dialogy v Gtkmm
V minulém článku o knihovně Gtkmm jsme započali programovat kalkulačku a zadal jsem vám menší domácí úkol. Dnes si ukážeme řešení tohoto úkolu a poté si předvedeme práci se signály, opět změníme vzhled klávesnice, tentokrát s pomocí tabulky, a naučíme se, jak uživateli něco sdělit prostřednictví dialogů.
Tomáš Velecký
25. 11. 2010
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
7 minut
Návrh na spojení Kdelibs a Qt
Do mailing listu kde-core-devel zaslal Cornelius Schumacher zajímavý návrh, který by se mohl týkat KDE 5 a knihovny Qt 5. Cornelius navrhuje, že by se mohly spojit knihovny Kdelibs a Qt a tím by se odstranil nadbytečný kód, vývojářům by to ulehčilo…
Adam Štrauch
1. 11. 2010
Počet nových komentářů
6
Základní widgety v Gtkmm
V tomto díle seriálu o gtkmm si popíšeme základní widgety. Budou to: Entry, Button, … Zkrátka všechny, které jsou potřeba k vytvoření jednoduché kalkulačky. Kalkulačka by také měla mít nějakou rozumnou klávesnici, ne takovou, která bude zabírat celý displej. Uživatelé Eclipse si také přijdou na své.
Tomáš Velecký
22. 10. 2010
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
6 minut
Gtkmm: pište GTK+ v jazyce C++
Toto je první článek našeho nového seriálu o knihovně gtkmm, která slouží k výrobě grafických programů v C++ při použití prostředí GTK, známého třeba z GNOME. Dnes si řekneme pár základních údajů a něco o její historii a ukážeme si, jak si ji nainstalovat a udělat s její pomocí jednoduchý program.
Tomáš Velecký
8. 10. 2010
Počet nových komentářů
44
Doba čtení:
3 minuty
Clutter 1.4.0 odstraňuje velké množství chyb
Knihovna pro vývoj moderního uživatelského rozhraní Clutter vyšla v nové verzi 1.4.0. V té byly odstraněny problémy s kompilací, bylo zrychleno vykreslování, novinky se nevyhnuly ani dokumentaci a samozřejmě byla odstraněna hromada chyb.
Adam Štrauch
27. 9. 2010
Vyšlo Qt 4.7
Nokia vydala další verzi multiplatformního frameworku Qt. Klíčovou vlastností verze 4.7 je QML (Qt Meta-Object-Language. Jedná se o jednoduchý deklarační jazyk, který „popisuje“ uživatelské rozhraní programu a jeho chování. Jinak také došlo ke…
Kamil Pošvic
24. 9. 2010
Počet nových komentářů
2
Lightspark 0.4.4.2 opět umí přehrávat YouTube videa
Vyšla opravná verze knihovny Lightspark s označením 0.4.4.2. Jde o opravné vydání, ale přináší také jednu novou vlastnost a to začlenění nového frameworku pro audio pluginy. Lightspark odteď může fungovat jak s PulseAudiem, tak i přes ALSA a…
Adam Štrauch
13. 9. 2010
Grantlee 0.1.0: Django šablony v Qt
Na adrese grantlee.org se objevil nový projekt Grantlee, konkrétně ve verzi 0.1.0, což je šablonovací systém pro knihovnu Qt, který byl odvozen od šablonovacího systému webového frameworku Django. Cílem projektu je do Qt dostat něco s čím jsou již…
Adam Štrauch
12. 4. 2010
Konference IDF 2010: akce, kde by žádný webový vývojář neměl chybět
AJAX, Framework, Javascript, PHP, NOSQL, RIA, či Silverlight – výrazy pro běžného uživatele neznámé, ale pro vývojové pracovníky denně v praxi používané.
12. 3. 2010
Doba čtení:
1 minuta
Tinymail na Moblinu
Framework Tinymail dostal podporu platformy Moblin. Tinymail je knihovna, která umožňuje z nejrůznějších jazyků a platforem přístup k e-mailovým službám přes všechny běžné protokoly. Patche, které byly do projektu odeslány se týkaly Connection Manageru v Moblinu.
Adam Štrauch
11. 2. 2010
Port Qt4 pro eComStation je skoro hotový
Možná si ještě pamatujete na náš článek o operačním systému OS/2 a jeho aktuálním nástupci zvaném eComStation. Kolem celého systému stále existuje poměrně silná komunita, která vyvíjí a portuje nový software. Už několik měsíců také běží iniciativa,…
Petr Krčmář
6. 1. 2010
Počet nových komentářů
1
Vyšlo Qt 4.6.0
Nokia uvolnila novou verzi multiplatformní knihovny Qt s označením 4.6.0. Přináší větší výkon, lepší vzhled a přidává podporu pro Symbian, Mac OS X 10.6 a Windows 7. Další novinkou je nový animační framework, který přináší různé grafické efekty…
Adam Štrauch
2. 12. 2009
181
–
210
/
552
První strana
Předchozí strana
4
5
6
7
8
9
10
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
3
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU