Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Manuály
Licence
Jak na Linux
Zdroják
Hledat
Root.cz
»
Knihovny
Knihovny
Knihovny pro programátory.
1
–
30
/
552
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Knihovna GMP: aritmetika s neomezenou přesností
GMP (GNU MP nebo též libgmp) je otevřená knihovna pro práci s čísly v libovolně přesné aritmetice, která může pracovat s celými čísly, racionálními čísly a čísly v plovoucí řádové čárce.
David Bařina
19. 11. 2024
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
4 minuty
Detectron2: najdi mi na fotce medvěda
blog
Detectron2 je framework vyvíjený a udržovaný firmou Facebook, který slouží k detekci objektů a segmentaci obrázků, zahrnující implementaci mnoha modelů, např. RetinaNet, Mask R-CNN, Faster R-CNN a dalších.
Redakce
9. 11. 2024
Rustls svým výkonem překonává OpenSSL a BoringSSL
O knihovně Rustls se původně mluvilo jako o moderní knihovně TLS napsané v programovacím jazyce Rust, která zaručuje paměťovou bezpečnost. Kromě bezpečnostních výhod, které z toho plynou, nyní knihovna dosáhla i toho, že je rychlejší než OpenSSL…
Petr Krčmář
24. 10. 2024
OpenSSL 3.4 přináší autorizační certifikáty dle RFC 5755
Byla vydána verze 3.4.0 kryptografické knihovny OpenSSL. Novinkou je podpora složených podpisových algoritmů, jako je RSA-SHA2–256, včetně nových funkcí API. Dále je k dispozici podpora indikátorů FIPS pro budoucí validace FIPS 140–3, volitelný…
Petr Krčmář
23. 10. 2024
V septembri vyšiel javascriptový framework Express v5
Po desiatich rokoch vývoja vyšla najnovšia verzia populárneho javascriptového frameworka Express v5. Nová hlavná vývojová vetva prináša zopár spätne nekompatibilných zmien, vrátane podpory asynchrónnych handlerov. Prioritnými cieľmi pre vývojárov…
johny
17. 10. 2024
LibreSSL 4.0 končí s podporou 32bitového MIPS a ve Windows opravuje Y2K38
Byla vydána verze 4.0.0 kryptografické knihovny LibreSSL, která se od OpenSSL odpojila asi před deseti lety. Změny zahrnují pročištění implementací MD4 a MD5, odstranění nepoužívaných metod DSA, změny v parsování protokolu pomocí libtls, které…
Petr Krčmář
16. 10. 2024
Mesa 24.2.2 podporuje Intel Lunar Lake a Battlemage Xe2
O podpoře GPU Intel Lunar Lake a Battlemage Xe2 v linuxovém jádře jsme tu dnes psali. Dostane se do jádra 6.12. Ale podpora v knihovně/ovladači Mesa je již v 24.2.2, která vyšla včera. Nebude tedy třeba čekat na vydání 24.3, jak se původně…
Jan Fikar
6. 9. 2024
Glibc se připravuje na getrandom() ve vDSO
Jason Donenfeld (vývojář WireGuardu) spolu s Adhemerval Zanellou (Linaro, patrně dělá na arm64) pracují již nějakou dobu na getrandom() ve vDSO, což má přinést rychlá a bezpečná náhodná čísla z jádra do user-space. Jelikož jejich kód byl nedávno…
Jan Fikar
2. 8. 2024
NumPy 2.0.0 má rychlejší řazení s použitím knihovny Highway
Knihovna Pythonu pro numerické vědecké výpočty NumPy vyšla včera ve verzi 2.0.0. Mezi novinky patří rychlejší řazení ( sort, argsort, partition a argpartitions), protože se používá SIMD knihovna Google Highway a také x86-simd-sort od Intelu. Na…
Jan Fikar
17. 6. 2024
Pohodlná práce s formátem JSON v C++ díky knihovně nlohmann/json
Tento článek pojednává o knihovně nlohmann/json, která přináší formát JSON do C++. Formát JSON je textový formát pro zápis dat. Díky tomu může sloužit pro přenos dat mezi komponentami bez ohledu na technologii.
Lukáš Liebzeit
22. 5. 2024
Počet nových komentářů
50
Doba čtení:
5 minut
Německý státní technologický fond podporuje vývoj FFmpeg
Německý technologický fond poskytl finanční prostředky pro projekty GNOME, Rust Coreutils, PHP a řadu dalších projektů. K nim nyní přibyla multimediální knihovna FFmpeg, která na letošní a příští rok dostala podporu ve výši 157 580 eur, tedy necelé…
Petr Krčmář
17. 5. 2024
Počet nových komentářů
20
Prieskum medzi vývojármi frameworku Django
Včera bol zverejnený tretí ročník prieskumu medzi vývojármi frameworku Django. Prieskum bol vykonaný v septembri a októbri 2023 na vzorke 4000 užívateľov. Spolupracovali na ňom Django nadácia a projekt PyCharm. Django je v súčasnosti veľmi…
johny
12. 5. 2024
Faust: platforma pro proudové zpracování dat v Pythonu
Knihovna Faust zajišťuje proudové zpracování dat a je postavena nad Apache Kafkou. Nejedná se však o pouhou realizaci producentů a konzumentů, protože je možné používat lokální tabulky, asynchronní zpracování atd.
Pavel Tišnovský
25. 4. 2024
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
34 minut
OpenSSL 3.3.0 doplňuje podporu QUIC a optimalizuje výkon
Byla uvolněna nová verze knihovny OpenSSL 3.3.0, která přináší řadu vylepšení v oblasti podpory transportního protokolu QUIC. Byla přidána podpora qlog pro sledování připojení QUIC, přibylo API umožňující konfigurovat timeouty a počty připojených…
Petr Krčmář
10. 4. 2024
Google uvolnil knihovnu Jpegli, která nabízí až 35% zlepšení komprese JPEG
Google na svém Open-Source Blogu představil knihovnu Jpegli pro kódování a dekódování formátu JPEG. Zachovává zpětnou kompatibilitu se standardním formátem a podle benchmarků zároveň nabízí až 35% zlepšení kompresního poměru pro kompresi s vysokou…
Petr Krčmář
4. 4. 2024
Počet nových komentářů
15
Vyšla javascriptová runtime platforma Bun 1.1
Včera vyšla nová verzia javascriptovej runtime platformy Bun 1.1. Najdôležitejšou novinkou je pridaná podpora pre Windows. Zlepšil sa výkon a boli pridané nové API. Okrem výkonu, ktorý má byť niekedy rádovo vyšší ako konkurenčný Node alebo Deno,…
johny
2. 4. 2024
Počet nových komentářů
5
Knihovna Musl C podporuje nové architektury loongarch64 a riscv32
Projekt Musl oznámil vydání verze 1.2.5, která přidává podporu pro architektury loongarch64 a riscv32. Toto vydání také obsahuje podporu systémových volání statx(), preadv2() a pwritev2(). Obsahuje také změny funkcí printf pro dosažení shody…
Petr Krčmář
4. 3. 2024
ZLUDA umožňuje na Radeonech provozovat aplikace napsané pro CUDA
Možná si vzpomenete na několik let starý program ZLUDA, který umožňoval podporu CUDA na grafických kartách Intel. Projekt pod křídly Intelu skončil, ale jeho původní vývojář Andrzej Janik přešel v roce 2022 pod společnost AMD, aby ZLUDA přizpůsobil…
Petr Krčmář
13. 2. 2024
Počet nových komentářů
10
Tvorba grafického uživatelského rozhraní v Pythonu s využitím knihovny PySimpleGUI (4)
Dokončíme popis většiny zbývajících ovládacích prvků (widgetů) nabízených touto knihovnou i způsob jejich použití. Nyní už umíme tvořit i aplikace s poměrně sofistikovaným uživatelským rozhraním.
Pavel Tišnovský
8. 2. 2024
Doba čtení:
37 minut
Kreslicí plátno v knihovně PySimpleGUI
Ve třetí části článku o knihovně PySimpleGUI se zaměříme na popis základních vlastností kreslicího plátna (canvasu), protože se jedná o v mnoha oblastech velmi užitečný nástroj.
Pavel Tišnovský
9. 1. 2024
Doba čtení:
30 minut
Tvorba GUI v Pythonu s využitím knihovny PySimpleGUI (2)
Pro aplikace se složitějšími dialogy je nutné umět lépe rozmisťovat ovládací prvky na ploše oken a dialogů. K tomuto účelu slouží kontejnery, které si dnes popíšeme. Také si ukážeme způsob naprogramování reakce na události.
Pavel Tišnovský
2. 1. 2024
Počet nových komentářů
15
Doba čtení:
25 minut
Tvorba grafického uživatelského rozhraní v Pythonu s využitím knihovny PySimpleGUI
Pro tvorbu aplikací s grafickým uživatelským rozhraním v Pythonu máme na výběr množství knihoven a GUI toolkitů. Souběžně s vývojem toolkitů určených pro desktopy vznikají knihovny, zaměřené na rychlou tvorbu GUI.
Pavel Tišnovský
26. 12. 2023
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
23 minut
Shluková analýza (clustering) a knihovna Scikit-learn (z plochy do 3D prostoru)
Třetí článek o shlukové analýze prováděné s využitím knihovny Scikit-learn je zaměřen na problematiku výpočtu shlukové analýzy v trojrozměrném prostoru (a obecně i v prostorech s vyšším počtem dimenzí).
Pavel Tišnovský
12. 12. 2023
Doba čtení:
31 minut
Shluková analýza (clustering) a knihovna Scikit-learn (2)
Dnes si naznačíme některé meze algoritmu K-means, kterým jsme se zabývali v předchozím článku a které omezují použití tohoto algoritmu pouze na některé problémy řešené shlukovou analýzou.
Pavel Tišnovský
7. 12. 2023
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
25 minut
Shluková analýza (clustering) a knihovna Scikit-learn
Knihovna Scikit-learn kromě modelů (a jejich tréninku) poskytuje i další nástroje. Jedním z užitečných nástrojů, které zde nalezneme, je podpora pro provádění takzvané shlukové analýzy (cluster analysis, clustering).
Pavel Tišnovský
5. 12. 2023
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
25 minut
Rozpoznávání obrázků knihovnou Scikit-learn: první kroky
Dnes si ukážeme, jak využít knihovny Matplotlib, NumPy a Scikit-learn pro natrénování modelu určeného pro rozpoznávání obrázků. Zaměříme se přitom zejména na popis kooperace mezi těmito knihovnami.
Pavel Tišnovský
28. 11. 2023
Počet nových komentářů
21
Doba čtení:
27 minut
PHP Jet: aplikační moduly jako služby
blog
Aplikační moduly jsou základem filozofie frameworku PHP Jet. Tato filozofie říká, že online aplikace není dobré vyvíjet jako monolit. Aplikaci je vhodné rozdělit na menší celky, komponenty, mikroaplikace či služby.
Redakce
27. 11. 2023
OpenSSL 3.2.0 s podporou protokolu QUIC a hašovací funkce Argon2
Vývojáři oznámili dostupnost OpenSSL 3.2.0, knihovny a utilit pro zabezpečenou komunikaci po síti. Mezi hlavní novinky patří podpora QUIC na straně klienta – včetně podpory vícenásobných proudů (RFC 9000), komprese certifikátů v TLS (RFC 8879) –…
Petr Krčmář
23. 11. 2023
Počet nových komentářů
2
Knihovna OpenBLAS 0.3.25 opravuje detekci Zen 3 a 4
Včera vyšla knihovna OpenBLAS 0.3.25. OpenBLAS je optimalizovaná knihovna BLAS (Basic Linear Algebra Subprograms) a používali jsme ji například při testování stability a výkonu počítače pomocí HPL. Pokud chcete, můžete jednoduše použít novou…
Jan Fikar
13. 11. 2023
Glibc přidává optimalizaci log2 pro FMA, je rychlejší o 34 %
H. J. Lu z Intelu přidal minulý týden do knihovny Glibc optimalizovanou funkci log2 pro x86_64 s instrukcemi FMA (Fused multiply-add). Tyto instrukce má Intel od Haswellu a AMD od Piledriveru. Nová implementace je rychlejší až o 69 %, v průměru pak…
Jan Fikar
14. 8. 2023
1
–
30
/
552
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
6
7
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Bezpečnostní chyba v balíčku Needrestart umožňuje ovládnout systém
V balíčku Needrestart, který je ve výchozím nastavení nainstalován například v Ubuntu Serveru od verze 21.04, bylo odhaleno několik velmi…
8:49
Počet nových komentářů
1
Jádro Linux 6.13 přinese podporu Raspberry Pi Camera Front End
Spolu s dále rozvinutou obecnou podporu běhu Linuxu na Raspberry Pi 5, která se objevila v jádru 6.12, přinese následné jádro 6.13 též podporu…
7:00
Žebříček TOP 500: El Capitan s CPU+GPU AMD vede, Intel až na třetím místě
Superpočítač El Capitan je novým králem světového žebříčku. Tento stroj s více než 11 milióny CPU jader v podobě procesorů EPYC generace Zen…
0:00
Další zprávičky
Napište zprávičku
Komerční sdělení
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Budoucnost zpracování dokumentů s AI
ŠKOLENÍ: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU