Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Periferie
Periferie
Tiskárny, modemy, scannery, monitory a další.
1 051
–
1 080
/
1 194
První strana
Předchozí strana
30
34
35
36
37
38
40
Následující strana
Poslední strana
Grafické karty a grafické akcelerátory (32)
V dnešní, již poslední části seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech se budeme věnovat možnému budoucímu vývoji v oblasti akcelerované počítačové grafiky i možnostem vývoje grafických karet ve stylu Open Source. Také si uvedeme rozlišení v grafických režimech u vybraných typů počítačů a zrekapitulujeme všechny dosud vydané díly.
Pavel Tišnovský
19. 10. 2005
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
13 minut
Palm OS a Linux: základní komunikace s pilot-link
Možná už některé PDA s operačním systémem Palm OS používáte a chtěli byste vědět, jak si stojí v Linuxu. Nebo možná přemýšlíte, k čemu by se mohlo takové PDA hodit, jestli bude v Linuxu vůbec fungovat a co bude umět. Nový seriál vám možná pomůže v rozhodování.
Petr Krčmář
14. 10. 2005
Počet nových komentářů
17
Doba čtení:
4 minuty
Dual-core Xeony jsou tu
Nové procesory Intel Xeon se dvěma jádry jsou konečně k dispozici. Jsou taktovány na 2.8 GHz a Intel je už začal prodávat. Podle ARStechinca ale bohužel není o co stát. Nové Xeony jsou velké, žravé a hodně drahé. Pokud koupíte tisíc kusů, vyjde…
Petr Krčmář
12. 10. 2005
Počet nových komentářů
10
Grafické karty a grafické akcelerátory (31)
V dnešní, již předposlední části seriálu si popíšeme grafické možnosti některých historicky významných počítačů, na které v předešlých částech tohoto seriálu nezbylo místo. Z hlediska generování grafiky je jistě velmi zajímavá herní konzole Atari 2600, stejně jako její nástupce Atari 5200. Kromě toho si popíšeme grafické schopnosti počítače Atari Falcon 030 a počítačů Amiga.
Pavel Tišnovský
12. 10. 2005
Počet nových komentářů
57
Doba čtení:
12 minut
Yahoo o levných flash discích
Na Yahoo vyšel článek, který se zabývá situací okolo levných flash pamětí, zejména jejich využitím v USB flash discích. Cena gigabajtového flashe už klesla pod $100 a tak je jen otázkou času, kdy budeme mít všechna data uložena na přenosném disku…
Petr Krčmář
10. 10. 2005
Počet nových komentářů
2
Grafické karty a grafické akcelerátory (30)
V dnešním dílu si podrobněji popíšeme dva základní způsoby řízení vektorových displejů. První, historicky starší způsob používá analogové řadiče, druhý způsob už řadiče digitální. Posléze si ukážeme připojení osciloskopu a běžné televizní obrazovky k řadičům vektorových displejů. Nakonec si ukážeme velmi zajímavě pojaté řízení vektorového displeje pomocí běžných grafických karet typu VGA, SVGA apod.
Pavel Tišnovský
5. 10. 2005
Počet nových komentářů
35
Doba čtení:
12 minut
DVD-RAM v linuxu
Máte doma mechaniku, která umí DVD-RAM, ale nevíte, k čemu je to dobré a jak to v Linuxu zprovoznit? Článek o historii, výhodách a práci s DVD-RAM.
Petr Krčmář
22. 9. 2005
Počet nových komentářů
77
Doba čtení:
4 minuty
Grafické karty a grafické akcelerátory (29)
V dnešní části seriálu pojednávajícího o grafických kartách a grafických akcelerátorech budeme pokračovat v popisu použití vektorových displejů a k nim příslušejících řídicích obvodů. Ukážeme si některé v minulosti i v současnosti navrhované a vyráběné grafické karty určené pro generování obrazu na vektorových displejích. Nezapomeneme ani na popis jediné herní konzole, která vektorový displej využívala - Vectrex.
Pavel Tišnovský
21. 9. 2005
Počet nových komentářů
9
Doba čtení:
9 minut
Grafické karty a grafické akcelerátory (28)
V dnešním pokračování seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech se podíváme do daleké minulosti, kdy se pro zobrazení počítačové grafiky používaly (samozřejmě kromě tiskáren a plotterů) kromě dalších zařízení i vektorové displeje. A jelikož je počítačová grafika prakticky od svého počátku spjata s hrami, ukážeme si použití vektorové grafiky na známých hracích automatech.
Pavel Tišnovský
14. 9. 2005
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
11 minut
Grafické karty a grafické akcelerátory (27)
V předchozím pokračování tohoto seriálu jsme si ukázali, jakým způsobem je možné vytvořit jednoduchou grafickou kartu, která neumí nic jiného než zobrazení rastrového obrázku uloženého ve video paměti. Dnes návrh grafické karty dokončíme, protože se budeme věnovat způsobům zobrazení rastrových snímků na televizním monitoru i analogovém VGA či SVGA monitoru.
Pavel Tišnovský
7. 9. 2005
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
13 minut
Sony bude do PS3 dávat Blue-Ray
The Inquirer vydal článek o tom, že Sony chce do svého nového zařízení Playstation 3 instalovat Blue-Ray mechaniky. V počítači, který se objeví v první polovině roku 2006, bude tato mechanika již umístěna a Sony za každý kus montovaný do počítače,…
Petr Krčmář
5. 9. 2005
Počet nových komentářů
1
Porovnání SATA a PATA
SATA se za posledních pár let stalo postupně standardem a čím dál častěji jej můžeme objevit v nových sestavách. Jak je to ale s výkonem tohoto rozhraní v porovnání s klasickým paralelním ATA? Server PCBurn se o to také zajímal a vytvořil rozsáhlý…
Petr Krčmář
1. 9. 2005
Počet nových komentářů
8
Grafické karty a grafické akcelerátory (26)
Šestadvacátý díl seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech se poněkud vymyká předchozím dílům. Nebude zde řeč a nějaké již existující komerčně vyráběné grafické kartě či grafickém akcelerátoru, ale o návrhu vlastního grafického subsystému. Vzhledem k zaměření tohoto serveru se nebudu zabývat přílišnými podrobnostmi, spíše si ukážeme některé zajímavé aspekty, které je zapotřebí při návrhu vlastní grafické karty vyřešit.
Pavel Tišnovský
31. 8. 2005
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
9 minut
První 40 GB disk na 1.8"
Toshiba začala prodávat první 40 GB hard disk o rozměrech 1.8". Je založen na technologii PMR (Perpendicular Magnetic Recording), která umožnila zvětšení hustoty záznamu. Disk pojme 40 GB dat na jednu plotnu a Toshiba plánuje do konce roku vyrábět…
Petr Krčmář
19. 8. 2005
Ubuntu H2: malý disk s Ubuntu
Ubuntu H2 je jedním z nejmenších externích pevných disků vůbec. Váží pouhých 35 g a můžete jej připojit k počítači přímo na USB. Pro nás je ovšem zajímavý tím, že jej dostaneme s předinstalovaným Ubuntu, které je okamžitě po startu připraveno…
Petr Krčmář
5. 8. 2005
Počet nových komentářů
1
Elektronický papír umí barvy
Fujitsu vyvinulo nový typ elektronického papíru, který umí bez přísunu energie trvale zobrazovat barevné obrázky. Tenký a ohebný materiál má lepší obraz než LCD a vžaduje jen minimum energie pro změnu obsahu. Na trhu by se měl objevit v roce 2007.
Petr Krčmář
14. 7. 2005
CF2SATA adaptér bootuje Linux
Addonics prodáva CompactFlash-to-SATA adaptér, který může být použit ke startu Linuxu nahraného na CF paměťové kartě. Adaptér je k dispozici v podobě umístitelné do 3.5" šachty, případně jako běžná PCI karta. Podle výrobce se zároveň jedná…
Petr Krčmář
13. 7. 2005
Počet nových komentářů
4
ARM vede před x86
Podle LinuxDevices už architektura x86 ztatila vedoucí pozici v oblasti embedded Linuxu. Na její místo se dostaly procesory ARM. Výzkum, který v této oblasti proběhl, ukázal, že nejvíce roste trh právě s ARM a PowerPC. x86 naproti tomu v embedded…
Petr Krčmář
11. 7. 2005
Počet nových komentářů
1
IBM představilo nové procesory G5
Firma IBM představila řadu nových procesorů G5. Stalo se tak na Power Everywhere Forum v Japonsku. Nejprve byl k vidění očekávaný PowerPC 970MP, což je dual-core verze běžného Porwer G5, taktovaná na 1.4 až 2.5 GHz. Pak byly slavnostně představeny…
Petr Krčmář
8. 7. 2005
Počet nových komentářů
4
Intel prodává 64 bitový Celeron
Intel vyrazil na trh s levným 64 bitovým procesorem. Procesory Celeron jsou velmi oblíbené díky příznivému poměru cena/výkon. Nový Celeron je určen pro nasazení do domacích počítačů, kde za nízkou cenu nabídne vysoký výkon. Obsahuje 256 KB…
Petr Krčmář
28. 6. 2005
Počet nových komentářů
14
Chcete hodně místa? Stačí petabyte?
LinuxDevices.com dnes píší o opravdu velkém diskovém poli s názvem PetaBox. Vyrábí jej společnost Capricorn Technologies, jsou založeny na základních deskách Via mini-ITX a běží na nich Debian nebo Fedora. Výrobek se skládá ze 16 racků, v nichž…
Petr Krčmář
22. 6. 2005
Počet nových komentářů
5
ČTÚ hodlá zlikvidovat Wi-Fi?
ČTÚ zveřejnil novou verzi generální licence k využívání rádiových kmitočtů a k provozování příslušného zařízení pro přenos dat v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz známých jako Wi-Fi. Podle odstavce 6 mohou být stanice vybaveny pouze vestavěnou anténou nebo…
David Zejda
21. 6. 2005
Počet nových komentářů
16
Monitoring sériové komunikace po Ethernetu
Connect Tech používá embedded Linux v kompaktním, inteligentním převodníku Ethernet-to-serial. Zařízení umožňuje dálkově monitorovat data, která proudí po sériových rozhraních. Stačí vám k tomu webový prohlížeč a připojení k síti. Převodník…
Petr Krčmář
20. 6. 2005
Počet nových komentářů
2
IBM zveřejní specifikace Cell
Společnost IBM oznámila, že se chystá zveřejnit kompletní specifikace k novému procerosu Cell, aby dala softwarovým vývojářům dostatek času na přípravu. Procesor bude obsahovat devět jader (!) a bude disponovat ohromným výpočetním výkonem. Už nyní…
Petr Krčmář
8. 6. 2005
Počet nových komentářů
8
Grafické karty a grafické akcelerátory (14)
Celé dnešní pokračování seriálu o grafických kartách a grafických akcelerátorech je věnováno podrobnějšímu popisu grafické karty VGA, která měla ve své době velký význam jak pro vývoj graficky orientovaných aplikací, tak i herního software a grafických demo programů.
Pavel Tišnovský
1. 6. 2005
Počet nových komentářů
24
Doba čtení:
15 minut
Via útočí na Intel
Společnost Via připravuje výrobu procesorů nové generace. Procesory kompatibilní s architekturou x86 se budou jmenovat C7 a jejich výroba by měla začít velmi brzy. Via samotná je označuje za nejmenší, nejméně náročné a nejbezpečnější procesory…
Petr Krčmář
30. 5. 2005
Počet nových komentářů
4
Myš bez drátů i baterií
Newfsorge píše o první bezdrátové a zároveň bezbatériové myši. Zdá se vám to podezřelé a podivné? A4Tech NB-50 ale není dílem magie ani reklamním trikem. Je to skutečná a fungující myš, která je napájena a řízena bezdrátově pomocí RFID. Newsforge…
Petr Krčmář
30. 5. 2005
Počet nových komentářů
11
Slepá klávesnice
Máte-li chuť mít doma něco výjimečného a navíc se chcete naučit psát správně všemi deseti, je tu pro vás Das Keyboard. Tato klávesnice vás zaujme na první pohled tím, že na klávesách chybí popisky. To vás naučí nedívat se při psaní na prsty. Další…
Petr Krčmář
26. 5. 2005
Počet nových komentářů
19
Grafické karty a grafické akcelerátory (13)
V dnešní části seriálu pojednávajícího o grafických kartách a grafických akcelerátorech si budeme povídat o třech velmi zajímavých výrobcích: prvním grafickém akcelerátoru pro počítače řady IBM PC, který se jmenuje PGC, integrované grafické kartě (čipu) MCGA a konečně o slavné grafické kartě VGA, jejíž textové a grafické režimy jsou používány i v dnešní době.
Pavel Tišnovský
25. 5. 2005
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
9 minut
Procesory AMD Geode LX
Firma AMD začala prodávat levné, malé a nenáročné procesory Geode LX. Ty jsou založeny na architektuře x86 a jsou určeny především pro nasazení v embedded zařízeních. AMD k procesorům nabízí referenční desku a linuxový vývojový balík. Výrobce…
Petr Krčmář
23. 5. 2005
Počet nových komentářů
5
1 051
–
1 080
/
1 194
První strana
Předchozí strana
30
34
35
36
37
38
40
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
GIMP oslavil 29 let
Dnes je tomu 29 let od chvíle, kdy tehdejší student na Berkeley, Peter Mattis, oznámil projekt GIMP, tehdy ještě General Image Manipulation…
Včera
Počet nových komentářů
15
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
Včera
Počet nových komentářů
5
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU